Kuinka kauan kestää rustossa olevan lävistyksen parantuminen?
Viikko sitten otettu lävistys rustoon. Nyt mätii on ja on todella kipeä.
Kommentit (14)
Ei sitä kukaan voi sanoa, riippuu ihan ihmisestä. Mulla kesti puol vuotta.
En yhtään muista kauan edellisessä meni, kun se on otettu jo 10 vuotta sit :D Korvassa on mulla. Mut kiitos vastanneille! Odotellaan ja hoidetaan ihan rauhassa nyt sit :)
kovan desinfiointiaineet päälle.
Ei ihme että mätii jos tuollasta teette. Suolavesi on ainoa mitä lävistykseen saa laittaa. Desinfiointiaineet vie elimistön oman bakteerikannan. Suolavedellä huuhtelua useamman kerran päivässä, eikä muuta. Jos pahasti tulehtuu niin antibioottikuuri.
Putsaan vaan paikallisesti desinfiointiaineilla, niin hyvä tulee.
Tosi kauan halunnu, mutta en uskalla ottaa! Siis se laitto pelottaa sekä se, että kieli turpoaa niin ettei henkeä saa :)
t.3
No niinpä, suolavedellä puhdistelijat joutuu antibioottikuurille. Putsaan vaan paikallisesti desinfiointiaineilla, niin hyvä tulee.
Itse putsasin aikoinaan lävistykset desinfiointiaineilla ja mätimistä ja tulehduksia tuli alkuvaiheessa. Viimeiset kaksi lävistystä on hoidettu suolavedellä, eikä _mitään_ ongelmia ole ollut. 
desinfiointiaine kuivattaa ihoa, ja suositteli putsaamaan vaan vedellä. Ja nyt on ollut 4kk eikä täysin parantunut, johtuu siitä että tehty ampumalla, ja oli jo melkeinpä parantunut, mutta vaihdoin korun joka oli vaikea laittaa paikalleen, ja haava ärtyi tästä.. :s
Ei tosiaan mitään desinfiointiaineita. Suolavettä voi keitellä itse tai sitten ostaa apteekista. Sillä ja tavallisella vedellä huuhtelua.
hoito-ohjeet jos et niin niin kannattaisi ihan oikeasti vaikka googlettaa!!!
Itselläni ei ole lävistyksä,mutta kaverini otti sellaisen tonne korvan yläsosaan mikä menee kahdesta kohtaa  läpi (en tiedä oikeaa nimeä) ja n. puoi vuotta meni kuulemma sen paranemiseen.
Ja muistan sen verran ,että mielestäni sitä ei saanut puhdistaa desifiointi aineilla ollenkaan?
Mä hoidin suolaliuoksella ja neutraalilla saippualla (sebamed). Suolaliuoksen voi keitellä itsekin, mutta mun mielestä helpompi oli hakea apteekista valmista liuosta. Sitä sai semmoisissa pikkuannoksina, hintaa en muista yhtään, mutta ei montaa euroa ollut.
Ja tässä seuraa omakohtainen tarina tulehtuneesta lävistyksestä:
Otin korvan rustoon lävistyksen ihan kunnollisessa lävistysliikkeessä, hoidin lävistystä kunnolla ja se alkoi parantuakin. Sitten se ärtyi jostain ja menin terveyskeskukseen hakemaan antibioottia --> sain lähetteen korvapolille --> jäin neljäksi päiväksi sairaalaan osastolle tiputukseen. Tän jälkeen kävin useamman viikon korvapolilla, jossa mätivä reikä putsattiin. Korva ei ole vieläkään normaali vaikka aikaa on mennyt jo useampi kuukausi.
sitä putsaa desifiointi aineilla!
http://www.mysticart.fi/index.php/hoito-ohjeet
Ihan oikeasti kuinka tyhmä pitää olla ,että menee ottamaan lävistyksen ilman ,että lukee hoito-ohjeita?!
Ja vielä tyhmempi jos rustolävistyksiä ottaa pyssyllä!
ei voinut nukkua lävistyspuolella, eikä liiemmin koskea. Noin 6 kk ja pysty sanomaan, että läväri oli parantunut.