Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

unohdin kaverin syntymäpäivät ja nyt

Vierailija
17.06.2012 |

kaveri on mulle vihainen. soitti synttärinsä iltana ja kysyi enkö muistanut. puhelimessa sitten pahoittelin muistamattomuutta ja onnittelin. hän on silti vieläkin pahalla mielellä ja laittoi viestin jossa kertoi loukkaantuneensa.





olenko vaan outo vai ylireagoiko hän minusta ?

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin ymmärrän hänen pahan mielensä :)



Mutta joo, hän ylireagoi. En mä ainakaan muista kavereiden synttäreitä, ellei kyse ole pyöreistä vuosista ja ole juhlat tiedossa. Facebookissa olevien osalta tulee onniteltua, jos satun synttäripäivänä pyörähtämään siellä.

Vierailija
2/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mietin että onpa lapsellista ... toisaalta olemme aika nuoria ja hän on lapseton, hän ei ymmärrä että olen saattanut unohtaa ihan senkin taia, että en yksinkertaisesti tässä arjen keskellä ehdi miettimään kaikenmaailman syntympäpäiviä, kun on pienet lapset ja niitä yksin hoidan ... eipä kukaan ole siitäkään välittänyt, että olen istunut täällä omina syntymäpäivinäni yksin kotona vaihtamassa vaippoja. Itselle ei tulisi mieleenkään loukaantua tuosta, kun ei kukaan lapseton sinkkukaveri meinaa muistaa mua muutenkaan varsinkaan viikonloppuisin :D AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko hän muistanut aina sinun syntymäpäiväsi ja tuonut lahjan? Oliko kyseessä erityinen merkkipäivä, kuten 30 v synttärit?



Jos vastasit johonkin ylläolevaan kyllä, ymmärrän ystäväsikin näkökulman, vaikken itse kehtaisi noin paljon kehittää draamaa synttäreiden unohduksesta.



Kyllä minustakin tuntui kurjalta, kun isäni unohti (taas) syntymäpäiväni. Jos hänen synttäreitään ei muisteta, tulee marttyyriviestejä, miten kukaan ei hänestä välitä. Kyllä, isältäni.

Vierailija
4/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että sinänsä minäkin ymmärrän. hän yleensä ostaa tosi hyviä lahjoja, mun lahjat ovat köyhiä tyyliin kynttilä tai saippuaa ! en muista kuka on muistanut / ei ole muistanut syntymäpäivääni, en pidä aihetta niin hirveän tärkeänä. jos haluan juhlia kunnolla, järjestän itse itselleni synttärijuhlat ja kutsun kavereita.





AP

Vierailija
5/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän miltä se tuntuu, kun järjestää juhlat eikä sitten juuri kukaan tulekaan. Ei ole paljon surullisempaa hetkeä kuin istua yksin kakkupöytänsä/ grillijuhliensa äärellä.



Muistamattomuutesi on aikamoista väheksymistä. Tärkeän ihmisen tärkeitä päiviä kunnioitetaan ja myötäiloitaan. Ne muistetaan kännyköiden kalenteriden, seinäkalentereiden, muistilappujen yms avulla, jos ei ulkoa.

Vierailija
6/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että sinänsä minäkin ymmärrän. hän yleensä ostaa tosi hyviä lahjoja, mun lahjat ovat köyhiä tyyliin kynttilä tai saippuaa ! en muista kuka on muistanut / ei ole muistanut syntymäpäivääni, en pidä aihetta niin hirveän tärkeänä. jos haluan juhlia kunnolla, järjestän itse itselleni synttärijuhlat ja kutsun kavereita. AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet siis outo ja tyhmä.

Jos teillä on ollut sanaton sopimus toistensa synttäriden muistamisesta, olt kyllä ilkeä kun et sen vertaa viitsi vaivaa nähdä että laitat ko päivän ylös kännyllään. Vinkki ! Se on ensi vuonna ihan sama.

Mulla on kaikki synttärit ja tärkeimmät nimpparit kännykässä muistissa ja lisäksi ikikalenteri, johon olen merkannut kaikki esim milloin tulee sähkölasku, joulukorttirn postittaminen ja moista ei mulle tapahdu.

Pieni vaiva ja iso merkitys kun laskee kaikki mielihyvät yhteen.



Ole fiksu, osta kunnon lahja ja mene kylään.

Keksi tkosyy, esim töissä pomo oli ilkeä ja iki unohdit !

Vierailija
8/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen pienten lasten yksinhuoltaja, muutama kuukausi sitten eronnut. olisi kiva, jos ystävät joskus ymmärtäisivät tämänkin. olen pyytänyt anteeksi jo, joten mielestäni ei ole järkeä hänen puoleltaan asiaa vatvoa enempää. mitään juhlia hän ei ollut järjestänyt, eikä minua siis juhlimaan odottanut. lahjan aion kyllä ostaa, tietenkin.





ap





ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat kyllä maailman lapsellisisnta ja nolointa porukkaa, joilla on vain oma napa mielessä ja pää syvällä persuksissa! Kaikille joku synttäripäivä ei ole tärkeä, ei oma eikä muiden ja se pitäisi olla ihan selvää jokaiselle (alaikäiset lapset ja pyöreät vuodet ovat sitten eri asia).



Rasittava prinsessa tuo ap:n kaveri. En jaksaisi vastaavaa kitisijää ja marttyyrimäistä loukkaantujaa. Hyi. En olisi missään tekemisissä moisen ääliön kanssa.

Vierailija
10/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei todellakaan tarvi keksiä mitään TEKOSYYTÄ. Jessus mikä ohje. Muistutat tilanteestasi ja siinä se. Jos kaveri ei ymmärrä niin ei kyllä mahda mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikuisten ihmisten kesken ei enää tehdä numeroa mistään synttäreistä. Herrajumala. Minä muistan omien lasteni, mieheni ja omien vanhempieni synttärit. Siinäkin on jo merkkaamista. Kummilapset on pakko muistaa. Mutta jos pitäis vielä kaikki kaveritkin muistaa niin ei hyvänen aika. Lahjoja ei yleensä laiteta kuin ihan perhepiirissä.

Vierailija
12/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylireagoi ja pahasti.



Olen itse joutunut olemaan se paha ystävä joka selittää teinivaiheeseen jumiutuneelle bilettäjälle, että useimmat ihmiset eivät juhlista mitään 27-vuotispäiviänsä. Itse en ainakaan jaksa innostua mistään väkisin keksityistä lahjoista ja booleista. Itkuthan siinä tietty vedettiin, mutta se on voivoi.



Sama tyyppi olisi joka vuosi tulossa myös minun syntymäpäiväjuhliini, ja yllättyy joka vuosi kun mitään juhlia ei olekaan...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä lähtien hän ei ole ottanut mitään yhteyttä. Tänä vuonna muistin onnitella ja lahjankin olin ostanut, mutta kaverille ei sopinut nähdä edes 5-10 min, että olisin voinut lahjan ojentaa. Ja hän ei muista koskaan mun synttäreitä ilman, että toinen kaveri häntä muistuttaa siitä.



Muuten tosi ihana nainen, mutta hirveän itsekeskeinen ja -noh, lapsellinen. Ei taida ystävyytemme palautua ennalleen :(

Vierailija
14/14 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kavein synttärit oli, että sain keskenmenon juuri kaverin synttärien aikoihin. Ja tämä kaverini on yli 40v ja lapseton.