Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

anoppi kutsui eilen perheemme syömään, appiukko räkätaudissa

Vierailija
24.04.2012 |

Mentiin ovesta sisään ja siellä appi ovella vastassa ja otti heti vuosikkaan tyttäremme syliin. Vähän ajan kuluttua alkoi yskimään keuhkojaan pihalle ja voivotteli kun hänellä on niin kaamea tauti päällänsä. Eivät sitten vaivautuneet meille siitä kertomaan aiemmin, ei oltais menty! Sanottiin että ei peuhaa tytön kanssa ettei tarttuis tauti ni heti kun silmä välttää niin on jo sylittelemässä. He ovat todella rakastavia isovanhempia mutta joskus hyvinkin ajattelemattomia. Voi voi, toivon vain ettei tarttunut. Helpotti kun sain tänne avautua!! :)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan teidän tytölle hyvää :) sai pikkusen pöpöjä ja nyt elimistö taistelee niitä vastaan, eli saa vastustuskykyä. Älä suotta murehdi tuollaisesta flunssasta. Jos appi olis ollut 40 asteen kuumeessa niin olisin lähtenyt pois, mutta muuten tollanen pöpöjen saaminen tekee vaan hyvää.

Vierailija
2/5 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se mitään herkkua ole, kun noin pieni lapsi sairastaa. Oma tyttäremme oli n.1v7kk, kun sairasti melko rajun influenssan. Korkeaa kuumetta kesti viikon ja lapsi tosi kipeä. Oli päivystykseen reissua, apteekkireissua ja kävi pieni niin sääliksi. Itsekään emme nukkuneet viikkoon. Lääkäristä vain ohje et tuputtakaa juotavia ja jos vointi tuosta vielä huononee, niin päivystykseen äkkiä.



Tämän jälkeen en ole antanut yhdenkään räkäisen sukulaisen tieten tahtoen käpälöidä lapsiani. Eihän sitä nyt todellakaan pysty 100% suojelemaan taudeilta, kaikki lapsethan nyt sairastaa silloin tällöin. Mutta jos tiedän et joku on sairas, niin vältellään kyllä sellaista sukulaista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos teillä joskus on enemmän lapsia, kaikenmaailman pöpöjä ja tauteja kulkeutuu hoitopaikoista ja kouluista ja lapset sairastaa, ettei vaan sitten se pienin pääse kenenkään "tautisen" lähelle. Noin niinkuin esimerkkinä. Mielestäni ylireagoit, sellaiset lapset joita liiallisesti varjellaan taudeilta sairastuvatkin helpommin kun ei minkäänlaista vastustuskykyä pääse muodostumaan.

Vierailija
4/5 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei noilla vanhemmila ihmisillä 60+ ole käsitystä mikrobiologiasta. Tajuavat kyllä, että siisti pitää olla ja on bakteereja, jotka tartuttaa, mutta se hygienia noissa tapauksissa on mitä on. Eivät vaan tajua.

Vierailija
5/5 |
24.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva saada asiaan muita näkökulmia! :) itsekin kuhan pääsen tämän ärsytyksen ohi niin osaan varmaan ajatella laajemmin. Tuntuu vain että tahallaan jätettiin kertomatta että saadaan tyttö kylään vaikka muutenkin kyläillään siellä pari kertaa viikossa. Eikä me tahallaan viititä kipeän ihmisen luo viedä tyttöä että sais vastustuskykyä.. En tiiä ymmärrättekö mikä tämän ärsytyksen minulla aiheutti.. :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi neljä