Kaveri keräsi meiltä rahaa 30€ vaimonsa 40v lahjaan
oletimme tietysti, että jotain juhlia olisi tulossa, mutta mitään juhlia ei tullut eikä kiitosta sen kummemmin. Olivat olleet jossain reissulla, aivan sairasta minusta. Mitä mieltä?
Kommentit (8)
Tuolla periaatteellahan me kaikki voisimme alkaa keräillä rahaa toisiltamme kaikkien perheenjäsenten ja muiden tuttujen synttärilahjoihin sun muihin muistamisiin.
Täytyykin alkaa kerätä jo hyvissä ajoin rahaa pojan 10-synttäreitä varten, voitais mennä vaikka Thaimaahan koko perhe...
Ei minusta puolison kuulu kerätä lahjarahoja vaikka juhlat järjestäisikin, puolisot kun ovat samaa ruokakuntaa, eli on kuin keräisi itselleen.
eli tiedon siitä, että tuttavapariskunta menee vihille Karibialla ja heitä voisi muistaa jollain kivalla summalla, jos ei pääse mukaan. Tilinumero oli ohessa.
siis hölmö ei oo se joka pyytää, vaan se joka maksaa ...HALoo !
siis hölmö ei oo se joka pyytää, vaan se joka maksaa ...HALoo !
Vaikea yhtäkkiä on kieltäytyäkään, jos kaveri sanoo, että hei, mun vaimolla on tulossa 40 v synttärit, ajattelin, että kertään porukalla kimppalahja. Tottakai sitä ajattelee, että on tulsosa myös juhlat tai bileet ja harva tuosta kehtaa kieltäytyä. Ei varmaantule ekana mieleen, että mies vaan ekräilee matkarahoja ja synttäreitä ei juhlita mitenkään.
voiko olla, että ne juhlat on vielä tulossa?
No kysy siltä mitä hankki lahjaksi teiltä? Tai vielä parempi, kysy vaimoltaan, mitähän hän mahtoi saada teiltä miehen ystäviltä lahjaksi?
ja muutenkin omituista, että puoliso kerää rahaa, ja kaikenlisäksi matkaan, jolle itsekin lähtee