Miehen piti ostaa ruokaa pitkäksi aikaa - toi kasan eineksiä
Ollaan yritetty säästää ruokakustannuksissa. Käydään Lidlistä hakemassa iso satsi ruokaa kerralla, tai siis yleensä minä käyn. Ostan yleensä pari kassillista kerralla peruselintarvikkeita, lihaa pakkaseen yms.
Mies sitten eilen kävi tekemässä saman ostoskeikan. Tuli takaisin neljän muovikassin kanssa ja se "ruoka" oli pakastepitsoja, valmisnuudeleita, pussikeittoaineksia yms. sontaa. Ja rahaa tietysti kului kolme kertaa enemmän kuin minulla. Laittoi sitten polleana ruokaa limaisista valminuudeleista ja hernemaissipaprikasta ja kehui, kuin tuli halvaksi.
Kyllä vain, kahdella eurolla sai todellakin kahden euron laatua.
Argh!
Kommentit (13)
Tiesit kuitenkin, että näin tulee käymaan. No saatpahan olla marttyyri. Miestä tulee opastaa kuten lapsia, kun tarpeeksi monta kertaa takoo, se oppii.
kirjoittanut miehelle valmista listaa, mitä pitää ostaa? Oma moka siis, kärsi ja ota opiksesi.
Moni meistä on elänyt tuon vaiheen köyhänä opiskelijana, kun ei ollut vielä aikaa, taitoa eikä kiinnostusta ruuanlaittoon.
Mutta jospa sinunkin miehesi oppisi kunnon kotiruuan ja einesten eron, niin hinnassa kuin laadussa.
Muista laittaa kuitit talteen! Voitte sitten vertailla jälkeen päin eri ostosten hintoja ja sitä, kuinka pitkään niillä eväillä elitte.
Lisäksi mies laittaa meillä yhtä paljon ruokaa kuin minäkin.
En tajua sen ajatusta säästämisestä. Sen jälkeen kun päätettiin alkaa säästää, se alkoi ostaa eineksiä. Mitään säästöä sen ostoksista ei tosiaankaan tule.
ap
Voisin kuvitella että mieheni tekisi samoin. Jos lapsilla ei ole ruokaa, hän hakee jonkun kammottavan valmisruuan, jota sitten lapset eivät suostu edes syömään.
Teen aina ruuat valmiiksi ja ostankin ne. Ei tuosta putkiaivosta olisi moiseen haasteeseen :/
Ja itse vetää ihan järjettömiä määriä ruokaa kun on vapaapäivällä. Teen siis heille ruuat aina valmiiksi, mutta mikään ei riitä kun mies vetää päivässä kolmen päivän annokset. Argh.
En laittaisi ukkoa Lidliin jos haluaisin ns. tuoreruokaa.
Miehesi teki mieli nuudeleita ja niitä myöskin sai. Nuudeli-hemaparuoka maksaa kahdelle ehkä 80cnt/annos.
Mikä siis mättää?
se oli täysin turhia kaloreita täysin turhissa lisäaineissa lillutettuna. Puolen tunnin kuluttua kaikilla oli jälleen nälkä.
Ei säästämisen pidä tarkoittaa ruuan terveellisyydestä ja ravitsevuudesta luopumista!
ap
se oli täysin turhia kaloreita täysin turhissa lisäaineissa lillutettuna. Puolen tunnin kuluttua kaikilla oli jälleen nälkä.
Ei säästämisen pidä tarkoittaa ruuan terveellisyydestä ja ravitsevuudesta luopumista!
ap
Tyypillinen laihduttaja: kukaan ei syö mitään turhaa koska minäkään en saa ja siihen menee rahaa ja ja ja..Paska mies kun tätä ei ole ymmärtäny ja saatana kun mulla on nälkä niitten nuudeleitten jälkeen ja takuuvarmasti muillakin on mutta kun mies osti kalliilla hernemaissipaprikaa ja nuudelia niin ei kyllä varmasti ruokaa enää tule, kun sit tulee turhia hiilareita ja rahat loppuu ja mieski on tyhmä vaikka kaupassa kävikin..
Tyypillinen laihduttaja: kukaan ei syö mitään turhaa koska minäkään en saa ja siihen menee rahaa ja ja ja..Paska mies kun tätä ei ole ymmärtäny ja saatana kun mulla on nälkä niitten nuudeleitten jälkeen ja takuuvarmasti muillakin on mutta kun mies osti kalliilla hernemaissipaprikaa ja nuudelia niin ei kyllä varmasti ruokaa enää tule, kun sit tulee turhia hiilareita ja rahat loppuu ja mieski on tyhmä vaikka kaupassa kävikin..
Ja mies on kyllä aika tyhmä, kun ostaa typeryyksiä. Laihduttajaksi kyllä joudutaan koko sakki, jos aletaan vetää pelkkiä valmispitsoja ja -nuudeleita. ap
Seikesäkurpitsavuoka kolmelle, kaksi pihvitomaattia, kurkku, jääävuorisalaatti, kaurarieska, pekonia 3 ptk. Maitoa litra, talouspaperia.
Otan osaa! Ei kannata laittaa miestä kauppaan. yleensä en ite ota mukaan ollenkaan, säästyy kummasti rahaa ja tulee ostettua paljon terveellisempää ruokaa...