Että tällainen pvä meillä tänään ://
Aamulla nousimme klo06.30 koska 9v lapsella harrastukseensa liittyvä turnausvkonloppu, ts lähdimme kotoa klo8.00 ajamaan 30km päähän turnaukseen.
Siellä meni se 6h ja päädyimme ulos syömään käytyämme kotona vaatteiden vaihdossa sitä ennen.
No, ruoalta tultuamme 9v ja pian 11v oli virtaa täynnä ja riekkuivat toistensa kimpussa kunnes kuului mieletön kumaus ja alkoi hervoton huuto ja itku.
9v oli kaatunut ja iskenyt päänsä talomme kiviseinään, ei mennyt muutamaa sekuntia kauempaa kun kalloon nousi valehtelematta 5cm korkea hervottoman iso kyttyrä. Huuto jatkui ja poika oli pökkyrässä, päätimme lähteä Peijakseen, vanhempi muksu halusi jäädä kotiin, asumme 10min päässä kys sairaalasta.
No, siellä meni 2h kunnes lääkäri otti vastaan, aivotärähdys ainakin ja neurologisia testejä ja komento odotella se kriittiset 6h ja uudelleen neurologisiin tutkimuksiin eli sinne sitten illalla klo21 vaikka poika menee nukkumaankin jo sitä ennen ja aamulla tosiaan herännyt jo 06 jälkeen ja pelannut 5h turnauksessa.
Aivokuvia ei otettu, minä murehdin nyt murtumaa, aivoverenvuotoa tms...huonoja kokemuksia lääkäreistä, tutkimuksista, tutkimatta jättämisistä jne mutta ehkäpä tämä on tällä tutkittu..jos ei illalla näy mitään poikkeavaa tuossa neur uusinassa niin kotiin vaan.
Tuo kuhku on ihan kamalan näköinen ja tuntuinen, veripunainen, sinertävä, hirvittävän korkea ja iso..Huominen turnaus taidetaan jättää väliin, mitenhän ma ja koulupvä+liikuntatunnit..
Huokaus:/
Kommentit (17)
Aivotärähdyspotilaita seurataan rutiinisti se 6 tuntia ensiavussa. Eli lapsesi ei joudu odottamaan vaan on seurannassa, pikkuisen eri asia. Seurannan tarkoitus on löytää ne aivotärähdyspotilaat jotka vaativat muutakin hoitoa. Ja se kauhea patti ei ole vaarallinen, on vain mustelma mutta päässä kovan luun päällä pullistuu ulospäin.
Jos olisit vienyt yksityiselle, seurantaa ei olisi voitu toteuttaa vaan lapsesi olisi kuitenkin lähetetty päivystykseen.
että illalla ysiltä pitää taas tulla paikalle, miksi ne on menneet jo seiskalta, kun ysin aikaan olivat taas odotelleen sen kaksi tuntia. Ihme hörhöjä tuo perhe.
ja ma koulu ja liikuntatunnit.
Miten sä tuollaisia tällaisella hetkellä murehdit?
Totesinpa vain, mies niitä murehtii ja suhtautuu jotenkin ärsyttävän "iisisti" ja melkeinpä vähätellen:/ läksivät juuri sinne sairaalalle takaisin, pojalla oli muutama ihme nykäysjuttu toisessa kädessäkin hetki sitten, tietty voi olla ihan harmittomia mutta tottakai nekin kiinnittää huomiota ja säikäyttää kun sellainen pamaus takana. Ja mitä mies siihen, totesi vaan että "no katotaan vieläkö niitä tulee ja mun pitää itse huomata ne" ja plaaplaa:/
ap
ja ma koulu ja liikuntatunnit.
Miten sä tuollaisia tällaisella hetkellä murehdit?
Tuolloin ip:llä odottelimme 2h jotta lapsi pääsi lääkärille ja nyt olleet siellä toiset 2h ja lääkäri kävi tuossa 45min sitten kuulema sanomassa että ottaa vastaan 20.45 mutta edelleen odottelevat.
Poika on ihan tiltissä kun muutenkin ollut fyysisestikin raskas päivä ja ollut nyt hereilläkin jo 15h ja sitä päätä sattuukin tottakai.
Paskaa ://
ap
Miksi ma koulupäivän pitäisi jäädä väliin?
Aivotärähdyksen jälkeen pitäisi ottaa iisisti ja välttää aivojen ylikuormittamista. Ts. vaativaa ajattelua, telkkaria, yms. multitaskaamista.
Itse sain kolme päivää saikkua aivotärähdyksen takia.
olisin kiikuttanut suoraan lastenklinikalle tai tilannut ambulanssin..
Kaaduin pari vuotta sitten pyörällä työmatkalla ja sain aivotärähdyksen. Jorvissa oltiin joskus puoli yhdeksän maissa varmaan. Lepäilin siinä puoleen päivään, ja sen jälkeen odotettiin varmaan 6 tuntia pään magneettikuvausta. Ei onneksi ollut mitään vakavampaa, vaikka muisti katosikin pieneltä ajalta.
Tuo Peijas on kuitenkin tuossa lähellä. Tosin sieltä soitin 1,5h jälk läheiselle yksityiselle lääkäriasemalle mutta ei ollut enää aikoja jäljellä.
Edelleen odottelevat:((
ap
7
olisin kiikuttanut suoraan lastenklinikalle tai tilannut ambulanssin..
Tosin evästin nyt miestä muutamilla kysymyksillä ja 1 niistä ma koulupvä ja liikuntatunnit, huomisesta en kysy mitään koska olen jo muutenkin päättänyt ettei nyt sitten turnauksen toiseen päivään osallistuta.
ap
Miksi ma koulupäivän pitäisi jäädä väliin?
Aivotärähdyksen jälkeen pitäisi ottaa iisisti ja välttää aivojen ylikuormittamista. Ts. vaativaa ajattelua, telkkaria, yms. multitaskaamista.
Itse sain kolme päivää saikkua aivotärähdyksen takia.
hyvin, jos lapsella on oikeesti jotain vakavaa. Ne ei kuule lääkärit ota turhia riskejä lasten kanssa ja lähettävät kyllä tarvittaessa sinne lastenklinikalle.
Kurja juttu, että joutuvat odottamaan, mutta kyllä poikasi varmasti hoidetaan.
Jos yhtään lohduttaa, niin päähän kyllä "helposti" nousee just kuvailemasi kuhmu. Omalla lapsellanikin ollut vastaava, kun hyppi sängyssä, putosi ja iski päänsä hyllyn terävään reunaan voimalla. Uskomattoman paljon lapset noita iskuja kestää. Em tilanteestakin tuli pieni aivotärähdys, mutta ei mitään pysyvää haittaa tms. *hali*
No mitenköhän se lkullanmurusi olisi pitänyt hoitaa? Noin lievillä oireilla ei ole muuta hoitoa kuin seuranta ja sitä käsittääkseni tuossa on toteutettu. Että mitä pidempään ootatte niin sitä pidempään ootte seurannassa sairaalassa , tajuatko? Olisit tyytyväinen . Pään tietokonekuvauksen tekeminen lisää lapsen syöpäriskiä moninkertaiseksi, sitä ei ihan kevein perustein tehdä sen tietää lääkärikin mutta sinä et. Lääkäriasemallamoisit saanut olla 15 min, maksaa 100 e ja kotiin, tai lähetteellä sairaalaan jossa oisitte sitteen käyneet saman ruljanssin läpi.
että PÄIVYSTYKSESSÄ potilaat hoidetaan KIIREELLISYYSjärjestyksessä?
Itse työskentelen ensiavussa ja on todella raastavaa kun ihmiset jatkuvasti valittaa kuinka kauan siellä menee..
No, labrakokeisiin menee pari tuntia kun vastaukset tulee, rtg-kuvaukset kestää myös - ja lääkäri voi "hoitaa" yhtäaikaa monta potilasta + kaikki hätätilapotilaat...
Eli yksinkertaisesti, jos on taju tallella eikä mitään hätää vitaaleissa niin joutuu valitettavasti odottamaan!
tyhmästi teitte kun ette laittanut heti kylmää - ei ihme että nousi iso paukama...
t. edellinen
Peijas teki väärin? Ei yhtään mitään.