Rintamus, dekoltee alue ärtynyt.. voiko tulla pesuaineesta?
Mulla tuli yht´äkkiä huhtikuussa dekoltee alue punaiseksi ja ärtyisäksi.. kirveli ja oli pientä nyppyä täynnä...
rasvasin paljon ja tilanne rauhoittui..
Nyt taas sama juttu... en ole ottanut aurinkoakaan.. Näin ihotautilääkärin ja kysäisin ohimennen mitä tälle kaulalle tekisi ja lääkäri sanoi että ärtyneen näköinen on, laita hydrocortisonia ja 50 suojakerroin rasvaa ettei aurinko ärsytä...
Muuta en kehdannut kysyä kun tosiaan lapsen jalisreeneissä kysyin yhdeltä jalispojan äidiltä joka on ihotautilääkäri...
Mutta voisiko esim peruaine ärsyttää ihoa? Vaihdoin tässä keväällä huuhteluaineen sellaiseen vahvasti ruusulle tuoksevaan huuhteluaineeseen... :)
Mitään muita muutoksia en ole arjessani huomannut..
Kommentit (5)
siis onko se alue joka on ärtynyt ollut vaatteiden peitossa?
itsellä juuri dekoltee kutisee eniten, ja kaula kun olen ollut vähänkin ulkona. en siis varsinaisesti ole vielä "ottanut" aurinkoa
niin oli vaatteiden peitossa koko ajan... siis takissa korkea kaulus jne... kaulahuivi kaulalla jne...
Samoihin aikoihin mulla tuli myös elämäni eka hiiva joka lähti pois, mutta alapään limakalvot ovat vieläkin punaiset ja ärtyneet... siksi ajattelin että olisko pesuaineella jotain yhteyttä.. molempiin :)
Jätät nyt sen pesuaineen käyttämättä joksikin aikaa (vähintään kuukausi) ja jos vaiva paranee johtui se pesuaineesta.
jotain herkän ihon pesuainetta...
Mutta ajattelin vain jos on samasta vaivasta kärsiviä, niin jos olisi tullut jotain uutta mistä voisi johtua :) ja miten voisi helpottua..
AP
mutta jännää miksi se siihen dekoltee-alueelle vain tulsii se ärsytys jos on siitä, kun eiköhän sillä samalla aineella huuhdellut pyykit kosketa ihoasi muuallakin?
Eikö ole mitään erityistä muuta mikä selittäisi asian? Et esim. levitä kasvo- tai kaulavoidettasi myös dekolteelle mutta et muualle kehoon? Tai mitään muuta ainetta kuten aurinkovoide?