Onko normaalia, että ristiäisten ajankohta on sovittu jo hyvissä ajoin ennen vauvan syntymää?
Kaikki mun tuntemat on sopineet ajan ja tehneet järjestelyt vasta vauvan synnyttyä. Mutta tapansa kullakin...
Kommentit (10)
Minä jäsjestelin pari vuotta sitten ristiäisiä jo ennen vauvan syntymää. Syy oli siinä, että tiesin isäni joutuvan hyvin vakavan sairauden takia sairaalaan pitkäksi aikaa aika pian lapseni syntymän jälkeen ja halusim isäni kuitenkin mukaan ristiäisiin. Joten ristiäiset oli järjestettvä pian vauvan syntymän jälkeen. Varasin papin yms. jo ennen lapsen syntymää. Tehdessäni varausta selitin, miksi haluan järtellä asioita etukäteen.
mahdollisesta tulevasta kastepäivästä. Me asumme ulkomailla ja meidän tulo Suomeen, kumminen, isovanhempien ja vanhempien & sisarusten saaminen paikalle samaan aikaan oli pienen säätämisen takana. Piti vielä ottaa huomioon vanhempien lasten koulujen lomat jne.
Paikan ja papin "varasin" vasta lapsen synnyttyä. Mutta olin myös pohtinut tarjottavat ja mistä ne saan valmiiksi. Muistaakseni myös ennen lapsen syntymää. Hankinnat tein kyllä vasta lapsen synnyttyä.
Kaikkien kanssa keskustelin niin, että jos vaan kaikki menee OK, niin tällöin olisi risitäiset - kävisikö teille?
kaikki seurakunnat eivät edes huoli varauksia ennen kuin lapsi on syntynyt, kun koskaan ei voi tietää miten käy. Eikä ne lapsetkaan aina laskettuna päivänä synny.
niin, että kaikki pääsisisvät paikalle. Syinä juurikin tuo sukulaisten ulkomailla asuminen ja monen muun kohdalla vuorotyöt. Mitään ei olla lukkoon lyöty eikä pappia pyydetty tms. mutta alustavasti aina kuitenkin kyselty.
Tarjottavia olen myös aina miettinyt etukäteen.
Meillä toinen setti isovanhempia ja osa kummeista asuivat toisessa maassa, joten kyllä alustava päivämäärä katsottiin jo ennakkoon, vaikkakin sitten papit sun muut varattiin vasta lapsen syntymän jälkeen. Oli heidän kannaltaan huomattavasti kätevämpi ratkaisu, kuin alkaa etsimään sopivia lentoja parin viikon varoitusajalla.
Meillä toinen setti isovanhempia ja osa kummeista asuivat toisessa maassa, joten kyllä alustava päivämäärä katsottiin jo ennakkoon, vaikkakin sitten papit sun muut varattiin vasta lapsen syntymän jälkeen. Oli heidän kannaltaan huomattavasti kätevämpi ratkaisu, kuin alkaa etsimään sopivia lentoja parin viikon varoitusajalla.
menojen mukaan ollaan hyvissä ajoin sovittu ristiäisten ajankohta.
kyllä näin kesäaikaan etenkin kannattaa varata etukäteen. Jos vanhemmat esim. vihitään samalla niin järjestelyt varmaan kannattaa aloittaa ajoissa.
Meillä aina suunniteltu lapsen syntymän jälkeen mutta en silti ajattelis että olis outoa toisin..riippuu niin tilanteesta.
Myös meillä on suunniteltu vasta vauvan syntymän jälkeen. Kun koskaan ei voi tietää...