Lähden töihin, vaikka se ei hyödytä taloudellisesti ollenkaan... ov
Olen etsinyt jo jonkin aikaa kokoaikaista työpaikkaa, mutta ei natsaa. Nyt löysin kivalta kuulostavan työn, hain sitä ja sainkin sen! Menen osa-aikaisesti töihin ja lapset menevät hoitoon 10-15 päivää kuukaudessa. Kun menetän kotihoidontuen ja maksan hoitomaksut, jää käteen suunnilleen saman verran, kuin kotona ollessa.
Kuinka moni tekisi samoin? Mun lähipiiri ei ymmärrä ollenkaan, miksi menen töihin, kun se ei taloudellisesti hyödytä ollenkaan.
Musta on ihanaa mennä töihin ja päästä uusiin ympyröihin. Ja olen ihan varma, että lapsetkin viihtyy hoidossa.
Kommentit (4)
Eli aika kestämätön on tilanne, jos kaikki vain haluaisivat elää tukien varassa. Tietty jos lapset on pieniä on hyvä perusteet kotonakin oloon.
Omalla kohdallani toki vaikuttaisi myös se, että pitkä kotonaolopätkä vaikuttaisi varsin negatiivisesti urakehitykseeni. Olen siis vastavalmistunut ja oman alan kokemusta on aika vähän.
Mutta toki se että haluat mennä töihin on ihan hyvä syy sekin. Ei kaikki viihdy kotiäiteinä.
Itsekin siis varmaan menisin JOS kokisin että haluan mennä enkä halua olla kotona. Onnea uudesta työstä!
Ehkä työ ei nyt hyödytä taloudellisesti, mutta työkokemus tuottaa rahaa sitten, kun sinua ei tarvita enää kotona lasten kanssa. Tämä kuulostaa järkevältä työ- ja perhe-elämän yhdistämiseltä. Samalla pääset "kotonalusmuilijan" tittelistä ;).
mutta jos olisin hoitovapaalla, tuskin menisin. Siinähän on kuitenkin selvä ero, työttömänä yleensä ollaan pakosta, hoitovapaalla taas omasta tahdosta olla lasten kanssa.