Lapsettomuudesta kärsineet, nykyisin lapselliset!! Tärkeä kysymys!
Ehkäisittekö esikon jälkeen enää ollenkaan, vai annoitteko heti kakkoselle mahdollisuuden? Itsellä pitkä ja vaikea lapsettomuus takana, ajattelin, että vaikka esikoiselle ehkä olisi parempi olla pari vuotta ihan ainokaisena, tuntuisi kamalalta ehkäistä jos niin hyvä onni kävisi, että ilman lapsettomuushoitoja kakkonen saisi alkunsa. Nyt siis raskaana, tarkennuksen vuoksi.
Kommentit (13)
Rankkojen hoitojen jälkeen raskaus oli pelonsekainen ja henkiset voimat jo valmiiksi vähissä, joten halusin käyttää kaikki jäljellä olevat voimani esikoisen hyväksi.
Olemme onnellisia jos lisää lapsia tulee, mutta tyydymme mielellämme ihaniin kaksosiimme jos lisää lapsia ei tule. Ja kyllähän se siltä vaikuttaa, että emme saa enempää lapsia. Hoitoihin emme enää ryhdy.
ensimmäinen lapsemme sai alkunsa yli kolmen vuoden tahkoamisen jälkeen joten ajattelimme, että tulkoon toinen jos on tullakseen. toinen sai lopulta alkunsa 1½ vuoden yrittämisen jälkeen clomiavusteisesti, kuten siis ekakin.
usko meni luomuun, joten emme käyttäneet ehkäisyä kakkosen jälkeen. sittenpä kävikin niin, että vain kuukausi imetyksen lopettamisesta aloin luomusti odottaa meidän kolmatta, joka on nyt sit 4kk.
t kolmen äiti
... oli ehkäisy käytössä puoli vuotta.
Kakkosen tärppiin kului neljä vuotta. Ehdin miettiä sellaistakin vaihtoehtoa, tulenko elämässäni enää ikinä käyttämään ehkäisyä. Itse asiassa minulla on se tilanne, etten ole ikinä käyttänytkään muuta ehkäisyä kuin kondomia joskus suhteen alussa. Ei ole ollut tarvetta, kun esikoistakin odotettiin pitkään.
On kuitenkin mielestäni vastuullista ainakin itseni kohdalla, että käytän ehkäisyä jonkin aikaa lapsen syntymän jälkeen. Toisaalta ystäväni odotti ensimmäistä myöskin neljä vuotta ja sai toisen 11 kuukauden ikäerolla ja ihan hyvin heillä on mennyt ikäerosta huolimatta. On siis selvinnyt, vaikka tiedän, että äiti on ollut välillä hyvin väsynyt. Eli ei se pieni ikäerokaan ylitsepääsemätön asia varmaan olisi.
M
Heidän jälkeen en ehkäissyt. Ajattelin, että jos niin hyvä säkä käy niin lapsi on tervetullut. Olen ollut nyt kohta 9v. ilman ehkäisyä eikä takana ole yhtään spontaania raskautta. Odotan kolmatta (hoidoilla). Varmaan mietin tuota ehkäisyä synnytyksen jälkeen, mutta luultavasti en ala mitään hormoneja popsiin tai hormonikierukkaa ottamaan. En jaksa uskoa, että saisimme vielä neljännen luomusti. Jos sattuisin tulemaan raskaaksi uudelleen, niin kyllä se nelonenkin tulla saisi. Nelosta en kyllä välttämättä hoidoilla enää lähde hakemaan.
Eli kun esikoinen oli 4kk huomasin olevani raskaana (vaikka täysimetin!). Oli aika sokki. Raskaus meni kuitenkin kesken. Sen jälkeen kyllä kiltisti ehkäistiin puolitoista vuotta. Seuraava raskaus nappasi 2kk pillereiden lopettamisen jälkeen.
Mulla on pco ja tämä nyt 5 kk ikäinen tyttäremme syntyi 2, 5 vuotta ehkäisyn lopettamisen jälkeen clomien avulla. Alun alkaen olimme sitä mieltä, että emme ehkäise. Mutta kun tyttö oli sylissä, tuli sellainen olo että täytyy antaa hänen olla perheen pienin jonkin aikaa. Juttelimme asiasta mieheni kanssa ja päätimme ehkäistä varmuuden vuoksi täysimetyksen ajan (ettei tyttö joudu kärsimään kun äitiä väsyttää imetys ja raskaus samalla kertaa) ja katsoa tilannetta sen jälkeen uudelleen. Pian olisi siis keskustelun paikka. Itsellä on sellainen olo, että ehkäisyn voisi jo unohtaakin. En kuitenkaan usko että ihan heti tärppää, joten en halua turhaan lykätä kakkosen tuloa.
Kaksoset syntyivät ivf:n avulla:) Lapsettomuudesta kärsimme 3,5-vuotta. Emme ole käyttäneet ehkäisyä emmekä aiokkaan. Kaksoset nyt 1v 9kk.
Emme ehkäisseet sen jälkeen, mutta toisaalta eipä kuukautisetkaan alkaneet itsekseen. Kun esikoinen oli vuoden tehtiin PAS, josta alkoi raskaus. Se meni valitettavasti kesken, mutta jo seuraavasta Terolutilla aikaan saadusta kierrosta syntyi kakkonen luomuna.
Kakkosen jälkeen elettiinkin sitten 2,5 vuotta ilman ehkäisyä. Kolmas lapsi sai niin ikään luomuna alkunsa kun säännöllinen kierto oli saatu aikaan metformiinin avulla.
Eli ei ole ehkäisty viimeiseen yhdeksään vuoteen, tuloksena IVM-lapsi ja kaksi hieman avustettua luomulasta.
Esikko vaati useamman IVF/ICSI hoidon sekä lukuisia PAS:ja. Kun esikko sitten oli 10kk multa leikattiin kohdunulkoinen. Nyt odotan kakkosta joka saanut alkunsa PAS:sta. En usko, että otetaan ehkäisyä käyttöön tämänkään jälkeen, vaikka lapsiliku onkin nyt mieleatämme täynnä. Meidän taustoilla on todella iso ihme jos luomun vielä saamme.
kolme lasta ja kaikki hoidoilla. Neljättä ei enään tule edes hoidoilla koska kohtu poistettu (endometriooma joka siis ei raskauksista parantunut). Ehkä saatamme vielä harkita adoptiota yms.
Mutta siis esikoisen ja kakkosen välillä ikäeroa 2vuotta joten kerkisimme olemaan ilman ehkäisyä imetyksen jälkeen sellaisen 1/2vuotta. Tokan ja kolmannen välillä imetin vielä kun pas tehtiin (menkat kuitenkin alkaneet jo ja ehtivät tulla noin 3krt) josta siis kolmosemme sai alkunsa. Kolmosen jälkeen ehdimme olemaan ilman ehkäisyä taas sellaisen 1/2vuotta mutta ei siis luomua meille ja enään sitä ehkäisyä ei tarvitse/saa miettiä...
esikoinen/ainokainen kohta 9v ja ei olla ehkäisty. Kaikki ihmeet olisivat olleet tervetulleita, muta kun ei, niin ei. Tänään viimeksi poika harmitteli, kun ei ole sisaruksia. Neljännellä kerralla tärppäsi tuo poika ja sen jälkeen 3 IVF hoitoa ja kaksi pakastealkion siirtoa. Tuli 40v täyteen ja siirsiin sikiämisen nuoremmille ja terveemmille...