Kokemusta löytyy Helsingissä
niin Ruusulasta (Mehiläinen) kuin Pikkujätistäkin. Pikkujätti on edullisempi, mutta siellä käytetään erilaisia putkia kuin Ruusulassa (eivät kestä yhtä kauvaa korvissa).
Itse käytän Ruusulaa ja sitä voin kyllä lämpimästi suosiltella. Meillä nyt viimeksi lasten korvat putkitti Mari Hero ja en voi muuta kuin suositella häntä. Muukin henkilökunta on mielestäni oikein mukavaa.
Ruusula on pienempi yksikkö ja siellä mielestäni rauhallisempi tunnelma ja hoitajat enemmän kiinnostuneita / huolehtivaisia potilaista kuin Pikkujätissä (voihan toki olla, että meidän tapauksessa Pikkujätissä oli ruuhkaa -siellä kävimme kerran - Ruusulassa olen käynyt useita kertoja).
Muitakin operaatioita lapsillemme on tehty Ruusulassa ja kaikki on aina mennyt hyvin ja palvelu on ollut hyvää. Toki myös Pikkujätissäkin palvelu on hyvää. Suurin ongelma Pikkujätissä oli "liukuhihnafiilis" ja monta heräävää potilasta samassa huoneessa.