Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Etätyö vs. työpaikka

Vierailija
31.03.2009 |

Haluaisin kuulla kokemuksia etätyön tekemisestä. Olen juuri valmistunut ammattiin, jota voi tehdä sekä itsellisenä yrittäjänä tai freenä kotoa käsin tai hakeutua in-house-työläiseksi muiden leipiin. Välillä yllätän itseni ajattelemasta, että olen hullu, kun edes haen "työpaikkatöitä", kun mahdollisuus on myös olla itse oman työnsä herra, ja toimia kotoa käsin.



Molemmat työtavat kokeneet, kumpi parempi mielestänne?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
31.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen tehnyt etätöitä 25 vuotta. Tässä on puolensa, mutta suurin miinus on se, että kodin ja työn raja tahtoo hämärtyä.



Työyhteisö puuttuu myös, mikä sekin on välillä aika kurjaa.

Vierailija
2/6 |
31.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai en nyt osaa itseäni vielä oikeaksi kääntäjäksi tituleerata, kun työkokemusta alalta on hyvin heppoisesti. Freelance-kääntäjänä aloittaminen vain tuntuu mahdottomalta tehtävältä, kun niitä asiakkaita pitäisi jostain höynäyttää listoille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
31.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä työyhteisön puute haittaa, kun olen muuten paljon tekemisissä ihmisten kanssa.



Yhtä tosi kivaa työyhteisöä jäin kaipaamaan. Sitten, kun kävin tekemässä pätkän ihan mukavassa, tavallisessa paikassa, huomasin, että en niitä työkavereita niin kaipaakaan. Siis huomasin, että pitää olla tosi mukava paikka, joka voittaa etätyön. :-)

Vierailija
4/6 |
31.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja yksinäinen työ vielä siihen päälle... Ei tämä ennen lapsia ihan näin yksinäistä ollutkaan.



2

Vierailija
5/6 |
31.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän oman kumpikampi-kisani ratkaissee se, kummalta laidalta saan ensimmäisenä hommia.

Vierailija
6/6 |
31.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan sosiaalisten suhteiden vuoksi. Mulla on kivat työkaverit.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi seitsemän