Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asuuko kukaan 5h,k,s ASO:ssa?

Vierailija
18.03.2009 |

Neliömme on käymässä auttamattomasti pieneksi ja lisää tilaa tarvitsisimme. 5h,k,s omistusasunnot ovat jo tosi kalliita. Harkitsemme ASO-asuntoa, asunto olisi rivari kivalla paikalla.



Lainaa pankista aso-maksuun pitäisi ottaa, kallistahan se asuminen tietysti olisi. Yhden työssä käyvän palkalla ei vaan isoja lainoja oteta, että oman saisimme.



Onko teidän perheessä tehty tällainen valinta joskus?



Mielipiteitä aso-asumisesta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samalla rahalla lyhentäisi lainaa....

Vierailija
2/4 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun ei nyt tämä epävakaa elämäntilanne mahdollista oman asunnon ostamista. Ollaan erittäin tyytyväisiä paikkaan ja asuntokin on ihan ok, tilava ja siisti. Vastike on melko korkea, mutta saman saisi maksaa pienemmästä vuokra-asunnosta huonommalla paikalla. Omaan verrattuna laina on pieni ja asunnosta pääsee tarvittaessa nopeasti eroon, eli riskit ovat pienemmät. Mielestäni ihan hyvä väliaikainen asumismuoto, mutta ehkä tällä tavalla ei loppuelämää kannata asua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

101 neliötä kerrostalossa, asumiskulut 1250e/kk sis. käyttövastikkeen ja lainan. Tällä hetkellä löytyi etuovi.com:sta yksi vastaava asunto, johon meillä olisi teoriassa mahdollisuus, mutta kuitenkin asumiskulut nousisivat huimasti. Hintaa asunnolla 170000e.



Lyhennys olisi tällä hetkellä 950e, yhtiövastike 350 + vesimaksut 8 hlö 150 eli vajaa 1500e/kk. Laina-aika olisi 25 vuotta, mutta meillä on tarvetta isolle asunnolle max 10 vuotta, joten ei kannata. Tästä asosta pääsemme helposti vaihtamaan pienempään.

Vierailija
4/4 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä yhdeksän