Huomenna leivon pullaa - neuvokaa kaikki vinkit jotta onnistuisi!! t. jälleen kerran yritän
Eli tarkoituksena tehdä pikkupullia, ns voisilmäpullia. Ensinnäkin, miten ihmeessä saan pullista tasaisia, kauniin pyöreitä ja yleensäkin kauniin näköisiä? Ongelmani on aina ollut että pullista on tullut epämuodostuneita ja rumia, vaikka mitä olen koettanut asian eteen tehdä. Miten siis saada tasaisia pullia ja vieläpä pyöreitä? :)
Kommentit (20)
vähemmän jauhoja, aikinaa sa olla niin löysää, että melkein tarttuu pöytään :)
Älä säästele voissa ja sokerissa, terveysherkut erikseen.
Ja sitten se kohotus 2 kertaan!
Ensin se koko taikina ja sitten ne pullat .. Laitoin tässä jokin päivä pullaa ja ajattelin että kohotan tässä hetken (menimme lasten kanssa ulos..) ja kun tulin sisälle laitoin uunin päälle ja pullat kohosivat vielä.. Oli muuten parhaat pullat IKINÄ!!! Eli kohota kauan!
Eli voivat ylikohota,joten rajansa kaikella!
Meillä allerginen lapsi ja olen tehnyt pullataikinan ilman kananmunaa, mutta onnistuisiko paremmin jos laitan munaakin?
Kiitos vinkeistänne!!
ap
Säilyy pidempään ilman. Kananmuna taikinassa kuivattaa pullan nopeammin. Tuoreena tuo makua ja rakennetta pulliin.
toivottavasti kondiittori ehtii tänne taas neuvomaan. Mutta mun mielestä pullista tulee pehmeämpiä ja siis mukavampia ilman munaa. Tietysti kananmunavoitelu tekee pinnasta kauniin...
Mäkin sanoisin, että kohota kunnolla. Anna pullien kohota pellillä todella hyvin ennen kuin laitat uuniin - eivät repeile. Älä laita liikaa jauhoja vaivausvaiheessa, voit käyttää sitten vähän reilummin leivontavaiheessa.
Onko esim. tunnin valmiiden pullien kohotus jo liikaa? Ohjeessa sanotaan vain 20 min.
ap
Voiteluun käytän sulaa voita.
Kannattaa tosiaan vaivata hyvin (hyvä sitko, kun esim. vedät taikinaa. Eli ei katkea helpolla. Ei tartu kulhon reunoihin, eikä paljoa käsiinkään). Ja ei liikaa jauhoja. Kohotus kahteen kertaan.
Meillä ainakin uppoaa aina yhtä hyvin, vaikka takuuvarmasti mun pullat on muotopuolia.
laitan muffinsivuokiin kanelikierre pullina, väliin mantelia ja kanelia+sokeria+voita
-en koskaan laita pulliin kananmunaa, paitsi voiteluun
-teen taikinan suureen kattilaan, johon ensin sulatan liedellä voin/margariinin, lisään mausteet, sokerin, maidon, lämmitän kädenlämpöiseksi, sitten kun varmasti ei ole liian kuumaa kannattaa hämmentää ja kokeilla pohjaa myöten sormella murennan hiivan, sitten vehnäjauhot, lisään kunnes alkaa irtoilla reunoista, varovasti sitten loppuvaiheessa ettei jauhoja tule liikaa
-takinaa kohotan kunnes nousee kattilan tai kulhon reunoille, en koskaan katso aikaa
-leivontavaiheessa voi käyttää tarttumisen estämiseksi jauhoja käsissä tai pikkuisen taputella leivottavan takinan päälle
-pyöreitä pullia tulee kun litistää ja painaa taikinaa aika voimakkaasti litteäksi käsien välissä, kun pulla alkaa muotoutua, muutaman kerran sitten kevyemmin pyöräyttää siitä se sitten tulee pyöreä ja hyvä
-leivotun pullan kohottamiseen 20 min on minimi, 45 min on mielestäni aika sopiva, mutta meillä kohoilee miten sattuu eka pellillinen lyhyemmän aikaa ja viimeiset sitten kauemmin.
-jos kohottaa liian lyhyen aikaa pullat saattavat repeillä uunissa ja niistä tulee rakenteeltaan napakampia sellaisia junttapullia
-voisilmä: sormella pöytään saakka syvä kolo ja siihen kunnolla voita ja sokeria kohonneesee pullaan
-ota pullat ajoissa pois uunista, sekin vaikuttaa, että ei pidä liian kauan, pulla kuivuu
ja pidä taikina verrattain löysänä.
Mun aina täti aina lättää ja lättää ja sit ne on lopulta ihan kivikovia... Toiset on jauhopeukaloita ja toiset ei,harmi juttu.. Itse en ole,mutta äiti teki viime viikolla voisilmäpullia,voi luoja että oli hyviä.. Se ei edes mittaa muuta kun maidon,kaikki muu menee käsituntumalla... Joo se taikina saa olla vielä aika tarttuvaista, jos se on liian jauhoista ei sitä saakkaan pyöreeksi.. Ja ei tarvi/saa kohottaa tuntia valmiita pullia, reilu vartti riittää! Anna taikinan kohota rauhassa astiassa ja katso ettei saa vetoa esim.avonaisita ikkunoista! =)
laitetaan kun pullat ovat kohonneet ja voideltu. Parilla sormella vaan painaa keskeltä pöytään asti ja voinokare ja sokeri siihen kuoppaan.
En pidä tuuletinta päällä paistaessakaan. Kohoavat paremmin ja kaikki veto ikkunoista ja ovista on hiivataikinan surma. Astian voi laittaa myös lämpimään veteen kohoamaan, ei kuitenkaan kuumaan veteen ettei hiivan toiminta lakkaa.
Vierailija kirjoitti:
En pidä tuuletinta päällä paistaessakaan. Kohoavat paremmin ja kaikki veto ikkunoista ja ovista on hiivataikinan surma. Astian voi laittaa myös lämpimään veteen kohoamaan, ei kuitenkaan kuumaan veteen ettei hiivan toiminta lakkaa.
Totta, pienikin vetö kesähelteelläkin on haittaava tekijä.
Itse olen pilannut takinoita jos olen laittanut liian lämpimään veteen, vaikak se on tuntunut +30 asteiselta. Ja ihmettelen kun se on tuhonnut koko taikinan vaikak vetä on ollut vain 3 cm korkeudella.
Mutta yksi neyvo, meillä on ostettu ja leivottu vain sellaisia joista ei syödessä tai leikatessa tipu muruja.
Esim raesokeri painetaan pullaan , eikä laiteta tahraava voisilmiä.
Tou ikivanha otsikko sopii minulle. Minun pullat ja ylipäätään hiivataikinat ei onnistu, sellaista matalaa tai taikinaista uunista otettuna.
Taikinan on oltava sen verran pehmeää että juuri ei käteen tartu tai oikeastaan tarttuu mutta pikkuisen jauhoja käteen ettei tartu. Eiköhän se paras vinkki ole että leipoo ja leipoo ja leipoo kunnes on pro.