Tänään kaupassa
meidän 3v vintiö poika oli ottamassa kassanviereiseltä hyllyltä purkkapakettia, niin mitäs kävikään.
Noin 55v nainen, otti poikaani hauislihaksen kohtaan kiinni ja sanoi, ei oteta niitä, mene sinne missä isä ja äitikin on.
Itse olin vieressä ja poika siis ihan kärryjen takana, mies pakkaamassa tavaroita ja minä laitoin tavaroita hihnalle.
Kyllä teki mieli sanoa naiselle jotain, mutta tokaisin vain pojalle että odota siinä kärryn edessä, eikä saa ottaa mitään. Nainen tietysti näki että poika pahan teossa ja pyrki välttämään vahingot, mutta mielestäni oli aika tökeröä. Olisi vaikka laittanut purkkapaketin pois mutta se että otti kädestä ja siirsi pojan pois hyllyltä, oli milestäni väärin.
nainen varmaan meinas että vintiö olisi seuraavaksi heitellyt purkkapaketit ympäri lattioita ja ehkä jopa alkanut mättää niitä suuhunsa.