Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Virikehoito vai piirretyt

Vierailija
26.03.2009 |

Kumpaa pidätte pahempana kaksi-vuotiaalle, että lapsi on virikehoidossa päiväkodissa osa-aikaisena, vai kotihoidossa, mutta katsoo saman ajan piirrettyjä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun kolmivuotiaani katsoi jatkuvasti lastenelokuvia DVD:ltä kun olin niin masentunut ja kyvytön huomioimaan häntä, laitoimme hänet virikehoitoon. Nyt on masis hoidossa, lapsi kotona ja elämä hymyilee jälleen, ja jaksan järjestää virikettä ja olla itsekin läsnä.

Vierailija
2/5 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitääkö joku piirrettyjen näyttämistä (suurissa määrin) hyväksytympänä, kuin virikehoitoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillä lapsi tuskin pysyy kolmea-neljää tuntia yhteen menoon katsomassa piirrettyjä. Anna katsoa suomalaisia, mielellään oikeasti totta olevia luonto-ohjelmia, piirrettyjä, joista lapsi saa selvää. Maija Mehiläinen oli aikanaan hyvin ja selvästi puhuttua, meillakin lapset puhuivat kirjakieltä koulun aloittaessaan, vaikka me aikuiset puhuimme tavallista arkikieltä. Lapset eivät olleet päiväkodissa tai edes esikoulussa, vain naapurilla 1-vuotiaasta kahteen vuoteen, jolloin vuorotyö-isä pystyi vastaamaan lapsen hoidosta mummien osallistuessa muutamana päivänä kuukaudessa. Näin järjestyi hoito ollessani työssä.



Videot pyörivät usein turhaankin, kun lapset leikkivät, osaksi samoja leikkejä kuin piirretyissä.



Jos olisimme tiukasti kieltäneet katselut, ehkä he olisvat yrittäneet saada enemmän valtaa katseluun, mutta annoimme vapaasti katsoa, jos halusivat; opettavaisia ja kilttejä ohjelmia. Eivät he sitten kolmea tuntia koskaan jaksaneet katsoa, oli kivompi leikkiä välillä.

Vierailija
4/5 |
27.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

MONTAKO



MONTAKO



SAMANTYYPPISTÄ ALOTUSTA PITÄÄ TEHÄ



PÄIVÄSTÄ TOISEEN



UUDELLEEN JA UUDELLEEN.



KATSOTTU TELETAPPEJA LIIKAA? -



UUDESTAAN, UUDESTAAN.



Tänne on niin moni tehnyt pitkiä tyhjentäviä vastauksia.

Juuri _tämänkin jutun alottaja_ olis varmana saanu vastauksia

ja maalaisjärkeä käyttäen pysytnyt tekemään päätöksen itsenäisesti.





Kovasti jäi mietityttään miksi vaihtoehtona on piirretyt? Ei mitään sen kummempaa selitystä ainoastaan tuollainen ihmeellinen alotus.

Eiköhän muillekin selvinnyt mihin alottaja tähtää?

Vierailija
5/5 |
27.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnen piston sydämessäni, koska mielestäni lapsukaisemme katsoo liiankin paljon lastenohjelmia pitkin päiviä kotosalla, mutta toisaalta on hänellä kyllä muutakin elämää ja järjestän virikkeitä. Meillä on myös eläimiä, jotka pakko lähteä talliin hoitamaan ja poika aina mukanani. Poniaan ainakin tykkää hoitaa ja koirien kanssa käydään usein lenkillä ja välillä ratsastellaan ponilla.



Usein lähden myös käymään jossain kylässä ja kerran viikossa ainakin leikkimässä saman ikäisten serkkujen tai kaverini lasten kanssa.



Kotona myös askarrellaan toisinaan, mutta joskus poika on tuntejakin omissa puuhissaan. En tosiaan tiedä, olisiko ollut parempi viedä hoitoon muualle, mutta nyt ainakin osapäivähoito kuulostaisi hyvälle, koska tarvitsee jo enemmän leikkikavereita ja energiaa piisaa. Voisi myös hioeman oppia paremmin ajattelemaan toisia, kun joutuisi ryhmään, jossa annettava tilaa myös muille.



Ihan pelottaa, mitä siitä tulee, kun "mamman mussukka" joutuukin odottamaan vuoroaan ja jakamaan lelut toisten kanssa. Joten ennen kouluikää olisi ainakin varmaan lapselleni parasta päästä hieman opettelemaan ryhmässä toimimisen tavoille.