Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ope pyytää mielipidettä...

Vierailija
01.03.2009 |

Tänä lukuvuonna on tullut vastaan jo muutama tilanne, jossa yläkouluikäisen muksun vanhemmat ovat soittaneet opettajalle ja kertoneet lapsensa pahoittaneen mielensä siitä, että opettaja on kehunut jotain toista oppilasta.



Itse yritän opettajana jakaa kehuja myös toisten oppilaiden kuullen, mutta alkaa tympiä selittää oppilaiden vanhemmille, miksi joku toinen on saanut kehuja ja heidän lapsensa sillä kertaa ei.



Luultavasti ensimmäisenä tulee mieleen, että ope kehuu aina samoja, omia suosikkejaan. Näin ei asia mielestäni ole, vaikkakin on selvää, että hommansa hyvin hoitavaa, aktiivista ja positiivista oppilasta on varmasti helpompi kehua, kun taas sitä luokan perällä häiriköivää, suttuiset tekeleensä myöhässä palauttavaa teiniä ei aina tule ylistettyä samalla tavalla.



Miten open siis pitäisi toimia? Olla kehumatta ketään? Keksiä väkisin kehuja sellaisestakin oppilaasta, jossa ei juuri silloin kehuttavaa ole?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keksiä väkisin kehuja sellaisestakin oppilaasta, jossa ei juuri silloin kehuttavaa ole?

Missä sä olet koulusi käynyt ja auskultoinut? Täähän opetetaan jo ekoilla kursseilla...

KAIKISSA oppilaissa on omaan tasoonsa ja edistymiseensä nähden jotain kehuttavaa. Toisissa se on täydelinen ranskankoe ylipisteillä ja toisissa se, että ne saivat tänään tultua kouluun... Kukin tarvitsee oman tasonsa mukaista kannustusta, nii nsaattaa yltää vielä seuraavallekin.

Vierailija
2/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on ne omat suosikkinsa, joita aina ylistää. Oman lapseni luokan ope edusti tiettyä uskontoa ja hän aina ylisti vain tätä samaa uskontoa edustavi oppilaita. Yh:n ja työttömien lapset oli alinta kastia...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös ajatuksena olisi, että jokaisen lapsen suoriutumista verrataan hänen itsensä aiempiin suorituksiin, ei muitten oppilaitten suorituksiin? Eli pienestäkin edistysaskeleesta kehut myös niille jotka eivät ole priimusoppilaita. Jokaista oppilasta pitää kehua kun siihen on aihetta.

Vierailija
4/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

aikaa siihen, että esimerkiksi kokeisiin saisin kaikille kirjoitettua myös kirjalliset palautteet ja kehuttua niistä asioista, joissa edistystä tai edes yritystä on tapahtunut.



Tarkoitan nyt siis nimenomaan näitä oppilaita, joilla ei oikeasti ole edes yritystä!!! Mitään ei viitsitä tehdä, mutta sanallakaan heitä ei saisi moittia. Kertokaa minulle mitä positiivista sanon julkisesti joka tunti oppilaalle, joka ei tee mitään, ei palauta töitänsä, saa nelosen kokeesta, muttei vaivaudu tukiopetukseen, jne... Annan samalla väärän viestin toisillekin oppilaille, jos kehun julkisesti oppilasta, joka selkeästi tahallaan alisuoriutuu.



Lapsi saa vanhempien mukaan vastailla (tai olla vastaamatta) röyhkeästi, kohdella opettajaa ja muita oppilaita töykeästi, olla koulusta pois miten tahtoo, jne. mutta opettaja ei saa "pahoittaa lapsen mieltä". Ja mielihän pahoittuu jo siitä, että toiset, parhaansa yrittävät, saavat julkisen tunnustuksen omasta työstään.

Vierailija
5/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö tätäkään asiaa saisi katsoa myös niiden oppilaiden kannalta, jotka ovat siellä koulussa asiallisesti? Minua harmittaa suoraan sanottuna heidän puolestaan, kun kaiken pitäisi pyöriä näiden curling vanhempien lasten ympärillä, joilla on oikeus mihin tahansa.



Välillä oikeasti tekisi mieli kuvata salaa tällaisten lasten koulupäivä ja lähettää se vanhemmille. Saisivat katsoa tilanteita hiukan objektiivisemmin...

Vierailija
6/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei hyvää päivää! Että tuollaisesta asiasta soitetaan opetattajalle. Vanhempien tehtävä on tässä tsempata lastaan ja kannustaa yrittämään, ei soitella turhanpäiväisyyksiä opettajille.



Sympatiani ovat täysin opettajien puolella. Että pitäisi sitten jokaista patalaiskaa lusmuilijaa kehua tyhjästä, ettei tule paha mieli! Niin kauan kuin vanhemmat suhtautuvat näin, ei opettajiksi ole tunkua! Ja loputkin siirtyvät palkitsevimpiin hommiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei hyvää päivää! Että tuollaisesta asiasta soitetaan opetattajalle. Vanhempien tehtävä on tässä tsempata lastaan ja kannustaa yrittämään, ei soitella turhanpäiväisyyksiä opettajille..

Kun opettajalle ei kelpaa mikään.

Vierailija
8/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän, että tässä(kin) on helppo syyttää tuntematonta opettajaa ja ajatella lapseksi juuri oma lapsensa. Totuus kuitenkin on se, että koulussa opettaja joutuu kasvattamaan oppilaitaan ja antamaan palautetta (sekä positiivista että negatiivista). Ongelmana vain on se, että liian monien nykyvanhempien mielestä heidän lastaan "vainotaan" koulussa, jos tämä joutuu siellä ongelmiin. Ihme ja kumma vain, että usein nämä "vainotut" eivät tule toimeen juuri kenenkään kanssa, opettajan tai toisten oppilaiden.



Edelleen siis pyydän: kertokaa miten toimia tässä tilanteessa? Minä opena en vertaa lapsia/nuoria toisiinsa antaessani sanallista palautetta, vaan suhteutan oppilaan omaan tasoonsa. Oppilaat itse tekevät tietysti vertailua sekä numeroiden että saadun sanallisen palautteen perusteella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma esikoiseni kahdeksannella ja kysyin häneltä asiasta. Sanoi ettei hänen mielestään opettajilla enää yläasteella ole ollut tapana ketään erityisesti kehua. Korkeintaan sanovat hyvä, jos vastaa oikein. Tai sitten kehuvat koko luokkaa yhteisesti.

Koe papereihin kirjoittavat kehuja, jos onnistuu kokeissa hyvin.

Minullekaan ei ole tullut mieleen että soittaisin jollekin yläasteen opettajalle tai edes luokanvalvojalle yhtään mistään asiasta. Saa olla tosi tärkeää, että puutun enää tuon ikäisen koulun käyntiin.

Vierailija
10/10 |
01.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos sinulle Ope, kun jaksat kehua.



Niin kai se on, etta sellaista oppilasta on helppo kehua, joka tekee tyonsa kunnolla. Ehka myos kehujen antaminen yrittamisesta kannustaa.



Lapsemme ovat koulussa ulkomailla ja taalla kehutaan mita mielenkiintoisimmista asioista. Esim. tyttareni on saanut seista luokan edessa aina silloin talloin esittelemassa uutta outfittiaan, kun on open mielesta niin soma ja kaikki osat tasapainossa. Nyt siis puhutaan ala-asteikaisista.



Toinen ongelma on kuitenkin se, etta hairikot/hutiloijat/meluajat saavat suhteessa enemman tunnustuksia. Lapset valittavat, etta he tekevat kaiken kuten pyydetaan ja kuitenkin tunnustuksen saa se, joka valtaosan ajasta hairikoi eika seuraa ohjeita.



Oppilaiden vanhemmat, jotka soittavat sinulle asiasta ovat kylla mielestani vahan naurettavia.



Yrita jaksaa open hommissa. Se on arvokasta tyota. Itse en pysytisi opettamaan paivaakaan. Minulla menee hernot, kun muksut ei kuuntele, keskity ja varsinkaan ekalla kertaa opi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi yhdeksän