mikä on liian nuori ikä äidille?
itselläni on kolmas lapsi tulossa ja olen 22vuotias. joidenkin mielestä olen ihan liian nuori, kun taas joiltain saa tosi isot kehut ja kannustukset juuri nuoresta iästä johtuen.
Jotenka mikä on palstalaisten mielestä "sopivin" ikä tehdä lapsia?
Kommentit (14)
Jos ikä alkaa vähintään kakkosella niin ei ole millään muotoa liian nuori äidiksi.
Itse olin 22 kun sain esikoiseni ja MINULLE se oli vallan hyvä ikä. Olin ehtinyt opiskella ammatin, löytänyt itselleni sopivan miehen ja juosta baareissakin ihan riittävästi.
ole mitään tekemistä hyvän äitiyden kanssa. tunnen 18v äitejä jotka ovat paljon parempia äitejä kuin yli nelikymppiset äidit. riippuu ihmisestä, ei iästä.
mun äiti sai kans 21 vuotiaana kolmannen lapsensa :)
onnea raskaudestasi, nauti äitiydestäsi ja tee lapsia just niin plajon kuin susta hyvältä tuntuu. älä välitä arvostelijoista
Toki kehittyminen on yksilöllistä, mutta useimmilla kroppa ja henkinen elämä on aika eri esim. 15 ja 18-vuotiaana.
jos saa ostettua vaipat ja ruuat viikkorahoilla.
äidiksi. Ihmisen aivot kasvavat 25- vuotiaaksi asti. Senkin jälkeen vielä ehtii ihan hyvin.
ilman ylimääräisiä Kelan tukia (siis muita kuin äitiysraha ja kotihoidontuki) ja äidillä tulee olla kohtuulliset, säännölliset tulot, jotta lapsen elämä olisi taloudellisesti(kin) turvattua - siksi yleensä alle 25-vuotiaat on liian nuoria äideiksi, kun on opinnot kesken ym.(poikkeuksia tottakai löytyy!) Sanokoot biologiset faktat mitä hyvänsä.
Lääketieteen näkökulmasta kaikki menarke-menopaussi-iän välissä olevat ovat kypsiä äidiksi.
Yhteiskunnan kannalta olennaista on se, kykenevätkö he elättämään lapsen. Kaikki 22-vuotiaat eivät siihen pysty ilman omien vanhempien tai yhteiskunnan jatkuvaa tukea.
Peesi Borgå:lle ja tähän!
Se oppivelvollisuus pitää olla suoritettu.
Minusta on hyvä tehdä lapset parikymppisenä, jos se on mahdollista. Johonkin ammattiin kannattaa kouluttautua ensin.
Minulla on 4 lasta ja nuorimman sain ollessani 20 v ja vanhimman syntyessä olin melkein 29 v. Halusin saada lapset alle kolmikymppisenä.
Oma äitini tosin oli 20v kun synnyin (vahinkolapsi) ja ihan kunnialla hommasta selvisi, mutta en itse olisi tosiaan ollut vielä silloin valmis äidiksi.
Mutta kaipa niitä 20v kunnollisiakin äitejä löytyy. Useimmat minun tapaamani nuoret äidit vaan ovat olleet niitä, joilla ei ole koulutusta ja sattuu "vahinkoraskaus", mutta jos on suunniteltu lapsi, kai se usein onnistuukin, jopa nuorilta.
se äiti joka tuntee olevansa liian nuori.. Se nyt voi olla vaikka 40 jos tuntee ettei ole valmis.. Kylläpä täällä tota koulutusta korostetaan..
Lääketieteen näkökulmasta kaikki menarke-menopaussi-iän välissä olevat ovat kypsiä äidiksi.
Yhteiskunnan kannalta olennaista on se, kykenevätkö he elättämään lapsen. Kaikki 22-vuotiaat eivät siihen pysty ilman omien vanhempien tai yhteiskunnan jatkuvaa tukea.
yhtään tullut valtiolta tai vanhemmilta. paitsi tietty kelan maksama äitiysraha ja kotihoidontuki.
ap
Alle 17 v on useimmiten liian nuori, mutta sen jälkeen en näe suurta eroa. Ei se ikä "kypsyysastetta" takaa.
t. ylikypsä osottaja 41 v