Sairaanhoitajat, mikä on työfilosofianne?
Kommentit (12)
ei minulla mitään ylevää filosofiaa ole. Teen vain työni ja olen ystävällinen potilaille ja työtovereilleni
työni mahdollisimman hyvin ja ajallaan.Kun olen töissä teen töitä ja kun en ole töissä en mietikään työasioita. Huomioin potilaat ,omaiset ja työtoverit. Olen valmis oppimaan uutta.
ole kuullutkaan...), niin se varmaankin olisi se, että haluan tehdä työni täysipainoisesti niin hyvin kuin mihin kykenen riippumatta jostain ulkoisista seikoista kuten ajasta tai resursseista tai kiireestä.
vai olisko tähän pitänyt lätistä jotain terveyden edistämisen skeidaa =)
Kelpaisko että: oikeat lääkkeet, oikealle potilaalle, oikeaan aikaan.
Yritän aistia potilaasta, millaista kontaktia hän kaipaa. Tarvitseeko lohdutusta tai kannustusta vai rohkaisua, tukea jne. mitä hän minulta toivoo? Pyrin tekemään työni hyvin, olemalla huolellinen, aseptinen omatunto mukana ja käsi sydämellä ;)
mutta hoitofilosofiasta kyllä. Onko kyse samasta asiasta?
On tärkeää muistaa, että potilas joka pitää eniten ääntä ei aina ole se joka enteniten (ja nopeiten) apua tarvitsee ;)
huomaa ettet ole sairaanhoitaja. Resurssit, aika ja kiire sanelee valitettavasti liikaa työtämme. Missä muussa työssä sinulla ei ole ruokataukoa tai kahvitaukoa? Missä muussa työssä et koskaan voi olla töihin tullessasi varma että pääset lähtemään kotiin ajallaan? Missä muussa työssä virkasuhteesi velvoittaa sinua jäämään tekemään tuplavuoron tilanteen niin salliessa? Ja aina potilaan etu menee oman ja perheesi edun edelle.
Ja missämuussa työssä joudut kuuntelemaan potilaiden ja omaisten joskun täysin epäasialliset syytökset ja haukut voimatta kunnolla puolustautua?
Minä haluan hoitaa potilaani kunnolla, sydäntäni kuunnellen. Asioihin paneutuen. Haluan olla ihminen ihmiselle. Olen mielestäni tunnollinen ja kova tekemään työtä. Ystävällinen ja kilttikin. Työfilosofiani voisi myös olla että ole ihminen ihmiselle. Silti kohtaan viikottain haukkumista, vähättelyä, ivailua ja jopa uhkailua. Onneksi paljon enempi merkitsee yksi kiitos ja kädenpuristus tyytyväiseltä potilaalta! Siitä saan voimaa ja jaksan eteenpäin.
Hoidan jokaista niinkuin toivoisin itseäni hoidettavan; tunnontarkasti, aseptisesti ja kunnioittavasti sekä yrittäen ilahduttaa ja nostaa mielialaa.
ja lisään vielä että missä muualla työssä tai vapaa-aikana voit tullä lyödyksi, potkituksi voimatta puolustautua ilman syytettä??