Ihan oikeesti, kuinka moni on kiinnostunut koulun " pullanleipomistalkoista" ?
Antaisin itse ennemmin koko leirikoulun kustannuksen rahana, mutta että pitää pipertää joidenkin pullamyyjäisten kanssa. Oikeasti, käsi sydämellä, tykkäätkö sinä tällaisista talkoista tosissaan?
Kommentit (30)
Mäkin mieluummin antaisin ihan vain rahana.
vastenmielisiä. Myös hyvin vastenmielistä tyrkyttää tuttaville kaikenkarvaista roinaa rahojen keräämiseksi.
rikkaiden lapset tuo saman rahana, ja köyhät myy vessapaperia, kakkuja ja kukkasipuleita?
Ja se siitä tekee entistä enemmän sosiaalista pakkopullaa.
Yhtä hyvin voisi järjestää jonkun lyhyen leirin kotimaassa lähikunnassa, ei maksaisi paljoa yhtä henkilöä kohden.
mieluummin annan rahana. ja jos ei ole rahaa niin käyn vaikka yksikseni keräämässä pulloja jotta saan tarvittavat rahat.
periaate, että itse kierrätän myymällä kirpparilla ja ostamalla kirpparilta lähes kaikki vaatteet yms. lasten käyttötavaraa. Kuinka mun pitäisi luopua omasta kirpparimyynnistä, jotta luokka saisi jotain myyntiin? Saan niistä meidän pieneksi käyneistä lastenvaatteista paremman hinnan huutiksessa kuin luokka jollakin pölyisen likaisella pöytäkirppiksellä koskaan.
ja heidän kaverien kanssa? samalla siinä oppii tuntemaan muut vanhemmat ja esim. kiusaamiseen puuttuminen on helpompaa, kun toiset ovat tuttuja.
No ei mua kyllä kiinnosta pätkääkään tutustua muiden vanhempiin.
metsäretkelle eväineen tai paistamaan makkaraa laavulle tai ... Minusta myyjäiset ovat vain työtä, jossa todella ahkerin jää vielä jälkikäteen yksin siivoamaan jäljet pois.
Monta kertaa pyydettiin syksyllä osoitetta ja puhelinnumeroa. En antanut. En myöskään osallistu mihinkään koulun toimintaan. En jaksa ottaa elämääni merkityksettömiä ihmisiä tuhlaamaan sitäkin vähää energiaa mitä on. Joo ja en pidä lapsista.
Vierailija:
ja heidän kaverien kanssa? samalla siinä oppii tuntemaan muut vanhemmat ja esim. kiusaamiseen puuttuminen on helpompaa, kun toiset ovat tuttuja.
miksi lapset voi huonosti. Eikö teitä vanhempia todellakaan kiinnosta oman lapsenne luokkakavereiden vanhemmat. Ei kaikkien kanssa kaveria tarvitse ollakkaan, mutta minusta on kiva tietää, millaisia on muiden luokkakavereiden äidit tai isät, etenkin niiden joiden kanssa lapsi koulussa on. Eikä tarvitse kummastella etteivät enää anna rahalle mitään arvoa. Eiköhän tuolla itse järjestämisellä ole syvällisempikin tarkoitus kuin kerätä pelkästään rahaa. Siinä lapset oppivat, että sen rahan eteen täytyy tehdä jotain.
Ja ei en minäkään tykkää näistä tapahtumista, mutta niitä tulee kun lapsia hankkii, jos ei koulussa niin viimeistään urheiluseuroissa. Meillä ei koulu ole oikeastaan mitään järjestänyt, vanhempainyhdistys silloin tällöin, mutta niihin ei ole pakollista osallistumista. Mutta eipä ole lapset sitten paljon mihinkään päässeetkään.
kyllä minulla on kavereita ja sosiaalisia kontakteja. Heidän lapsensa eivät vaan ole samalla luokalla, joten en tapaa heitä samoissa merkeissä. Tämä on kyllä ihan tutkittua tietoa, että luokisssa, joissa oppilaiden vanhemmat tuntevat toisensa ja tuntevat myös lapset, on vähemmän kiusaamista ja siihen on helpompi puuttua.
Kuinka moni on käynyt lapsensa luokan kanssa pulkkamäessä?
ne lapset, joiden vanhemmat osallistuivat talkoisiin, myyjäisiin jne, ovat menestyneet elämässään paremmin kuin näiden muiden. Luokkamme koko oli vähän reilu 20 ja osallistuvia vanhempia oli noin 6-7.
Teimme myös luontoretkiä ja vanhemmat saivat halutessaan ja päästessään osallistua mukaan. Lisäksi valmistimme esim. myyjäisiin itse puusta esineitä, ja vanhemmat olivat auttamassa puukässäluokan laitteiden kanssa ja mielestäni tämä oli opettavaista ja mukavaa.
Mutta nykyään on talkoohenki hävinnyt lähes olemattomiin. Kaikki halutaan ostaa tässä ja nyt.
Siksi on ollut hyvä, että on tällaisia talkoita.
Rehellisesti sanottuna minä olen jokaisessa talkoissa mukana, missä vaan voin olla, koska haluan, että kaikille lapsille tulee jotain hyvää. Kun meillä ei ole enää rahapula, niin tiedän, että joukossa voi olla joku, joka miettii raha-asioita samalla tavalla kuin me olemme joutuneet miettimään. On hyvä tietää, että tämänkin perheen lapset pääsevät mukaan retkille.
Pistää vaan laskun niin sossu maksaa lasten retket.
mä ihan odotan, että lapset on kouluikäisiä ja pääsen leipomaan ym. osallistumaan kaikenlaisiin talkoisiin ja kissanristiäisiin! Onneksi ei enää tarvitse odottaa pitkään =)
-outolintu-
Vasta eskari edessä, mutta..
Muuten ei haittaisi, mutta niille minun pullilleni tapahtuu aina jotain jotain ei-toivottua, joten en haluaisi nöyryyttää itseäni huonoilla leipomataidoilla...
tällaisia puuhatalkoita. Ja sitten kaikkien pitäisi aktivoitua. Ja se aktivoituminen muutaman euron vuoksi on yhtä tuskaa.