Vanhoillislestadiolaisuus ja synti. Kysymyksiä siitä:
Teettekö milloinkaan syntiä? Kun te ette tee mitään asioita jotka johtaisivat syntiin, eli meikkaus, television katsominen, korvikset jne.
Ehkäisyä ette käytä, joten siinäkään ei tule sitä syntiä tehtyä.
Eli milloin koette tekevänne syntiä?
Kommentit (3)
ihmiset tekevät syntiä!!! Maan päällä eläneistä ihmisistä vain Jeesus oli synnitön.
Syntikäsitykset ovat erilaisia eri ihmisillä ja uskontokunnilla. Lestadiolaisilla moni synniksi katsottu asia on melko näkyvää eli just nuo meikkaus yms minkä voi silmällä nähdä. Kuitenkin on paljon muitakin asioita jotka ovat syntiä monien mielestä eikä pelkästään lestadiolaisilla ja jota moni päivittäin tekee, kuten valehtelu, varastaminen, pahan puhuminen toisista, pettäminen ym.
Minä itse teen myöskin syntiä joka päivä. Syntihän on sitä mitä ei saisi tehdä. En muista kunnioittaa lapsiani enkä puolisoani niin kuin pitäisi. Puhun joskus pahaa toisista tai ainakin ajattelen (ajatuksinkin voi tehdä raamatun mukaan syntiä). Olen joskus valehdellut. Joskus pettänytkin. Ja paljon muuta.
Ei lestadiolaiset ole yhtään sen parempia ihmisiä kuin muutkaan. Heidän syntikäsitys on erilainen kuin valtaväestöllä ja he pyrkivät välttämään kaikenlaisen synnin tekemistä mutta ei siinä kukaan täydellisesti onnistu!
-yks lesta-
synti on paljon laajempi asia kuin joku meikkaus. Meistä jokainen on taipuvainen syntiin.
Nro 2 mainitsikin jo monia syntejä, mutta lisäisin vielä, että uskovaisten piireissä tunnutaan usein keskittyvän ihan toisarvoisiin synteihin. Esim. luonnon tuhoamisesta tai nälänhädästä ei kukaan syyllisty uskonnollisessa mielessä, vaikka ne ovat meidän ja lähimmäistemme kannalta paljon vakavampia asioita kuin se, katsoinko naapuria eilen ohimennen himoiten.
vihastun,kadehdin,olen ahne,en aina rakasta lähimmäistäni tarpeeksi,puhun pahaa toisesta tai en ainakaan parhain päin jne.