Mitä sairautta et koskaan haluaisi itsellesi tai lapsillesi?
Kommentit (10)
mutta mielenterveyssairaudet ja syöpä nyt ekana tuli mieleen.
Keliakia ei kyllä mitenkään erityisesti rajoita elämää, tiedoksi kakkoselle. :)
Läheisellä entisellä ystävällä (sairaus muutti persoonaa niin paljon, etten voi enää sanoa ystäväkseni) on, ja se on kyllä ihan hirveää.
Ennemmin ihan mikä muu tahansa. Diabeteksen, keliakian yms. kanssa pystyy kyllä elämään.
mutta kuten joku muukin sanoi, ei tämä ole ollenkaan kamala sairaus. Täytyy ainoastaan totutella siihen, mitä voi syödä ja mitä ei. Gluteenitonta ruokaa on kyllä hyvin saatavilla Suomessa. Matkustelu on vähän haasteellisempaa, mutta senkin kanssa pärjää.
Keliakia ei sinänsä tee ihmistä mitenkään sairaaksi. Se on käytännössä enemmänkin ominaisuus kuin sairaus.
jo syntyessä 2kahvilaikkua! Onko tämä nyt sitten nf1 riski??
en haluasi lapsille: incl, vaikea kehitysvamma
itselleni: ALS, huonoennusteinen syöpä
jo syntyessä 2kahvilaikkua! Onko tämä nyt sitten nf1 riski??
Meille tuli aika nopeasti laikkuja useampi. Diagnoosi saatiin vasta 4-vuotiaana, kun neuvolassa ei uskottu huolestunutta äitiä. Vasta kun pph puuttui asiaan.
Syöpä ja ALS. Ehkä ALS vielä pahempi, koska diagnoosi on toivoton, syövästä sentään voi parantua.
jaksamista teille toivottavasti ei tauti pahene :)
Laikukkaan äiti
en varsinkaan haluais lisääntymiskyvyttömyyttä enkä asennevammaa. tietysti myös ruokarajoitukset esim maitoallergia ja keliakia rajoittavat hurjasti elämää,diabeteksen kanssa helpompi elää vaikka onkin vakava sairaus. aidsia en myöskään halua