onko neuvolan terkka pakko päästää kotikäynnille?
neuvolaan kun ei muutenkaan olisi pitkä matka ja nyt meillä terkan kanssa pikkusen sukset ristissä syystä että hän pelkää koiria kuollakseen ja vaatii minua sulkemaan koiran parvekkeelle (ainoa paikka jonne saa lukkojen taakse jossei vessaa lasketa). koiralle tehty isohko leikkaus samana päivänä kuin synnytin eikä huvittaisi vanhusta sulkea kipeänä ulos pakkaseen:( vai onko tosiaan niin ettei tätä käyntiä voi peruuttaa kun terkan pitää niinsanotusti tsekata paikat asunnosta?
Kommentit (9)
Minä kohteliaasti ilmoitin, että olisi mukavampaa kun tulisin lapsen kanssa käymään neuvolassa.
Riitti aivan hyvin terveydenhoitajallemme - tuntui jopa olevan puolisalaa tyytyväinen ettei tarvinnut lähteä meille.
Mutta ei ne mitään kyylää. Kai se on ennen kaikkea siksi ettei pikkuvauvan tarvitse olla ulkona ja vasta synnyttänyt saa levätä kodin rauhassa.:) Eikö koira voi olla siellä vessassa hetken. Tai koirathan tottelee jos ne käskee olemaan olohuoneen nurkassa sen ajan. Ei se th siellä tunti kausia ole!
tulevatko neuvolaan vai menenkö kotikäynnille. Mun mielestä th ei voi vaatia ketään laittamaan lemmikkiään mihinkään...
Enkä kyllä koskaan kyylää paikkoja, ehkä kiinnittäisi huomiota, jos kamalaan mörskään menisin tai vauvalle ei olisi nukkumapaikkaa tms, mutta pieni sekasotku esim. ei mitään haittaa.
T:neuvolan th
Ei todellakaan parvekkeelle tai vessaan tarvitse toista sulkea.
matkaa on kuitenkin vain puoli kilometriä. en mielelläni laittasi koiraa kylppäriin kun vauvan hoitopöytä esim on siellä ja sille todennäköisesti olisi käyttöä. kiitos vastanneille:) t:ap
Ei ne kyylätäkseen käy vaan helpottaakseen vastasyntynyttä perhettä. Ihan kiva, mutta jos se ei käy niin eiköhän se oli ihan ok? Sit on jo kumma jos terkka asiaa ihmettelee tms.
ja koskaan ei ole terkka käynyt kotikäynnillä synnytyksen jälkeen.