Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä ikäisen laittaisitte päiväkotiin seuran vuoksi?

Vierailija
13.01.2006 |

Mitä mieltä olette: Onko 2-vuotiaan ja 3-vuotiaan pojan seura riittävästi 5-vuotiaalle tytölle, vai pitäiskö tyttö laittaa päiväkotiin jo vuotta ennen eskaria, jotta saisi tutustua ikäisiinsä lapsiin? Pihapiirissä ei ole muuta lapsiseuraa, kun kaikki isommat lapset ovat päiväkodissa.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun näin otsikon, mietin valmiiksi vastaukseni. Se oli, että 4-vuotias tarvitsee ehdottomasti muuta aktiviteettia.



t. kokemusta on

Vierailija
2/8 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

laittaisi tarhaan pelkästään seuran takia. Sen sijaan kerhoon oikein mielellään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä kerhoja ole, voi olla ihan hyvä ratkaisu viedä 5-vuotias vaikka 2 lyhyttä päivää viikossa päiväkotiin. Minusta se ei kuitenkaan ole yhtään välttämätöntä, mikäli lapsi on tyytyväinen nykyiseen tilanteeseen ja sosiaaliset taidot ja muu kehitys on normaalia.

Vierailija
4/8 |
13.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikkusisaruksesta ei ole vielä seuraa, täytti vasta vuoden. Pihapiirissä ja naapurustossa ei ole oikein samanikäistä seuraa. 6-7-vuotiaita ja siitä vanhempia sekä sitten alle 2-vuotiaita.



Poika on juuri väliinputoajaikäinen näillä kulmilla.

Pitäskö laittaa jonnekin sosiaalistumaan jo heti 3-vuotispäivien jälkeen vai vasta 4-vuotiaana? Sopeutuuko enää ryhmään jos on nelivuotiaaksi asti ilman ikäistä seuraa?

Vierailija
5/8 |
15.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

3 tuntia ja 2 kertaa viikossa.Ihan on riittävä ennen eskaria.En kyllä tarhaan laittaisi.On aivan eri ympäristö kuin kerhoissa.

Vierailija
6/8 |
15.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jos päädyt päiväkotiin laita vaan vaikka 3 päiväksi viikossa ja pidä silloinki päivät lyhyinä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
15.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei minkään ikäinen tarvitse lasten laitosta seuraa saadakseen. Oma esikoiseni ei ole koskaan ollut tarhassa. Pienempänä oli perhepäivähoitajalla ja ajoittain kotihoidossa. Nyt on rohkea ja sosiaalinen tokaluokkalainen :) Eli meidän tapauksessa kodinomainen hoito riitti ja aivan hyvin riittää pelkkä kotihoito sisarusten kanssa. Tietysti kerhot yms. ovat hyväksi, jos lapsi niin haluaa. ja joka tapauksessa pian pääsee eskariin ja sitä kautta mukaan " sosiaaliseen" elämään.

'

T. itsekin kotihoidossa kasvanut äityli ja ihan selväpäinen olen vieläkin :)

Vierailija
8/8 |
15.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän korttelissa kaikki kotiäidit vie lapsensa kerhoon heti 3-vuotispäivän jälkeen. Katsotaan suorastaan kieroon jos joku uskaltaa poiketa ruodusta. Pelätään kai että lapsesta tulee sosiaalinen hylkiö?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän kaksi