Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Halosesta

Vierailija
01.01.2006 |

Äänestin Halosta edellisissä vaaleissa, mutta nyt on tullut mitta täyteen.

Tässä mielenkiintoinen juttu Halosesta, A-pisteestä.



Suora linkki

http://www.yle.fi/aohjelmat/apiste/arkisto/id23770.html



Tässä linkin sisältö

PRESIDENTTIEHDOKKAAT, OSA III: Tarja Halonen ¿ valtakunnan simputtaja



Työryhmä: Ari Korvola, Ari Lahdenmäki, Martti Lyyra, Juha Ristamäki, Boris Salomon, Jouni Tervo, Kai Heinonen (piirrokset)



Ylen vaalitentti 7.12.2005: Teitä on väitetty muun muassa kiukkuiseksi. Sanokaa nyt, onko se totta?



Halonen: ¿Ei se ollut kiukkuinen, se oli sietämätön, muistaakseni¿



Imagonrakentajat ja mielikuvakonsultit ovat kuusi vuotta luoneet Tarja Kaarina Halosesta rauhallisen, hyvähermoisen maan äidin ¿ siis muumimamman kuvaa. Leppoisa, ymmärtäväinen koko kansan Tarja eikä mikään telaketjufeministi-setalainen.



¿Mikään luonnehdinta ei voi olla kauempana Halosesta kuin muumimamma.¿ - UM:n virkamies



Tarja Halonen ¿Valtakunnan simputtaja



Ulkopolitiikassa kokemattomanTarja Halosen putkahtaminen Lipposen ensimmäisen hallituksen ulkoministeriksi 1995 oli poliittinen pommi. Ulkoministeriössä se oli henkinen katastrofi. Kallion kasvatti otti käyttöön kallion katukielen ja johtamisopin ¿ management by #&%£$!*:



¿Kun Halonen omasta syystään myöhästyi autosaattueesta, hän jätkämäisen alatyylisesti haukkui paikalla olleet virkamiehet.¿ ¿ UM:n virkailija



Halonen huusi, haukkui, nöyryytti, aliarvioi ja pilkkasi ammattilaisia tavalla, jota ei ennen tai jälkeen Halosen kauden ollut nähty.



¿Halonen uhkasi pienen virheen puheeseensa kirjoittaneelle virkamiehelle, että tämän ura on ohi.¿ ¿ Entinen diplomaatti



Kun pinna paloi, se ei katsonut aikaa, paikkaa eikä henkilöä. Korkeintaan sitä, oliko tv-kamera paikalla.



¿Ympärillä olevat pelkäsivät ja olivat varpaillaan. Jos on huono päivä ¿ kaikki tulee ulos. Hyviä päiviä taas ei ole.¿ - UM:n virkailija



Halonen on nöyryyttänyt alaisiaan julkisesti - oli paikalla sitten suomalaisia tai ulkomaalaisia.



Arja Alho, A-studio 9.2. 2000: ¿Hän on aika voimakastahtoinen. Hänen kanssaan tulee loistavasti toimeen jos on samaa mieltä.¿



¿Hän on kärsimätön ja hävytön ihminen, jonka käytös työelämässä on poikkeuksellinen. Itsehillintä on luvattoman kehno, hän raivostuu pikkuasioista kuin lapsi.¿ - UM:n virkamies



Työväenluokkaisuuttaan ja vaatimattomia lähtöolojaan korostanut Halonen valitsi ylimielisen ja kaikkitietävän käskyttäjän ja komentooran roolin. Vaikka simputus on sotaväessä kielletty, Halosta kielto ei koskenut. Kun julkisuudessa kerrottiin, että Halonen kiroilee, hän kutsutti ministeriön virkamiehen luokseen ja huusi: ¿Kuka #&%£$!* täällä väittää, että minä kiroilen?¿



Joskus räjähtää vaikka kesken valtiovierailun. Presidentinvaalien jälkeen kiireesti naitu aviomies Pentti Arajärvi sai kuulla kunniansa varsovalaisella torilla. Julkisuudessa juttu pistettiin leikiksi ¿ vaimohan näyttää kaapin paikkaa kaikissa perheissä.



Halosen käytöstavat poikkesivat ja poikkeavat edelleen totutusta. Hänen älyään ei kukaan kiistä, mutta se näyttäytyy usein ilkeytenä. Hän ei kättele, hän nousee ja poistuu mitään sanomatta vaikka kesken virkamiehen selonteon, haukkuu syyttömän, eikä pyytele anteeksi. Hän ei odota ¿ häntä odotetaan.



¿Intian suurlähettiläs sai odotella jäähyväiskäynnillään halosta 45 minuuttia, kun tämä istui kampaajalla¿ - UM:n virkailija



Vastoin demokraattista duunari-imagoaan Halonen onkin tarkka muodollisuuksista ja omasta asemastaan. Hän haluaa määrätä ja olla keskipiste.



¿Halonen pelkää, että hänen selkänsä takana häntä vastaan juonitaan. Eräiden eduskuntavaalien alla hän raivosi vaalitoimistolaisille, että he ovat tahallaan hävittäneet hänen vaaliesitteensä. Ei rauhoittunut, vaikka hänelle kerrottiin, että esitteet oli jaettu äänestäjille.¿ - Puoluetoveri



Johtajan tärkeimpiä ominaisuuksia on hyvä paineensietokyky. Se on Halosen heikko kohta eikä se ole parantunut hänen tultuaan presidentiksi. Tilanne paineisessa huippukokouksessa: Halosella ei ollut heti tarvittaessa kynää kädessään. Ympärillä olijat todistivat taas kerran, kun Suomen presidentti huutaa kimeällä falsetilla sali raikuen: kynä, kynä, kynää¿ -

Aivan totta ¿ ei kiukkuinen vaan todellakin jopa sietämätön.



Ylen vaalikeskustelu 7.12.2005: Halonen: ¿Mutta mä käsittäisin niin, että kansa on sietänyt minua hyvin. Olen ollut 27 vuotta mukana¿¿



Tarja Halonen yrittää olla kansanomainen, tavallinen Tarja bonuskortteineen ja lippalakkeineen. Vaan hetkinen: Mistäs kulmasta hän on kansaa oikeastaan aikuisikänsä katsellut?

Paljolti mustan auton takapenkiltä, siten kuin eliitti rahvasta vilkaisee. Populisti-Halonen vastusti varallisuusveron poistoa jälkikäteen ¿ elitisti-Tarja ei halunnut koskea Fortumin optioihin jälkikäteenkään.



¿Presidenttiaikana kaikenlainen lavastaminen on korostunut. Halonen haluaa EU-huippukokouksissa lehdistötilaisuudet ahtaisiin huoneisiin, vaikka isot salit olisivat tarjolla. Se näyttää kuin kaikki tungeksisivat presidentin ympärillä.¿ - Diplomaatti



Halosen mediakonsultit ja imagorakentajat kertovat voimakkaasta johtajapersoonasta, joka tekee mitä tahtoo. Näytöt kertovat kuitenkin aivan päinvastaista.



Tämä päättäväiseksi hoettu johtaja oli oikeusministerinä palauttamassa konekaappareita Neuvostoliittoon kuten Kreml halusi. SAK:n edustajana hän oli mukana DDR:n tunnustamiskomiteassa.

Ihmisoikeusaktivisti Halonen tukee vallanpitäjiä ¿ viimeksi kolme vuotta sitten hän kehui Kiinan ihmisoikeuskehitystä ¿ ja tarjosi näin Kiinan johdolle propaganda-aineksia kansainväliseen käyttöön.



Presidenttikauden aikana Halosen johtajuus on osoittautunut kevyeksi aina kun napit ovat menneet vastakkain pääministerin kanssa.

Halonen perääntyi maamiinakiistassa. Halonen ei vaadi enää YK:n lupaa suomalaisten lähettämiseksi taistelutehtäviin ties minne. Turvatakuukysymyksessä Halonen antoi myöten ja Irak-asiassa Lipponen jyräsi presidentin kannan.



Halutessaan Halonen pärjää kansainvälisissä tilaisuuksissa, EU-puheenjohtajuuskausi onnistui hyvin, mutta mutta¿



¿On vaikea ymmärtää, miksi hän haluaa vielä toiselle kaudelle, kun hän vihaa presidentin viran hoitoon liittyviä muodollisuuksia.¿ - Halosen ex-alainen



Suuren suomalaisen maailmanparannushankkeen, miljoonia euroja maksaneen Helsinki-prosessin piti olla matkalippu maailmankuuluisuuteen ¿ lopulta se tussahti suutarina Halosen syliin ¿ se ei taannut tietä korkeaan YK-virkaan, on siis pakko jatkaa siistissä sisätyössä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kuulin vanhemmalta naispuoliselta työkaveriltani, että heidän perhetuttujaan on ollut Halosen alaisena ministeriössä ja tämä oikeasti oli erittäin veemäinen esimies.

Vierailija
2/5 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä itse ollut vielä aiemmin tähän juttuun törmännyt. Kyllähän gallupit kertovat, mitä kertovat. On tuskin koko totuus, jos 1500 ihmistä on kertonut ketä he äänestävät. Toiseksi, Halosen kannatus on ollut suuri juuri hänen imagonsa " muumi mamma" , " koko kansan presidentti" kulissin takia. Itse kannatin aiemmin Halosta, mutta kun kriittisesti alkaa ehdokkaita tarkastelemaan, huomaa, että Halonen ei ole sitä mitä hän sanoo olevansa. Kuten myös hänen tekonsa Presidentti kaudella eivät ole kovinkaan mairittelevat. Köyhien lasten määrä kasvaa (huom. suomessa), vaikka hän niin kovin " globaalista tilanteesta" huolehtii. Eriarvoisuus on kasvanut jatkuvasti, maahan muuttajia otetaan edesvastuuttomasti, jolloin tämä tapahtuu oman kansan kustannuksella jne. Halonen ei ole tavallisen kansan Presidentti, kaukana siitä. Miksi hän ei ole ottanut voimakkaasti kantaa mm. oblikaatio selkkauksiin, työttömyyteen, eriarvoisuuteen, asunnottomien tilanteeseen, joka pahenee jatkuvasti esim. Helsingissä, " tavallisten" lapsiperheiden ahdinkoon, jne. Tyypillinen hänen toteamuksensa on, että ei kuulu Presidentille??? Kai kansan johtaja voi nyt mielipiteensä sanoa ja voimakkaan sellaisen, jos suomalaisesta kansasta ylipäätään välittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyviä pointteja sinulla. Valitettavasti turhan moni kansasta äänestää Halosta vain siksi, että hän on nainen. Asioista viis veisataan.

Vierailija
4/5 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salli mun nauraa... Hesarihan on demarilehti!



-----------



TAAAASKo tämä juttu.. jännä vaan että itse Helsingin sanomat veikkasi että Halonen menee ensimmäisellä kierroksella läpi... ;)

Vierailija
5/5 |
01.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko jotenkin tasa-arvoisempaa äänestää Halosta siksi koska hän on nainen kuin toista ehdokasta siksi kun hän on mies? Jos äänestät miestä olet sovinisti,etkä ymmärrä todellisesta elämästä mitään. Jos äänestät Halosta olet ihmisoikeudet huomioon ottava, kaikkia arvostava humanisti. Ja koko juttu on vain sukupuoleen perustuva harha.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kahdeksan