miten 1v9kk saisi ottamaan lääkkeen?
nestemäinen lääke, minusta ihan hyvänmakuinen, mutta taapero pistää vastaan hampaat irvessä. oisko kellään mitään hyviä kikkoja?
Kommentit (5)
ei auttanut muu, kuin lääkkeen anto väkisin. Lapsen istuessa syöttötuolissa hiivin takaa päin, otin päästä kiinni ja taivutin taaksepäin ja nopeasti truuttasin lääkkeen suuhun. Sitten pidin lapsen päätä takana kunnes lääke oli nielty. Oli muuten yhtä helvettiä se lääkekuurin antaminen. Mä ihan hermorauniona ja muksi huutaa kun hyeena.
Lääkkeen sekoittaminen mehuun tai ruokaan ei onnistunut, sillä lapsi maistoi sivumaun, eikä suostunut juomaan/syömään milliäkään. Onneksi lapsi nyt jo 4 vuotta ja suostuu ottamaan lääkkeen itse, vaikka ei siitä pidäkään.
nielaisee. Ei auta muu. Reippaat otteet niin on nopeasti ohi.
Meillä ei kumpikaan tykkää, että ruiskulla pistetään suuhun, mutta lusikasta ottavat sen mielellään.
että mitattiin nestemäinen lääke tuttipullon tuttiosaan ja sai siitä sitten imeä lääkkeen suuhun. Sekaan voi tietysti pistää jotain muutakin, mutta yleensä lääke maistuu läpi ja sitten on vain enemmän nieltävää.
Toisen lapsen kanssa käytettiin lahjontaa ja opetettiin veden kanssa juomaan ruiskusta. Sai itse ruiskuttaa vettä ja mehua ruiskulla suuhun kun oli ottanut ensin lääkkeen kiltisti.
tietenkin jos siis suostuu mehua juomaan..