Maksaako kaikki 6-7 e/tunti lastenhoidosta?
Vai mitä maksatte? Meillä ei ole aiemmin ollut tarvetta lastenhoitoon, joten minulla ei ole mitään käsitystä. Maksatteko myös sivukulut? Mitä MLL:n lapsenvahti maksaa?
Olen kysellyt naapurin 16-vuotiasta tyttöä meille heinäkuussa pari tuntia päivässä pelaamaan ja leikkimään 8- ja 5-vuotiaitten lasten kanssa. Olen itsekin kotona, mutta vauva syntyy samaan syssyyn ja mies on paljon poissa.
Kyselin jo aiemmin palkasta ja ainoa kommentti oli 6-7 e/tunti. Kaipaisin lisää vinkkejä ja kommentteja.
Kommentit (2)
MLL ottaa 4,20 e/ tunti ja kulukorvaukset päälle. Alle 18 v eivät ota sotu-kuluja yleensä, koska tienaavat niin vähän.
Väestöliitto ottaa n. 9 e/ h.
Yksityiset firmat ottavat 25-30 e/ tunti( keskihinta) lastenhoidosta- saa kotitalousvähennyksiin 60 % siitä.
Itsekin olisin ihan teini-iässäkin ollut ihan tyytyväinen jos oisin vaikka 50 markkaa saanut käteen parista kolmesta tunnista, ni kyllä nykyäänkin se 10 euroa muutamasta tunnista pitäisi riittää.