Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

olisiko mitään mieltä vaihtaa omistusasuntoa..

Vierailija
22.12.2005 |

osaomistusasuntoon, entreehen(en kyllä ihan varmaksi tiedä, mikä tuo on) tai vastaavaan?

Meillä velkainen omistusasunto (velkaa 100 000 eli lähestulkoon asunnon arvon verran) ja tilaa ihan liian vähän, lisäksi kuussa ei jää tarpeeksi elämiseen, aina menee Visan puolelle?

Onko kukaan teistä tehnyt näin, hyvät ja huonot puolet?

Etukäteen kiittäen!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihdettiin oma kerrostalokaksio osaomistusrivariin. Nyt meillä on 3h+k+s 75 m2. Olen lapsen kanssa kotona ja mies töissä, joten sopii meidän elämäntilanteeseemme erinomaisesti kun yhdellä palkalla elämme. Todella tyytyväisiä olemme olleet.



Meillä oli edellisessä asunnossa kallis vastike, kun vanhaan kerrostaloon tehtiin kerralla kaikki isot remontit. Nyt vuokra 450e kuussa, jota emme pidä pahana. On kuitenkin uusi asunto jossa oma piha, sauna ja takka. Vähän jäi voittoakin myydessämme asuntomme. Lisäksi tämä uusi pieni asuntolaina lyhenee paaaljon nopeammin kuin se vanha pitkälle laina-ajalle otettu isompi laina, joten jo muutamassa vuodessa olemme saaneet maksettua takaisin sen 20 000 jonka tästä 15 %:sta maksoimme. Ja tästä asunnosta on vapaa lähtemään koska vaan, viiden vuoden päästä voi sitten ostaa loput 85 % jos haluaa. Me tuskin kylläkään ostamme, omakotitaloon tekee lopulta mieli.

Vierailija
2/4 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi olla hölmö kysymys, mutta nää on mulle aika vieraita juttuja.

Olisko järkevämpää vaihtaa asunto tuollaseen osaomistusasuntoon vai kitkutella nykyisessä joitakin vuosia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta onhan asunto-osakeyhtiöissäkin vastike maksettavana, joka meillä esimerkiksi oli lähes 300e/kk. Että ei tässä isoa tappiota tule omistusasuntoon verrattuna. Tietysti omistusasunnossa voi tulla arvonnousua, tässä taas saamme takaisin vain sen minkä olemme maksaneetkin ja that´s it. Toisaalta voihan omistusasunnon arvo teoriassa laskeakin. Muuta tappiota en kyllä keksi.



Terv. 2

Vierailija
4/4 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asia on vakavasti harkinnassa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi viisi