Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten kestää synnytyskivut?

Vierailija
22.12.2005 |

Tulossa on kolmas synnytys ja puudutetta ei voida ehkä laittaa ja ilokaasusta olen ollut aina aivan sekaisin eikä juurikaan ole auttanut, joten jotain " luonnonkeinoja" kaipaisin.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytin viimeisen luomuna, kun ei keritty antamaan mitään (20 min), mutta tyytyväinen olin jälkeenpäin, kun ei ollut tietoakaan selkäkivuista, kuten kahdessa ekassa /epiduraali.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en sitä jaksanut lukea kun mulle synnytys ei ole ollut pelkkää tuskaa. Itse otin jokaisen supistuksen vastaan ja yritin olla rento enkä jännittää kun se tulee. Tosin ihan lopussa saanut puudutteen turhaan ja lapsi tullut melkein heti molemmista puudutteen antamisen jälkeen...



Tuo Lapsikirja on erittäin suosittu joten käyhän pikapikaa lainaamassa tai ostamassa.

Vierailija
4/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla auttoi keskittyminen ja " rentoutuminen" . Rennosta olosta nyt ei varsinaisesti voinut puhua, mutta otin supistuksen kerrallaan enkä edes yrittänyt ajatella mitään muuta.

Vierailija
5/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on enemmänkin niksikirja, jota kannattaa lukea pienellä varauksella.

Vierailija
6/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa kokeilla ammetta, jos synnytyssairaalassasi sellainen on! Itse olin ammeessa tunnin verran ja mies suihkutteli kuumaa vettä selälle aina supistuksen tullessa. Ennen ammeeseen menoa olin auki 4 cm ja kun olo kävi " liian tukalaksi" (=tuli liian kuuma ja hikinen olo), niin olinkin jo täysin auki. Ponnistusvaihe (15 min meni ilokaasun voimalla...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

itselläni tuli ilokaasusta 1 synnytyksessä KAMALA olo. En halunnut sitä toisessa synnytyksessä. Kolmas lapsi syntyi luomuna, iman kaasuja tms, vaikka sairaalassa olin 12 tuntia. Kätilön mielestä puudutusta ei " tarvinut" . Sitten saimme vielä neljännen lapsen, jonka synnytyksessä vastustuksestani huolimatta puudutuksena oli pelkkä ilokaasu.. se auttoi pysymään " järjissä" . Kiittelin synnytyksen jälkeen kätilöä monta kertaa, että " pakotti" kokeilemaan sitä huonoista kokemuksista huolimatta!

Vierailija
8/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistan " laulaneeni" aina supistuksen yli joko aijaijai tai oijoijoijoi.. Myöhemmin luin, että suun ja leuan rentona pitäminen auttaa rentouttamaan myös kohdunsuuta ja näin ollen se edistää avautumista.



Myös lämmin vesi (suihku taikka amme) auttaa supistuskipuun. Lämmin vesi rentouttaa lihaksia ja tekee niistä joustavia, ja auttaa siis avautumiseen.



Myös kävely, ja lantion pyörittely ja vatsan hierominen auttoi supistuskipuun (samalla " lauloin" )..



Eniten kuitenkin vaikutusta oli omalla ajattelutavalla. Psyykkasin itseäni supistuksen aikana niin, että hoin mielessäni, että kohta helpottaa.. kohta helpottaa. Kipupiikki kestikin aina hyvin lyhyen aikaa, joten oli ihana huomata kun kipu hellitti ja kääntyi laskuun =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin sairaan mentäessä jo siinä vaiheessa, että ponnistui alkoin miltei heti.



Kotona kärvistelin kuumassa suihkussa, josta hiukan aoua, ja käytin kuumavesi pulloja, sekä hengitystekniikkaa.

Kivut olivat kauheat, niin että piti ääneen huutaa, mutta kotona oleminen sekä rauhoittuminen supistusten välillä auttoi.

Tietenkin aina riskit että synnyttää matkalle jos liikaa viivyttelee, mutta mulla toimi näin.

Vierailija
10/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin se on aivan sama kuinka paljon sattuu kun sattuu kuitenkin aivan saatanasti!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy mammajoogassa ja opettele joogaan kuuluva " syvähengitys" ujjayi-hengitys. Mulla eka syntyi täysin kivuitta ja täysin lääkkeittä ton hengityksen avulla. Tai ei täysin kivuitta, kun hetkeksi herpaannuin, niin todella sain tuta mitkä ne kivut on ilman tuon hengitystekniikan tuomaa totaalista rentoutumista.



Pysy pystyssä ja liikeessä. Pyörittele lantiota supistusten aikana. Pystyasnto auttaa lasta laskeutumaan oikein synnytyskanavaan, eikä virhetarjontoja synny niin helposti kuin esim. epiduraalin avulla maatessa. Oikea tarjonta tietysi helpottaa ponnistusvaihetta.



Ajattele positiivisesti. Ota supistukset vastaan, älä tappele niitä vastaan, koska se vain hidastaa synnytystä ja lisää kipua. Pidä mielessä, että jokainen supistus tuo lähemmäs sitä ihanaa hetkeä kun vauva on syntynyt.



JA jos voit, mene ammeeseen! Se oli kakkosen kohdalla mulla ehdoton! LApsi syntyikin veteen, ja tästä eteenpäin aion vuokrata itselleni ammeen, jotta varmasti siihen pääsen!





Hyvää synnytystä sulle! Hienoa, että otat asioista selvää ja yrität valmistautua! Mulle siitä on ollut tosi iso apu synnytyksissä, ja niistä on jäänyt kauniit muistot, kun homma ei ole ollut yhtä kipua ja kaaosta.

Vierailija
12/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tokalla kivut olivat kauheat, mutta kestin kun ei ollut vaihtoehtoja. Toka ei ollut luomu, vaan käynnistetty synnytys, jossa ei ehditty antaa puudutteita. Huutaminen supistuksen alusta loppuun auttoi mua, ainakin psyykkisesti. Jostain kumman syystä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos mies tulee mukaan, sano sille, että näyttää mallia, jos ja KUN itse unohdat, miten hengitetään tasaisesti. Jos sulla on hyvä säkä, supistus kestää aina hetken kerrallaan ja niiden välit on kivuttomia, joten älä itse jatka sitä kramppia pidättämällä hengitystä.



Mutta tuuristahan se on kiinni, miten menee.



Vierailija
14/14 |
22.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellaista tarjottiin sairaalassa avautumisvaiheen kipuja helpottamaan. Mutta sitten kun tositoimet alkoivat, niin eipä se enää juuri tepsinyt. Sain epiduraalin. Mutta ainakin alkuun kannattaa kokeilla sellaista mikrossa lämmitettävää tyynyä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä neljä