Montako " selvää" sanaa 1v5kk ikäisellänne jo on?
Ihan mielenkiinnosta kyselisin,että paljonko muiden lapset puhuvat tämän ikäisinä?Kerrotteko vielä onko kyseessä tyttö vai poika?Meidän tytöllä nyt reilut 10 selkeää sanaa, mutta myös paljon ekan tavun juttuja (PU=Pupu, KA=kahvi, PA=banaani,TO=juusto jne.)
Kommentit (16)
Tuossa iässä oli kutakuinkin samanverran selviä sanoja, vaikkakin toistelee kyllä monia uusia sanoja joka päivä. Mutta päivittäisessä käytössä on n. 20 selvää sanaa. Osa tietysti vähän erikoisesti äännettynä, mutta eipä sitä nyt kaikkea voi vaatia, kerran me häntä ymmärrämme :) Esim. tippu = puppa, isi = iti jne.
En edes ala arvaamaan miten monta sanaa hän on sanonut tässä muutamina kuukausina, koska toistaa siis kaiken minkä kuulee, mutta arkikäytössä osaa nuo 20-30 sanaa hyvin ja tietää merkitykset monille sanoille joita ei osaa sanoa.
Kahden sanan lauseita ei tule. Joskus huutaa " Äiti, kato!" mutta en mä tota oikein osaa lauseeksi sanoa. Eiku kyllä yks tulee.. " Anna minä" mikä tarkoittaa että anna minulle :)
mutta taaksepäin kun muistelen niin kesällä tuli n. 20-30 sanaa...ja 3-4 sanan lauseita....
nyt selvästi enemmän, puhuu kun papupata ja jo jopa 6 sanan lauseita...
veljensä aikoinaan oli paljon hitaampi tässä jutussa....
oli siinä iässä noin reilut 50sanaa.
Ja 1v6kk iässä oli lähemmäs 200sanaa. Ja puhui jo 2sanan lauseita.
Siitä n.3kk eteenpäin, niin alkoi puhua jo 4sanan lauseita ja sanavarasto varmaan 2-3kertaistunut. Liitesanat lauseista puuttui pitkään (ja, tai, mutta, jotta...) eli vain substantiivejä ja verbejä ja adjektiivejä peräkkäin. Kaikkia kirjaimia ei osaa täydellisesti ääntää. Mutta kyllä vieraatkin puheesta silti jotain tolkkua saa. Aikoinaan 1v6kk neuvolassa, sanoivat että puhuu jo paljon pojaksi.
luin jostain lasten psykologiasata kertovasta kirjasta että kun lapsi osaa puhua 100-150 sanaa hän yleensä on valmis muodostamaan 2 sanan lauseita. Näin meillä ainakin juuri kävi. Silloin alkoi tulla koko ajan " Anna leipää" , " auto ajaa" jne. 2-sanan lauseita.
Siis nyt kerron montako ihan selkeää sanaa eikä sinne päin.
äidinkielellä: neljä
isänkielellä: olisiko viisi
Sinnepäin sanoja on paljon ja paljon puhuu ns. omaa kieltään. Mutta on kyllä oikea papupata- puhuu ja kommunikoi paljon.
Kyseessä poika.
Niin ja ymmärtää hyvin molempia kieliä.
Noh, ei niitä SELKEITÄ sanoja kuitenkaan vielä hirveästi ole. Mutta hyvin kuitenkin tulee ymmärretyksi puolikkailla sanoillakin ja omalla puheellaan. :D
Olen ymmärtänyt, että monikielisillä lapsilla saattaa puheenkehitys viivästyä. Saas nähä miten käy!
1v3kk iässä ei vielä paljoa sanoja tullut, mutta sitten aukesi sanainen arkku ja juttua alkoi tulla. Tuossa iässä oli varmaan noin 30-40 sanaa, joista me itse saatiin selvää ja ehkä noin puolet siitä, että isovanhemmatkin ymmärsivät. Ja joka päivä tuli uusia sanoja.
Nyt tulee jo tosiaan piiitkiä juttuja. Monen sanan lauseita ja monta peräkkäin. Ja osaa jo " lorutella" ja laulella itse (esim. " aurinko aurinko lettuja paistaa" tulee melkein kokonaisena, ehkä muutama sana sieltä täältä puuttuu). Ärrän sanoo satunnaisesti, ässän lähes aina. Ässän onkin osannut melkein " alusta" asti. Jotkut sanat vääntyvät kyllä vähän hassusti, esim. että ensimmäinen tavu kääntyy " väärinpäin" tai jotkut kirjaimet ovat vääriä, mutta kyllä niistä selvän saa.
Mutta kaverini poika ei vielä kaksivuotissynttärinään osannut sanoa kuin äiti ja anna. Nekin toooosi harvoin. Kuukausi siitä, puhui jo kahden-kolmen sanan lauseita. Eli eipä kannata hirveästi verrata muiden lapsiin. =)
1,5-vuotias tyttö puhui kahden sanan lauseita ja sanavarastoa oli siinä vaiheessa luokkaa 100-200 sanaa (kirjasin sanat ylös n. 100 sanaan asti, silloin ikää oli 1 v 4 kk).
Maaria-80:
luin jostain lasten psykologiasata kertovasta kirjasta että kun lapsi osaa puhua 100-150 sanaa hän yleensä on valmis muodostamaan 2 sanan lauseita. Näin meillä ainakin juuri kävi. Silloin alkoi tulla koko ajan " Anna leipää" , " auto ajaa" jne. 2-sanan lauseita.
Selkeitä sanoja, joita käyttää paljon on ehkä kymmenen. Kovasti höpöttää " omaa" kieltään ja ymmärtää kyllä hyvin puhetta. En mä ainakaan vielä ajatellut huolestua, vai pitäisiköhän mun, kun vertaa teidän muiden lapsiin? Kaikilla sanavarasto tuntuu olevan jo paljon laajempi..
Ikää pojalla 1v 5kk.
2-vuotiaalla olisi hyvä olla niitä parin sanan lauseita, mutta kaikilla lapsilla ei vielä ole kahteen ikävuoteen mennessä niitä sanojakaan, eikä välttämättä mitään " vikaa" ole. Pojat muuten usein kehittyvät tässä asiassa tyttöjä hitaammin.
Ja se sanavaraston kasvu saattaa olla tosi nopeata sitten, kun niitä sanoja lähtee enempi tulemaan.
Cisse76:
Selkeitä sanoja, joita käyttää paljon on ehkä kymmenen. Kovasti höpöttää " omaa" kieltään ja ymmärtää kyllä hyvin puhetta. En mä ainakaan vielä ajatellut huolestua, vai pitäisiköhän mun, kun vertaa teidän muiden lapsiin? Kaikilla sanavarasto tuntuu olevan jo paljon laajempi..Ikää pojalla 1v 5kk.
1,5v ei vielä osaa kovasti sanoja. Poikani sanavarasto käsitti 1v8kk iässä tasan kaksi selkeää sanaa (äiti ja auto) ja sitten muutaman vähemmän selkeän (hau=koira, ka-ka=rekka, ammu=lehmä kokki=lokki). Sitten oppi viikossa puhumaan 2-3 sanan lauseita ja sanoja tuli kerralla monta kymmentä lisää.
Aivan selkeää puhetta tulee nyt 2v iässä todella paljon, puhuu terkkarin mukaan erittäin selkeästi ja monipuolisesti tuon ikäiseksi (4-5 sanan lauseita ja vaikeitakin yhdyssanoja) pojaksi. Höpöttää niin ettei meinaa äiti saada suunvuoroa :-)
Olin jo vähän huolissani, että oppiiko poika koskaan puhumaan, mutta ilmeisesti herralla ei vaan siihen mennessä ollut mitään sanottavaa:-) Oli myös oikein ilmeikäs osoittelija eli osasi kyllä tehdä tahtonsa tiettäväksi ilman sanojakin...
meillä hyvin samanlainen tilanne pojan kanssa kuin Syssymammalla. 1,5-vuotiaana taisi sanoa vain " äiti" ja " mam-mam" (maito), vähitellen alkoi puhua sanojen ensimmäisillä tavuilla, " vasta" 2-vuotiaana ensimmäiset kokonaiset sanat ja nyt 2 v 3 kk ikäisenä puhuu 10 sanankin lauseita ja yhdistää useita lauseita peräkkäin kertomukseksi. Ja puhetta tulee ihan koko ajan. Puhumaan alkaminen vain kesti, mutta sen jälkeen kehitys on ollut ihan hurjaa.
-Tintti
Pojalla oli 1 v 2 kk hallussaan jo 40 todella selvää sanaa, kun taas tytöllä nyt 1v 3 kk on vain 4 selvähköä sanaa ja muutamia tavuja, jotka tarkoittaa sanoja.
Vaikka tähän ketjuun on nyt vastannut tosi monta joiden lapset on alkaneet puhua aikaisin, niin ainakin meidän tuttavapiirissämme poikamme puhumisen oppiminen oli tosi poikkeuksellista. Ja tytön vauhti tuntuu olevan se tavallinen.
Eli ei syytä huoleen, kyllä se sieltä tulee.
Tuo puheen lahja se kehittyy jokaiselle eri tahtia...
Meillä meinaa kaksi ihan erilaista poikaa. Esikoinen alkoi 1v8kk ikäisenä puhua 4 sanaisia lauseita. Pari vuotiaana puhui ihan täysiään ja edelleen nyt nelivuotiaana todella puhelias poika. Keskimmäinen poikamme taas, joka tällähetkellä 1v11kk osaa ehkä kymmenen sanaa. Puheen ymmärtää täysin, muttei selvästikkään vaan koe tarpeelliseksi puhumista. Vissiin liian hyvä palvelu ilmankin ;)
Nyt kun miettii, niin kyllä tuo esikoinen oli paljon kovempi jokeltelemaankin vauvana. Keskimmäinen on ollut enempi sellainen hiljaisempi kaveri (Jos ei huutoa lasketa!)
Kolmas poikamme joka nyt 6kk jokeltelee ihan hirmuisesti, liekkö tiedossa samanlainen papupata kuin esikoinen :)
Meillä 1v4kk puhuu 2-3 sanan lauseita. Sanoja en ole laskenut, mutta niitä on paljon. Ihan juuri tässä viime viikolla alkoi yhdistelmään sanoja, iso auto, äitin paita, iti nukkuu, ei ota pois jne. Kova vimma on toisella kommunikoida, omaa kieltää höpöttää vielä näiden oikein sanojen lisäksi.
että tuleeko kahden sanan " lauseita" ?Meidän tytöllä joitakin.