Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Cereales vauvoille Espanjassa?

10.04.2007 |

Heipsan Espanjan ihmiset,



Olemme oleskelleet Asturiaksessa puolivuotiaan kanssa nyt pari kuukautta ja ensi kohtaamiset terveyskeskushenkilokunnan kanssa ovat olleet aika negatiivisia, kun olemme vauvaa siella kayttaneet seurannassa ja rokotuksissa (muuten ihmiset ovat kyllakin oikein ihania ja ystavallisia). Hoitajalta saimme kauhean saarnan, kun olimme mm. aloitelleet kiinteiden antamista suomalaisten ohjeiden mukaan ja jarjestys ja tyyli taalla on vahan eri. Laakari oli hiukan joustavampi, mutta jaimme silti olemaan eri mielta viljojen aloittamisesta. Yritin selittaa, mita puuro on, mutta ei kun pitaa antaa cereales. Olen loytanyt vain sellaisia vitaminoituja viljavalmisteita, joita sekoitetaan korvikemaitoon. Ja emme me nyt mitaan korviketta rupea lapselle antamaaan, kun kerran imetan, vaan keitamme puuroa veteen niin kuin tahankin asti. Nyt mietin, kannattaako valehdella, etta noudatamme heidan ohjeitaan vaan pitaa kiinni omasta nakemyksesta ja saada lisaa ryopytysta niskaansa.



Miten muut Espanjassa asuvat olette lutvineet noitten lisaruokaohjeitten kanssa? Ja onko cerealien antamiseen joku muu (takalaisillekin kelpaava) mahdollisuus kuin nuo korvikejauheet?



Kiitos taas etukateen vastauksista!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
20.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mekin olemme paatyneet valimuotoon, eli aloitamme espanjalaisen suosituksen mukaan gluteenittomilla riisilla ja maissilla ennen gluteenipitoisia viljoja, mutta teemme riisipuuron ja maissimosson itse. Mutta tama ei siis laakarin mukaan ollut hyva tapa vaan pitaisi niita cereales olla. Ja laakarin tiedossa kylla oli, etta imetan.



Joku kysyi, mika kiire suomalaisilla on aloittaa kiinteat. Kylla taalla Espanjassa on ihan sama ohje kiinteiden aloittamisesta kuin Suomessa, eli n. 4-6 kk:n iassa taallakin paasaantoisesti aloitetaan.



Ymmarran hyvin, ettei taalla niin paljon imeteta, kun aitiyslomakin on niin lyhyt. Ja jos joka tapauksessa antaa korviketta, niin sittenhan on napparaa antaa viljoja siihen sekaan. Itse haluan imettaa, kun se on niin napparaa ja mukavaa ja kun maitoa hyvin riittaa, niin en houkuta todellakaan niiden korvikejauhepurkkien kanssa pelaamaan. Mutten siis missaan tapauksessa kritisoi, jos joku ei voi tai halua imettaa tai jos imettaa vain osittain.



Saapa nahda, mita ryopytysta meille tulee niskaan seuraavalla kerralla, kun ei olla vielakaan annettu cereales... Maassa maan tavalla toki, eli jos ei tk:n palvelu meille kelpaa, niin voimme siirtya yksityislaakarille.



Se juuri on niin hassua, etta eri kulttuureissa lapset syovat niin erilaista ruokaa ja hyvin kasvavat silti eri tavoilla. Allergioiden yleisyyteen on monia syita, ei voi vetaa sita johtopaatosta etta jos yhdessa maassa niita on vahemman niin se johtuu jostain yhdesta tietysta asiasta.

Vierailija
2/10 |
18.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, en asun Espanajassa vaan Ranskassa, mutta täällä on samanlainen tuttipullocereales meininki. Meidän nyt kaksivuotias tyttö ei ole koskaan niitä saanut, koska kuten jo mainittu, musta tuntui vastenmieliseltä antaa kymmenillä lisäaineilla varustettuja jauheita vauvalle. Aloitettiin kiinteät puolivuotiaana johon asti imetin. Silloin 6kk annettiin riisivelliä, mutta itsetehtyä. Täällä ainakin luomukaupoista saa riisi, -maissi yms jauhoja, joista keitinn veteen velliä. Kyllä niitä gluteenittomia tuotteita voi antaa ilman, että joutuu käyttämään sokeri+aromimössöjä. Siitä imettämisestä sen verran, että sitä painotetaan varmaan ihan siitâ syystä, että se kuitenkin on luonnollisin muoto ruokkia vauvaa, vaikka se täälläkin on aika vähäistä. Mutta Ranskassa ainakin imettäminen on tulossa uudestaan muotiin ja muaki aikoinaan lääkärit ylistivät esimerkkiäitinä, kun imetin vuoden. Suomessa siinä ei ole mitäÄn outoa. Kaikki tavallaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
10.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Olen loytanyt vain sellaisia vitaminoituja viljavalmisteita, joita sekoitetaan korvikemaitoon. Ja emme me nyt mitaan korviketta rupea lapselle antamaaan, kun kerran imetan, vaan keitamme puuroa veteen niin kuin tahankin asti. Nyt mietin, kannattaako valehdella, etta noudatamme heidan ohjeitaan vaan pitaa kiinni omasta nakemyksesta ja saada lisaa ryopytysta niskaansa."



Heips,



Vielä en ole joutunut asian kanssa tekemisiin, koska vauva vielä mahassa. Tarkoituksena on kuitenkin antaa vauvalle ihan Suomen ohjeitten mukaan puuroa. Ko. cereales tuntuvat jotenkin niin keinotekoisilta, ja vielä korvikemaitoa!!?? Täällä jotenkin tuntuu olevan ohjenuorana " mahdollisimman keinotekoista = parasta"

Ja luultavasti valehtelen, selviää helpommalla! :)



Toivottavasti auttoi edes vähän..



Mari

Vierailija
4/10 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Kaurahiutaleita saa Mercadona- ja Sabeco-kauppaketjuista, mutta valitettavasti mitään muita puurohiutaleita en ole Espanjasta löytänyt. Oma puolitoistavuotias lapseni ei ole koskaan saanut korvikemaitoa, eikä valmisvellejä, mutta neuvolassa hymyilen ja toistelen " si, si" , kun puhe on ruokavaliosta. Näin pääsee helpommalla, mutta tietenkin vain siinä tapauksessa, ettei lapselta löydy allergioita tms...

Vierailija
5/10 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen vielä ajattelin lisätä, että uskon espanjalaisten kyllä olevan ihan oikeassa huolessaan siitä, ettei pienen vauvan vatsa kestä gluteiinipitoisia viljoja. Siksi täkäläiset ensimmäiset vauvalle tarjottavat valmispuurot (" cereales" ) ovat maissi- tai riisipohjaisia. Itse ratkaisin asian niin, että aloin tarjota kaurapuuroa lapselleni vasta 10-kuisena. Sitä ennen maisteltiin perunaa, maissia, riisiä ynnä muuta gluteiinitonta. Mutta kaikki mössöt siis tein itse.

Vierailija
6/10 |
11.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen myös todennut että terveyskeskuksen väki on kovin nihkeää.



Me kerroimme miehen kanssa lastenlääkärille kun hän kysyi että mitä lapsi syö, ihan suoraan mitä lapsi syö. Ei kukaan meille päätään puistellut tai käskenyt lopettaa. Kiinteän antaminen aloitettiin jo 3kk iässä kun tuntui että se auttaa lasta olemaan tyytyväisempi. puoli vuotis tarkastuksessa, lääkäri vain totesi että jos lapsi syö niin antakaa.



meillä poika kyllä on tuota " cereales" tavaraa saanut. Kun ei maitoa tule itseltä niin jotakin on annettava, ja tuttelia ei espanjassa ole, enkä sitä suomesta lähtenyt tilaamaan, joten jauhe maitoa apteekista, kolmas jauhe oli sopivaa, joka ei aiheuttanut näppyjä.

silti samanlainen lapsi tuo on kun muutkin.

Puuroa rupesin antamaan 7kk iässä aamuin illoin.

hiutaleet ostin mercasta tai supercorista, sekaan keitin hedelmiä tai marjoja.

suomesta pyysin kyllä tuttavia tuomaan tullessaan muitakin hiutaleita.

fuengirolasta pullapuodista taisi saada myös suomalaisia eloveena hiutaleita.



helppoahan on vain si, si ja vale vale, vastata kyselyihin. mutta parempi se on mielestäni kertoa miten oikeasti mennään, jos jotakin tapahtuu lapselle, osataan paremmin hoitaakkin. varsinkin jos kyse on ruoka-aineista.

ei kukaan hoitohenkilökunnasta ole sinua oikeutettu tuomitsemaan, he vain ovat tottuneet tiettyyn kaavaan, ja sillä siellä mennään.



nyt taas kun asun perheeni kanssa suomessa, huomaan vastaavanlaisia asioita täällä. imetys täällä kun on ainut tae että onnistut lapsen kanssa. espanjassa ei kukaan katsonut pahalla kun pullosta ruokin 2kk lastani.



joka maassa eri asiat :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
12.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitin lapselleni kiinteät täällä Espanjassa ja suomalaiseen tyyliin on menty...ehkä siksikin, että Suomessa alaa opiskelleena aihe oli sydäntä ja maalaisjärkeä lähellä. Cereales-jauheet on tosi ällön makuisia ja imeliä <- sokeria ja vanilja-aromia. Ja ei se ainesosaluettelo kymmenine lisäyksineen tuntunut kovin luontevalta...verrattuna Muksun jauheeseen jossa lukee ainesosissa: Riisi, B-vitamiini.



Olin järkyttynyt lastenlääkärin ohjeeseen että kiinteät aloitetaan korvikemaitopullon sekoitetulla cereales-jauheella. Koskaan hän ei kysynyt imetänkö vai ei...Imettäjänä ei tullut mieleenkään antaa korvikemaitoa, ymmärrän kyllä myös jos tilanne on toinen eikä vauvaa imetetä.



1) Aloitimme siis potulla ja muilla kasvissoseilla. Hedelmiä tietenkin ja 50-50 vedellä laimennettua, itsepuristettua appelsiinimehua. Kotimaisia marjoja (piltteinä) tilasin kalliilla rahalla Suomesta.



2) Seuraavaksi lisäsin ruokavalioon gluteenittomat viljat, ensin riisin. Riisipuurojauhetta kannoin/tilasin suomesta ja sekoitin veteen...imetin 11kk ja lapsi sai maitonsa tissistä. Maissia en juurikaan antanut, kun se oli mielestäni hankalaa valmistaa...Kiisseleitä keitin maizenaan.



3) Sitten pikkuhiljaa alkaen 5kk iässä tuontipuurohiutaleista (kaura, vehnä, ohra, ruis) löysiä puuroja/vellejä keittelin...soseutin sauviksella.



4) Lihaa, kalaa ja munaa suomalaisen ravitsemussuosituksen ikäsuositusten mukaan.



5) Lehmänmaitoa aloittelin n. 10kk iässä ja siinä pikkuhiljaa se tissittely sitten jäikin. Maustamatonta jugurttia (sin azúcar!!!!!) annoin muistaakseni n. 7kk iästä lähtien.



Mercadonassa olen nähnyt riisin- ja vehnänjyviä...en ole koskaan niitä kokeillut vaan mannasuurimot olen ostanut suomalaisia ruokatarvikkeita myyvästä kaupasta.



On ehkä tyhmää, maassa vois elää maan tavalla mut ne Nestlen, Hero:n yms. viljajauheet ei oo saanu arvostusta minun silmissä, suusta puhumattakaan. Mut kyllä niillä näkyy paikalliset lapset kasvavan..ja ihan pulleitakin useammat ovat ;)

Vierailija
8/10 |
12.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

..että riisiä annoin myös ihan vaan keitettynä ja omalla maidolla/vedellä ohennettuna ja sauvasekoittimella hyvin soseutettuna. Et ei niiden viljatuotteiden tarvia valmispaketista olla, en usko et oma äitinikään on kaupasta puurojauhetta ostanut.



Jos on mahdollista niin jutelkaa vanhempien espanjalaisrouvien kanssa, miten he ovat lapsilleen antaneet viljatuotteita siihen aikaan kun ei valmistuotteita ollut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdyn aikasempaan - keliakaa ei esiinny Espanjassa juuri ollenkaan ja jostain tämäkin johtuu! Meidän lapsi syntyi Espanjassa ja noudatin hänen pediatran ohjeita ruokien suhteen - eli aloitimme gluteenittomalla viljalla jonka sekoitin korvikemaitoon (HUOM! imetin kuitenkin 1 vuoden). Gluteenia sisältäviä viljoja aloitina antamaan vasta 8 kk. eteenpäin paikallisia ohjeita noudattaen. Lapsellamme ei ole mitään allergioita ja nyt jo Suomessa asuvana tulen noudattamaan myös tulevan lapsemme kohdalla Espanjassa saatuja ohjeita.

Niin jäi sanomatta, tämä gluteeniton velli oli ensimmäinen " kiinteä ruoka" . Tyttäremme oli silloin 4,5 kk.

Ihmettelen kyllä välillä - mikä kiire Suomalaisilla on antaa kiinteitä niin nopeasti????Voisiko sillä olla jotain tekemistä hurjien allergia tilastojen kanssa????

Vierailija
10/10 |
16.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

miksi imettämistä painotetaan niin paljon suomalaisten keskuudessa?



ehkä siksi lääkäri ei espanjassa kysele imettämisestä kun siellä harvemmin näkee imettävää äitiä missään?



mut hei jokainen tavallaan ja me tehtiin miten me tehtiin.

iloinen poika meilläkin kasvaa, ja tykkää paljon hedelmistä ja kasviksita kun niitä jo pienenä sai!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän kahdeksan