Kestovaipat kaksosille pottailuvaiheessa?
Onko kenelläkään kokemuksia kestovaippojen käytöstä kaksosille siinä vaiheessa, kun (suurin) osa tuotoksista menee jo pottaan/pöntöön?
Tilanne ei ole meillä vielä ajankohtainen, mutta on koko tämän ekan vuoden kauhistuttanut vaippajätteen määrä! Tiedän muutamia, jotka yksösen kanssa kestoilee kuivaksiopettelun ajan, mut mitä se olis kaksosten kans, kiinnostaisi tietää!
Kuinka paljon vaippoja piti hommata, kustannus?
Kiitos!
Kommentit (2)
Meillä esikoinen ja kaksoset käyttivät kestovaippoja lähes koko vaippakauden eikä se niin vaikeaa ole. Päiväkodissakin oppivat systeemit äkkiä eivätkä hankalana pitäneet.
Tuossa kuivaksiopettelun vaiheessa ikävintä oli omasta mielestäni se, että vaippoja kului niin vähän että pesuvälit venyivät turhan pitkiksi. Toki vaipat, varsinkin pelkät pisuvaipat, voi pestä muunkin pyykin joukossa ja 40 asteen ohjelmilla välillä.
All-in-one (aio) vaipat ovat usein suht paksuja, joten täyttövaippatyyppinen voisi sopia sulle. Siinä on siis kosteudenpitävä kuori ja usein fleece-sisäpinta, joiden väliin laitetaan harso, frotee, bambu, microinsert tai mitä ikinä sopivaa kotoa löytyy imuksi. Silloin vaipan paksuuden voi sovittaa mieleisekseen. Tämmöinen vaippa puetaan kuin kertavaippa. Nepparilliset ovat hyviä, lapsi ei itse saa niitä auki. Vaippa puretaan pesua varten joten se kuivuu nopeasti, näin vaippoja ei kauhean montaa tarvi. Niitä voi täyttää aina valmiiksi, joten vaipanvaihtotilanteessa vaipan vaihto ei paljon eroa kertavaipan vaihdosta.
Säilytys kannellisessa sangossa. Tuolla luomuperheet-sivulla monet sanoo säilyttävänsä ilmavasti korissa tai pussissa, mutta heillä on selvästi vielä ihan pienet vauvat joiden pissa ei vielä haise niin kuin yli vuosikkaalla.
Määristä on vaikea sanoa, on niin omista tottumuksista ja lapsista kiinni. Meillä oli kahdeksan täyttövaippaa (Fuzzi bunz ja Nature babies stuffable- merkkisiä) mutta lisäksi muita systeemejä. Yksi täyttövaippa on noin 16¿, käytettynä saa halvemmalla. Imuja saa ilmaiseksikin jos ottaa käyttöön vanhat harsot ja froteepyyhkeet sopivan kokoisiksi leikattuina. Imukyvyltään parhaita paksuuteensa nähden on bambukankaat ja microinsertit. Myös hamppu, mutta se imee niin hitaasti että meidän paljon kerralla pissaaville lapsille se ei ollut hyvä. Usein ja vähän kerrallaan pissiville varmaan toimisi.
Voisit ehkä aloittaa neljällä ja kokeilla miten homma lähtee sujumaan.
meillä on noin 16 kpl kestovaippoja. Pesen lähes joka päivä vaippoja. Ollaan kestoiltu siitä saakka kun kaksoset olivat 4kk. Tyttö on nyt pottailu vaiheessa, niin voi pärjätä samalla vaipalla koko päivän. Poika ei vielä niin kovasti välitä pottailusta, niin vaippoja kuluu ennemmän.
Meillä vaippojen takaisin makuaika oli noin 10 viikkoa. Huutonetistä tai jostain kirpputoripalstalta voi saada käytettyjä vaippoja edullisesti. Toisaalta saat käytön jälkeen itsekin myytyä vaipat, joten sekin pienentää kustannusta. Vaippojen hinnat liikkuvat 10-20¿/kpl. Googlella löytyy monia vaihtoehtoja ja jos olet ompelutaitoinen voit itse tehdä vaippoja. Kaavoja löytyy netistä.
Ehkä sun olisi järkevämpi ostaa muutamia kuivaksi opettelu housuja, jotka pitävät muutaman pisut, mutta tuntuvat märältä. Olen itsekkin ajatellut niitä ostaa, mutta en ole vielä saanut selvitettyä, mikä olisi paras mahdollinen merkki.
hopsi ja vauhtikaksikko 2v