Ohje n.25 hengen täytekakkupohjalle?
Olisiko jollain antaa ohjetta 25 hengen täytekakkupohjalle vai kannattaisiko vaan suosiolla tehdä kaksi eri kakkua? Jos joku vaivautuu ohjeen kirjoittamaan niin laittaisiko myös vuoan koon, asteet ja paistoajan. Kiitos!
Kommentit (4)
että itse paistaisin kakun 150, korkeintaan 175 asteisessa uunissa, muuten pinta kärähtää kyllä.
paistoaika on kyllä melkoisen pitkä, 150 asteessa jopa 1 t 45 min, mutta näin se ainakin onnistuu.
Ja älä missään nimessä laita ainakaan noin isoa taikinaa yhteen vuokaan, ei nouse kunnolla ja jää keskeltä raaaksi. Puolessavälissä paistoa voit lisätä voipaperin kakun päälle niin pinta ei pala ja voit paistaa normaalilämpötilassa, ettei tarvii koko iltaa paistaa yhtä kakkupohjaa. Sinuna tekisin kyllä kaksi eri kakkua tai sitten suorakaiteen muotoisen kakun eli uunipellillä muutamassa osassa paistaisit kakkupohjan.
Jos tarjolla on useampaa sorttia, 8:n munan kakku riittää varmasti, sanon tämän kokemuksen syvällä rintaäänellä;)
Eikä kakkua tarvitse uunin luukulla olla vahtimassa, vaikka se pidempään uunissa olisikin.
Itse teen oikeastaan AINA tuon kokoisia kakkuja, koska vierasmäärämme ovat yleensä 30-40 hengen kokoluokkaa per juhlapäivä.
Ainoastaan, jos vieraat tulevat hyvin eri aikoina, tekisin pari erillistä kakkua.
Onhan kakkujen säilyttäminenkin jo ongelma sinänsä, ellei sitten omista useampaa jääkaappia.
Pohja:
8 munaa
3 dl sokeria
2 dl perunajauhoja
2 dl vehnäjauhoja
3 tl leivinjauhetta
Paista 175-200 asteessa n.30min