Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yöllisistä huudoista

06.12.2006 |

Meillä kohta 3 kk:n ikäinen tyttö,joka " karjunut" 2 vkon:n ikäisestä lähtien koliikkimaista itkua.Alkuun huudot ajoittui 20-22 välille.Mutta nyt päiväunet parantuneet ja huudot alkavat n.22 ja yöunille rauhoitutaan 01-02 välillä.Huutoa kestää vartista yli tuntiin ja taas nukahdetaan toviksi,jotta jaksaa taasen huutaa.Kaikenmaailman hyssytykset ym.kokeiltu samoin cuplatonit,vyöhyketerapia,äidin ruokavalion muutoksia ja maitohappobakteerit.

Rintamaidolla olemme kokonaan ja huutokohtausten aikana ei tissi kelpaa ollenkaan eikä monesti sen jälkeenkään vaan herää syömään sitten parin tunnin kuluttua.

Omat voimat rupeavat olemaan pikkuhiljaa lopuillaan,kun perheessä elelee esikoinen (2.7v.),joka aamuisin heräilee 6-7 välillä.

Kohtalotovereita varmaan löytyy,jos omaat pienenkin vinkin millä teillä tilannetta saatu rauhoittumaan-kirjoitteletko ystävällisesti.Ymmärrän hyvin,että lapsihan ei turhaan tuolla tavoin huuda ja omasta jaksamisestahan tässä kyse on.

Tässä tilanteessa kokeillaan mielellään kaikki mahdollinen ja mahdoton odotellessa huutojen loppumista.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystäväni vauva oli tosi itkuinen ja muistaakseni juuri tuo nukkuminen oli ongelma. Vauvalla todettiin nivustyrä. Jos itkut jatkuvat, niin pyydä lääkäriä tarkistamaan vauvan nivuset.

Vierailija
2/3 |
06.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

alku hankalaa,kunnes aloin kapaloimaan,meillä tänään tyttö 3kk ja nukkuu vieläkin kapalossa. en ees uskalla aatella yötä ilman kapaloa :)

kannattaa myös tarkistuttaa korvat?! meillä tytöllä oli 2vkosena korvatulehdus ja se huusi juuri koliikkimaista huutoa,mikään ei oikeen tuntunu auttavan,ainoo pystyssä ja sylkyssä rauhotti..ja lääkkeet sitten kun todettiin se tulehdus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Keskustelimme aikaisimmin toisessa keskustelussa pitkään nukkumisongelmista ja nukahtamisvaikeuksista. klikkaa haku kohtaa ja laita sitten halusanaksi uniliina, valitse sitten " MIelestäni olet toiminut niin kuin itsekin olisin toiminut tilanteessasi" . Näin pääset lukemaan Toukka 06 kertomusta " Nukahtamisen vaikeus ja kanniskelu" ja sen mitä keinoja ihmiset ovat keksineet asian rakaisemiseksi.



Nostan tuota keskustelua ylemmäs, sillä se on hautautunut, joten sitä on vaikempi löytää.



Jos et käy lukemassa keskutelua, niin käy kurkkaamassa beboliinan sivuja jossa kerrotaan uniliinasta. Se on toiminut ainakin meillä vauvelin kanssa.



Yksi keino on se että kokeilee ottaa rennosti. Jos sinua hermostuttaa illan tulo, niin vauvasi vaistoaa sen ja se saattaa saada hänet hermostumaan. Olen huomannut että siitä tulee kierre. Ystävälläni oli pieni vauva joka oli todella " hankala" (ihana suloinen pikkuinen). Äiti oli itse niin hermostunut, että vauva vaistosi sen ja oli ihan hysteerinen... etenkin illalla. Hänellä oli koliikki itkua. Kun vauva tuli meille hoitoon, hän nukkui heti kolme tuntia unta kantoliinassa. Äitinsä kanssa ei suostunut olemaan hetkeäkään kantoliinassa vaan huusi hetken päästä kaaressa. Muutenkin vauva oli hyvin rauhallinen meillä ja nukkui hyvin unet. Miten sitten erosimme käyttäytymisellä. Minulla ei ollut tarvetta hyssytellä... ym hytkyttää vaan otin rennosti. ...ei hätää...ei kiirettä....liikkeet rauhallisia.... hytkytystä vain sen verran että vauva oli hiljaa ja sitten välittömästi lopetin. Jos vauva alkoi uudestaan hermostumaan, liikuin sen verran että hän oli taas hiljaa (nukahtamis ulina on ok, silloin en liikkunut). Pienensin liikkeitä kokoajan ja lopulta vauva nukkui. Äiti oli taasen jo niin väsynyt tilanteeseen ja hermostui jo ajatellessaan nukkumaan menoa. Hänelle oli jäänyt myös hytkytys päälle. Nyt vauveli on kasvanut jo parivuotiaaksi vesseliksi ja äitikin on jo hymyssä suin... eikä ole hermostunut.