Mattikukkarossa, vuokaa viikoksi 20 eurolla
Tämä on varmasti usein kysytty kysymys, mutta nyt en pysty selailemaan viestejä kovin kauas taaksepäin (tulin juuri eilen leikkauksesta ja aivot tollottaa tyhjyyttään/tyhmyyttään). Perhe pitäisi ruokkia (3hlöä) ensiviikon ja kukkarossa näyttää olevan 20 euroa. Perustarvikkeet; jauhot ym. löytyy kaapista, mutta mitä ihmettä ja helppotekoista teen? Joka päivä ei viitsi puuroa syödä, vaikka hyvää onkin. Kiitos auttavaisille jo etukäteen.
Kommentit (2)
Lisäksi aika samoja ehdottaisin kuin edellinenkin:
hernekeitto
erilaiset puurot
marjakiisselit
makkarakastike/keitto ja muut makkararuuat
kalapuikot ja valkokastike
makaronilaatikko
perunalaatikko
pastakastike tomaattimurskasta ja tonnikalasta
makaronivelli
seiti
ma hernekeitto
ti ohrapuuro ja mehukeitto tai uuniriisipuuro ja mustikkasoppa
ke nakkikastike ja perunat/Nakkikeitto/makkarakeitto
to itse tehdyt pinaattiletut, perunat ja valkokastike
pe makaronilaatikko/lasagne->valmis Pirkka-paketti n. 2,50¿+jauheliha
la possupata (possun suikaleita 400g, sipulia, porkkanaa ja mausteita, vehnäjauhosuurus ja vettä niin että peittyy ja uuniin)
su uunikalaa pakasteseistä ja perunoita
Muita edullisia kotiruokia on esim.
-Kasvissosekeitto+raejuusto
- jauhelihaperunalaatikko (viipaloiduista perunoista)
- broileririsotto paistisuikaleista
- lindströmin pihvit ja peruna
- tonnikalapasta
- uunimakkara
- silakkalaatikko
Mulla on Marttaliiton julkaisema Penninvenyttäjän keittokirja ja on kyllä ollut hyvä! Tallella on myöskin yläasteaikainen kotitalouskirja, jossa on ruokaohjeita pienellä rahalla tehtäväksi.
Toivottavasti tästä oli apua!