Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten laitetaan vauva nukkumaan?

25.11.2007 |

Meillä 4,5kk tyttö joka on tähän mennessä joka ilta nukahtanut tissille perhepetiin yöunille mennessä. Päiväunet (3kpl) nukkuu ulkona vaunuissa. Vaunuihin tarvii vain nostaa ja tyttö on jo unessa. Tuttipullo kelpaa satunnaisesti, muttei aina. Tuttia syö päiväunille mennessä, ei muulloin. Haluaisin vinkkejä miten tytön saisi nukahtamaan omaan sänkyyn ilman tissiä! En haluaisi hirveää huudatusta ettei häiritse isoveljen 3v unia viereisessä huoneessa. Ensi viikko on miehellä vapaata, joten nyt olisi hyvä ajankohta opetella nukahtamaan omaan sänkyyn.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
25.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeileppa antaa iltatissi hieman aikasemmin mitä olet nyt antanut. Voit antaa sen vaikka olohuoneessa jonkun pienen valaistuksen kera, ei niin että on ihan pimeää. Sitten viet hänet omaan sänkyyn. Jos itkee, niin rauhottelee ottamaalla syliin ja silittelemällä.



Meillä neiti nukahti aina yleensä tossa vaiheessa (0-5k) tissille. Annoin viimeisen tissin aina olohuoneessa ja kun siihen nukahti ja kannoin hänet oman sänkyyn, niin kyllä havahtui että piti sitten " uudelleen nukahtaa" sänkyyn. Joskus ei nukatanut heti sänkyyn, mutta joskus nukahti. Nykyään annan iltatissin makuuhuoneessa tai olohuoneessa, siihen ei kyllä enää nukahdeta. Sitten vaa sänkyyn ja unipupu kainaloon, nukahtaa aina itsekseen sänkyyn.. Tuttia ei ole koskaan ollut. Uskon että hetken päästä teilläkin tulee se nukkumaanmenorytmi, kunhan hiukan kasvaa. Koska jos noin kauniisti nukahtaa päiväunillekki.

Vierailija
2/9 |
26.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäinen ilta harjoittelua takana. Tyttö söi makuuhuoneessa, laitoin omaan sänkyyn ja nukahti, puoleksi tunniksi. Sitten alkoi niin kova huuto ettei edes sylissä rauhoittunut. Annoin tissiä josta piristyi. Ja vieläkin lattialla pirteänä leikkii!



Pitää vaan jatkaa yrittämistä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä menivät ensimmäiset viikot iltahengailuna, ilman tissiä ei nukahdettu ja rinnalta siirrettäessä neiti meni ja heräsi sänkyyn laitettaessa. Nukkumaanmeno helpottui huomattavasti, kun vauva kapaloitiin napakasti ihan tavalliseen lakanaan ennen iltatissin antoa. Rinnalle nukahtanut ipana on kätevä siirtää yhtenä lämpöisenä pakettina omaan sänkyyn. Yöimettäminenkin keveni, vauva pysyy " kasassa" ja on ihan selvästi rauhallisempi vaikka joskus heräileekin. Vähemmän ärsykkeitä ja valmiiksi lämpöinen pesä nukkumiseen.



Toisen käden olen jättänyt vapaaksi, muuten alkaa venkoilu...eikä tuo kapalokaan AINA ole viimeinen sana, mutta helpotti valtavasti!



Ikää vauvalla on siis nyt vähän yli 2kk.

Vierailija
4/9 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei vielä ole niin kannattaa ehdottomasti ottaa käyttöön joka ilta toistuvat rutiinit. Esim. meillä kylvetään joka ilta, sitten syödään nykyään puuroa (ikää melkein 8kk), ennen vain tissiä, sitten vaihdetaan yövaippa, harjataan hampaat ja kipataan tyttö sänkyyn. Sinne jää touhuilemaan tutin ja unikissan kanssa ja annan touhuta ihan rauhassa. Jos vähän kitisee en tee mitään, jos alkaa kunnolla itkeä menen rauhoittelemaan. Joskus tarvitsee käyttää vielä tissin kautta ja sitten takaisin sänkyyn, jonne kuukahtaa.

Vierailija
5/9 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä neiti lopetti itse tissille nukahtamisen n. 7.5kk iässä, tähän asti nukuimme perhepedissä ja neiti siis nukahti aina viereeni. Kun tämä vaihe loppui niin päätimme yrittää lasta omaan sänkyynsä, nyt imetän sängyn laidalla istuen ja sen jälkeen neiti yleensä valvoo vielä jonkin aikaa ja sitten nukahtaa syliini, josta lasken omaan sänkyyn nukkumaan. Ei siis vielä osaa nukahtaa itsekseen sänkyyn vaan tulee kova huuto, jota en kestä kuunnella vaan otan syliin.



Näinkin siis voi käydä eli lapsi lopettaa itse yhden vaiheen ja sitten opetellaan uusi! Olin jo ehtinyt stressata, että miten ikinä oppii nukahtaan ilman tissiä suussa mutta lapsi järjestikin asian itse. :)



Despelote ja neiti 8kk

Vierailija
6/9 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut ihan epätoivoinen tämän asian suhteen. Meillä vauva nukkui jo välillä omassa sängyssä jolloin illat olivat helpommat. Nuhan aikana siirsin vauvan takaisin perhepetiin, jolloin nukkumaan menosta on tullut ihan painajaista.



Poika (ihan kohta 6kk) on iltaisin noin klo 20 lähtien niin väsynyt että vaan kitisee ja tekemiseksi kelpaa vaan pompittaminen tai muu jatkuva viihdyttäminen. Nukahtaa hyvin tissille, mutta kun hänet laskee sänkyyn hän havahtuu hereille ja innostuu leikkimään sängyssä. Hetken hän on sängyssä rauhallinen, mutta sitten alkaa itku. Mikään rauhoittelu sängyssä ei auta, ei leikkimiseen eikä itkuun. Hän rauhoittuu vain sylissä ja on hetken unenkin jälkeen niin pirteä, että nukuttaminen uudelleen onnistuu vasta noin tunnin kuluttua. Tai jos hänet vahingossa saa nukkuvana omaan sänkyyn, niin 15 minuutin kuluttua viimeistään alkaa itku kuulumaan.



Lopulta olen niin väsynyt kitisevän vauvan jatkuvaan viihdyttämiseen, että lähden suosiolla nukkumaan vauvan kanssa. Eli käytännössä vauva sanelee minun nukkumaanmeno ajan.



Olen todella kypsä tähän tilanteeseen, koska vauvan päiväuniaikaan isompi lapsi on hereillä. Mitään omaa aika vuorokaudessa ei siis ole. Seksielämällekin on voinut heittää hyvästit aikoja sitten :)



Päätin taas aloittaa vauvan totuttamisen omaan sänkyyn, silläkin uhalla, ettei kukaan muu talossa nuku pariin yöhön. Viime yö oli ensimmäinen ja tiheää heräilyä lukuunottamatta yö meni hyvin. Vauva ei alkanut ollenkaan huutamaan. Toivon, että pikkuhiljaa pääsemme tästä eteenpäin ja että viimeaikoina aloitettu kiinteiden maistelukin parantaisi iltaunen syvyyttä.



Oli lohduttavaa lukea, että muutkin painiskelevan saman ongelman kanssa. Meillä ei esikoisen kanssa ollut tällaista ongelmaa koskaan.



Laru

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja odotan jos se tästä vielä muuttuisi JOSKUS! Hyvä jos nukkuu edes sen puoli tuntia omassa sängyssä, onhan se nyt edes alku. Kunhan aloitetaan iltapuurot ja iltarutiinit vakiintuvat niin sitten voisi harkita kunnon harjoittelua omaan sänkyyn. Kiitos kaikille tuesta ja rohkaisusta! Ihana tietää ettei ole yksin asioiden kanssa vaikka toivon kaikille lapsille ja vanhemmille mahdollisimman hyviä unia:)

Vierailija
8/9 |
27.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


neiti (nyt 7,5kk) on nukahtanut omaan sänkyyn jo varmaan n. 4kk ihan itsekseen. Aloitimme tuolloin iltarutiinit; iltapesut, pyjama päälle, iltatisut (nykyään puurot), vaipan vaihto (nykyään potalla käynti), iltasatu (omassa huoneessa himmeässä valaistuksessa sylissä), hyvänyön toivotukset ja sitten valot pois. Jätämme oven auki jotta neiti kuulee meidän touhuja ja kun on nukahtanut käymme laittamassa oven kiinni. Välillä kun oli flunssa, neiti ei nukahtanut kuin tuudittamalla sylissä, ja oli vähän taistelua taas siirtyä samaan vanhaan rytmiin, mutta sinnikkyydellä se onnistui - eikä tarvinut edes paljoa neitiä " huudattaa" . Eli ainakin musta tuntuu että noista iltarutiineista oli kyllä paljon apua.



Tsemppiä teille! :)



Mammis + Oona 7,5kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
28.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin osa vauvoista taatusti protestoi kun mukava nukkumaanmenotisuttelu jätetään pois. Eli tiedossa itkua tai suoranaiset huutoraivarit jopa muutatan tunnin ajan.



Meillä poika oppi (tai opetettiin) itse nukahtamaan noin 8kk iässä. Siihen asti oli aina nukahtanu pullolle syliin. Sitten tehtiin niin että erotettiin viimeinen iltasyönti ja nukkumaan meno selvästi toisistaan. Ensin annettiin pullo maitoa, sitten käytiin vaihtamassa vaippa ja hammaspesulla, siten sohvalle istuksimaan lapsi sylissä valot himmennettyinä. Kun alkoi osoittamaan väsähtämisen merkkejä, niin sitten hellästi kannettiin sänkyyn. Itkeskeli tietysti alkuun, mutta heti mentiin huoneeseen ja selästä siliteltiin niin että rauhoittui ja sitten taas pois ennenkuin nukahti. Taisi 3 iltaa mennä kunnes itsekin tajusi että näin on parempi. Meillä myös auttoi se että laitettiin pinnäsänkyyn vauvan molemmille puolille peitoista käärityt rullat. Toivatko sitten turvallisuuden tunnetta vai mitä, en tiedä, mutta sekin auttoi.



Tärkeätä on kuitenkin se oma päätös, vauva kyllä vaistoaa äidin ja isän epävarmuuden. Jos heti ekana iltana menee hakemaan vauvan pois sängystä niin ei kannata jatkaa toisena yönä, se on vain koko perheen kiusaamista. Iltarutiinien muutokseen kannattaa ryhtyä, kun siihen on oikeasti valmis ja tehnyt todella päätöksen.