Otitko pakkauksen vai rahan kun ikäero pieni?
Tuskaisena pohdin että ottaako äitiysavustus pakkauksena vai rahana, kun lapsille tulee ikäeroa 1v3kk. Ensimmäisen jäljiltä on periaatteessa kaikki tarpeellinen ja hyvässä kunnossa. Molemmissa on puolensa ja puolensa. Kaipailisinkin kokemuksia, että kumman olette ottaneet ja millä perusteella? Ja oletteko olleet tyytyväisiä ratkaisuunne?
Vähän sekava kysymys mutta toivottavasti joku ymmärtää :)
surullinensiili 28+5
Kommentit (9)
Esikolle otin pakkauksen joka nyt 3v ja otin myös toiselle joka nyt 3,5kk , ENKÄ KADU!=)
Makuupussi on ollut ehdottomasti paras paketin osa ja otin siksi molemille että halusin äp-paketin johon on sitten molemmille omat tärkeimmät vaatteet ja makuupussit säästetty/ säästetään=)
Mielestäni kehittynyt kolmessa vuodessa vieläkin paremmaksi..
Ja jos sen rahana olisi ottanut, 1. ei olisi paljoakaan saanut ja 2. aina on laskuja joihin rahat menee(ainakin meillä)!
Suosittelen pakkausta=)
Meillä esikoinen täytti viikko sitten vuoden ja toisen laskettu aika on vajaan kahden viikon päästä. Päätin olla ottamatta pakkausta, kaikki edellisen pakkauksen tavarat on tallessa. Ne rahat jotka pakkauksen " tilalle" sain, laitoin kaikki tulevan tyttösen vaatteisiin ym tavaroihin. Olen hommannut jo esikoiselle muutaman ylimääräisen vanhemman pakkauksen makuupussin, jotka siis tulee käyttöön myös tälle toiselle.
En nähnyt kamalasti järkeä ottaa pakkausta kun tyttö on tulossa eikä mielestäni oikeen tyttöjen vaatteita paketissa ollut.
Otin sen esikoiselle ja olin todella tyytyväinen.
Vuosien varrella vaatetta kertyi sen verran, ettei ole ollut tarvetta ottaa toista pakkausta, vaikka välillä teki kyllä mieli. :)
Lapsia on neljä, (vanhin 5v) joten ei olisi tilaa säilyttää jokaiselle niin suurta laatikkoa.
Samat vaatteet olen kierrättäny kaikilla. (Sen lisäksi olen tietenkin hankkinut joka vauvalle jotain uutta.)
" Pakkaus-rahalla" olen ostanut turvakaukalon, rattaat, kestovaippoja jne
Mitä kulloinkin on lapsille eniten tarvittu.
En tekisi toisella pakkauksella yhtään mitään, kun esikoisen vauvanvaatteet ja tarvikkeet on tallessa. Rahalla sen sijaan saatiin kakkoselle uusi turvakaukalo, joka tarvittiin.
Mihin niitä makuupussejakaan niin montaa tarvitsee? Sitä paitsi niitä on kirpputorit täynnä hintaan n. 5 euroa, jos välttämättä toisen haluaa. Toisen toppapuvun kyllä halusin tälle vauvalle, mutta en todellakaan sitä äitiyspakkauksen jättipukua, vaan pienemmän.
Meillä kolme lasta 4vuoden aikana. Ja jokaiselle olen ottanut pakkauksen. Enkä kadu. Minun mielestä se pakkaus raha on sen verran pieni että olemme mieluummin valinnut pakkaukset.
Käytännössä pakkauksen vaatteet, vaikka niitä on paljon, eivät ole jääneet käyttämättä. Ja makuupusseja tarvittais melkein enemmänkin.. Ü
Mutta perusajatus tälle on ollut se että jokaiselle lapselle on se oma pakkaus.
Näin meillä..
Fiia
Ja syy: Periaatteessa tarvetta tälle nuorimman pakkaukselleei olisi ollut, mutta tykkäsin vaan ottaa pakkauksen, kun pidin siitä. Kaksi makuupussia on hyvä olla olemassa, kun ne vaihtavat paikkaa niin usein, ettei tiedä, missä toinen on... 2-vuotiaan leikissä, vaunukopassa, sitterissä, olohuoneen tai keittiön lattialla... Toppapuvut on molemmista pakkauksesta meille turhia, kun molemmat ovat syntyneet tammikuussa, eikä koko passaa ensimmäisenä eikä toisena talvena. Vaatteet ovat olleet tarpeen (enemmänkin voisi sanoa sukulaisille, että älkää ostako lahjaksi niitä 62 kokoisia bodeja ja potkareita, kun niitä riittää muutenkin!). Kaikki vaipat on tietysti tullut käytettyä, ja noista pikkutavaroista; ei ole pahitteeksi, jos kynsisaksia, harjoja ym on kahdet, kun aina ne toiset on jossain muualla kun niitä tarvitsee... Samoin petivaatteet on hyvät, kun meillä tuo 2-vuotias käyttää vieläkin äitiyspakkauksen peittoa. Eikä lakanoita ja pyyhkeitä koskaan ole liikaa.
Hyviä syitä rahan ottoon on myös nuo edellä mainitut kaukalon tms. hankinnat, mutta meillä on vielä tuon 2-vuotiaan vauvakaukalo, emmekä tarvitse vauvalle uutta.
Meillä ikäero 1v 1kk ja rahana otin.Tyytyväinen olen, koska sain mieleiseni pienen newborn haalarin, omavalitsemiani vaatteita jne sillä rahalla. Vanha laatikko on vauvan ensisänkynä juuri ja makuupussi hänen vaunukopassaan. Isompi ei enää todellakaan tarvitse makuupussia.
Ihanaa että löytyy erilaisia näkemyksiä noita juuri kaipasin! Vähän haluttais ottaa se pakkaus kun niitä käyttövaatteita siinä kuitenkin on hyvin ja ne on tosi laadukkaita. Sitä tulee ite sorruttua aina vähän halvempiin vaatteisiin jos itse ostaa. Mä pelkään juuri tota et raha ei mene siihen mihin pitäis, varsinkin kun mitään ihmeempää ei tosiaan välttämättä tarvitse. Kohta pitäis laittaa paperit menemään, ääh täytyy koittaa päätyä nyt jompaan kumpaan :)
Otin rahana vaikka olikin kyseessä esikoinen. Järkeilin asian niin, etten koskaan käyttäisi niitä vaatteita (en edes toppapukua tai makuupussia) joten ne muut tavarat mitä pakkauksessa tulee saa kyllä ostettua sillä rahalla. Ja hyvin olemme tulleet toimeen ilman suurinta osaa noista tavaroista;esim lämpömittaria emme ole tarvinneet. Kynsisakset ym pikkukama on kuitnkin aika halpaa ja silloin tulee ostettua vain se mitä oikeasti tarvitsee!