Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

~*~Ensikot maanantaina~*~

Kommentit (30)

Vierailija
1/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin nopsaan viikonlopun pinon, yritän nyt muistella mitä kaikkea piti kommentoida...



Ihan ekaksi ISOT 1-vuotis onnittelut pesukarhun JOONALLE!

Onko Aksu seuraava taaperoksi siirtyvä? Siirrytäänkö me muuten tonne taapero-puolelle, vai jäädäänkö kaikki tänne?



Mulle sopisi kans tapaaminen 5. tai 12. pvä ensi kuuta, vielä ei ole kummallekaan lauantaille suunnitelmia. Itse ehkä kannatan enemmän 5. pvää. Missä nähdään, ketä on mun, pesukarhun ja jennin lisäksi tulossa?



Q:lle tervetuloa takaisin kotiin!



Napero, mä muistan ton kun tyttö oli juuri oppinut kävelemään ja meno oli aika päätöntä, perässä sai olla koko ajan. Mutta aika nopeesti se kävely ja tasapaino siitä parantuu, niin ei tarvitse ihan koko aikaa olla vahtimassa. Suostuuko Eetu kävelemään kengät jalassa? Voi sitä ihmetystä kun pääsee ulos kävelemään=)



Oltiin lauantaina juhlimassa kaverin synttäreitä, eilinen menikin siitä toipuessa, ei onneksi ollut paha olo mutta väsytti, ja väsyttää edelleen. Mulla oli eilen ääni ihan poissa, kamala yskä. Tyttöä yskittää kans, viime yö meni aika katkonaisesti, yskiminen vissiin sattui tyttöä kurkkuun kun yski ja itkeskeli. Mä oon aika kyllästyny tähän sairasteluun, vaikka ei mitään vakavaa olekaan... kaikki yöt vaan menee ihan harakoille ja töihin kuitenkin pitäisi aina lähteä.



Kuinka moni lapsi jo puhuu jotain sanoja? Puhuuko Eetu, Joona, Matias tai Aksu? Meidän tytöltä tulee aika vähän sanoja, jotain kuitenkin. Kakka on se kaikista selkein sana. Nyt se hokee: kitta, kitta. En tiedä tarkottaako kissa, kiitos, vai mitä. Kovasti se tapailee sanoja ja höpöttelee, mutta ei mitään kovin selkeetä.



Mitähän vielä... palailen jos tulee mieleen jotain. Hyvää viikon alkua kaikille!



NapNap + tyttö 1v1kk

Vierailija
2/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=3A5FCD]Kylläpäs on harmaata ja ikävää..=/ Pitänee tänään kokeilla osaanko laittaa sadesuojan vaunuihin kun lähdetään lenkille! =)



eilen oltiin kaverin synttäreillä käymässä ja Emiliina vähän hermostu kun oli niin paljon porukkaa ja koirakin tuli nähtyä ekaa kertaa elämässä..Oli vielä innoskas tiibetinspanieli, joka hyppi ja nuoli kaikkea..=) Kummipojan synttäritkin ois olleet, mutta onneks juhlat pidetäänkin vasta ens viikonloppuna niin ei tullut liikaa retuutettua pientä..



Killa oli piipahtanut tällä puolella! Isot vilkutukset jos satut vielä näkemään ja toivottavasti inssi onnistui/onnistuu pian ja pääset onnellisesti odottajien puolelle!!



Q:lla ja perheellä oli ollut onnistunut reissu! Tosi mahtavaa..saas nähdä milloin me uskalletaan kauemmaksi =)



Kandin Noelilla kuulostais tulevan jo hampaita! Huisia =)



Riikkakin oli jo synnyttänyt! Onnea! =)



Viiperolle tsempitystä, että pojan vaivat vähän helpottais ja näin ollen myös maman olo!



Ihana poitsu leeniksellä! =)



Jennillä oli ollut mukava futisiltapäivä perheen kanssa! =) Ihanaa tollanen yhteishenki kyllä..=)



Napnapille ja tytölle paranemisia!!



Nyt pitää lähteä ottaan tyttö puuhiksesta..=)



Oikein ihanaa viikonalkua kaikille!!



t. poppis ja Emiliina 2,5kk+







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herättiin tuossa puolisen tuntia sitten ja aivan kauhea ilma ulkona=( Sataa ja pimeää... Enpä taida tuonne vaunulenkille lähteä, vaan päikkärit nukutaan sisällä tai sit kaupungille kauppojen suojiin nukkumaan:=)



Neuvola olis tänään klo 15. Tulen sit ilmoittelemaan päästäänkö yli 60cm:n ja yli 6kg:n. Eli ikää 10 viikkoa ja tää joku " välipunnituskäynti" kun 3kk neuvola vasta 3 viikon päästä. Kiva mennä katsomaan mitä Poitsulle tapahtunut! kolmen viikon aikana=)



Amy, Voi harmi tuo työjuttu. Ja enemmänkin se et jos joudut sinne " tylsään" kouluun=( Toivotaan et arpaonni suosii!



Milli, mä olen kummipojalle etsinyt tota samaa sarjaa pöytäryhmää, mut oli loppu meidän tavaratalosta. Ihanan näköisiä!!=) Laitahan kuvia valmiista kodista kun ehdit..



Joonalle onnittelut!=)



Kaima, kiitos käynnistä! Mua niin harmittaa kun se naapurin koira viime kesänä meidän koiruutta puri, niin vielä on sen jäljiltä vähän turhan arka. Mut jospa kesällä näkisivät ulkosalla ja uskaltais leikkiin mukaan:)) Eilen käytiin kavereilla joilla australianterrieripoika, sen kanssa pihalla juoksivat taloa ympäri ja leikkivät. Eli ulkona kun tilaa niin ei niin pelota;)



Killa, Ihana kuulla susta! Tsemiä inssiin ja toivottavasti kaikki menee hyvin:=) Seurailen sun tilannetta kokoa ajan l-puolella.



Q:n reissu kuulosti kivalle. Meillä sit syyskussa kans kuukauden reissu Espanjaan edessä. Odotan jo sitä kauheasti=)



Jep, mut nyt Oliveria viihdyttämään!



Aurora & Oliver 2,5kk



Vierailija
4/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli viikonloppuna niin kovasti härdelliä, etten paljon ehtinyt palstailla... Nytkin meidän pitäis parhaillaan olla muskarissa, mutta Aino päätti mennä just ennen päikkäreille, enkä millään raski muskarin takia herättää kesken unien, etenkin kun tällä viikolla on kaikenmaailman kontrolleja TYKSssä neljään kertaan, menee sit niinä päivinä kuitenkin unet sekasin...



Lauantaina kotiuduimme Ainon kanssa mummolareissulta. Matka meni ihan mukavasti, ja kotona olikin iskä jo vastassa! Kyllä Aino aika hiljaiseksi meni, kun ei ollut viikkoon iskää nähnyt, mutta tuntui kyllä jotenkin aistivan, että tuttu mies oli kuitenkin kyseessä ;)



Kämppä oli sit kuin pommin jäljiltä, kun oltiin kaikki just tultu reissusta, niin eikös sitten illansuussa tullut mun sukulaisia yllätysvierailulle! Onneksi oli vaatehuoneessa tilaa lattialla, sinne on hyvä jemmata tavaraa hätätilanteisa ;)



POPPIS; miten olis jonkunsortin paikallistreffit vapun jälkeen? Täytyy varmaan ilmoitella/ kysellä tuolla yhteisönkin puolella, jos olis muitakin innokkaita! Voidaan vaikka alkaa suunnitella Turun-treffejä isommallekin joukolle ;)



Viiperolla oli taas ollut rankkaa pikkumiehen kanssa :( Jaksamista sinne kovasti! Meillä on taas toistaiseksi ollut parempi jakso, tai siis tyttö tuntuu olevan ihan hyvässä kunnossa, vaikkei se edelleenkän maitoa joisi juurikaan, ja viime päivinä syöminen muutenkin on vaatinut jos jonkinmoista sirkustemppuilua... :)



Leenikselle onnea, ja varmaan oli muitakin uusia, joita en oo muistanut onnitella!



Onnitteluja myös Joonalle taaperoikään siirtymisestä ja erityis-onnittelu-terkkuja Emmille puolikkaasta vuodesta tänään!! :)



Killalle terkkuja ja kovasti peukkuja täältäkin, että pian pääsisit viimenkin odottaja-enskoihin virallisesti liittymään!!!



Mun tarttis varmaan käydä levittää pyykit kuivumaan, kun ei sit sinne muskariinkaan menty... Ihme tyyppi toi meidän pikkuinen, kun haluu herätä " liian" aikasin aamulla ja sit kuitenkin nukkuu kohta koko aamupäivän... :/



Palailen taas!



t. Ope ja Aino 6 kk ja 1 vko

Vierailija
5/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nukuttiin taas nin makeat unet viime yönä, että en taida edes uskaltaa sanoa ;) Klo 10 herättiin tähän päivään...



Meillä meni koko viikonloppu turnauksessa ja olipa kerran lihakset. Siis mulla on jokaikinen lihas niin kipeä, että kävelen kuin rautakanki. En ole kyllä ennen ajatellut, että sormissakin olisi lihaksia :D Saatiin turnauksessa hopeeta, jee. Iitukin oli isin kanssa yleisön joukossa niin kiltisti että, vaikka koko päivä siellä meni lauantaina ja sunnuntaina.



No nyt menenkin ruokkimaan Idan ja palaan kun saan hänet tuutimaan...

Vierailija
6/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moikkelis kaikille,

pysyttelin viikonlopun erossa palstasta kun me koitetaan miehen kanssa kasvattaa itsestämme kelpo kansalaisia ja kasvattajia jotka eivät olisi tietokoneen kimpussa liikaa. Kun välillä tuntuu että tää meidän nörttiperhe on kokoajan virtuaalitodellisuudessa, kun olkkarissa on kaksi läppäriä ja telkkariin kytketty pc. Eikä meillä ole keittokirjoja, karttoja, aikatauluja tai mitään sellaista kotona kun kaikki aina katsotaan netistä, pelottavaa. No nyt sovittiin, että koneella saa olla vaan kun E nukkuu jos on pakko ja mies tietenkin töissä saa olla, kun kerta nörtteilee myös työkseen.



Ja huh, mitä kaikkea sitä saikaan aikaiseksi kun ei oltu koneella yhtään: vierailtiin sukulaisilla, käytiin kolmesti kokoperhe kävelyllä, siivottiin, luettiin, juteltiin ja mä neuloin yhdet hahtuvavaippapöksyt ja ompelin pari taskuvaippaa ja yhden sisävaipan kokeiluun :) (ja mies purki ja kokosi uudelleen siskonsa tietokoneen kun siinä oli jotain vikaa, mutta ei siis varsinaisesti ollut koneella/netissä tms) niin ja tietenkin Elli mukana kaikissa touhuissa ja luettiin ellin kirjoja kanssa. voi ahkeruus...nyt en varmaan tee mitään järkevää viikkoon!



Onko teillä muilla muuten sellainen olo kun olette kotona, että pitäisi tehdä kokoajan jotain? Kun mä tein ennen Ellin syntymää kahta työtä ja harrastin paljon niin tuntuu etten osaa oikein rauhoittua vaikka oikeastaan sitä silloin juuri kaipasinkin. Mutta ehkä tämä on vielä opettelua ja vasta alussa ollaan...

Mitä te muut muuten teette vapaa-aikana koko perhe yhdessä?



Jennin perhe ainakin käy futispeleissä... ja muistaakseni uimassakin käytte yhdessä. Se on muuten totta että afrikan maissa ja monissa muissakin maissa lapset ovat ikäänkuin kaikkien, kaikki katsovat kaikkien lasten perään ja ihastelevat kaikkia lapsia yms.. Suomessa ollaan totuttu vähän varautuneempaan menoon ja monet eivät tykkääkään että heidän lapsiin kosketaan tms.



jepulis mutta omasta laiskotusnavasta muiden juttuihin....



Mäkin muistan Killan jo kuumeilupuolelta ja voi miten kovasti toivonkaan sulle plussaa!!! onnea matkaan!



Pesukarhun Joonalle iiiisoot ONNITTELUT! Vaikka jo joitakin 1v rajapyykin ohittaneita on niin älkää pitäkö kiirettä poistua tästä palstalta, on iin kiva seurata teidän jo vään erilaisia juttuja, kävelyä ja puhetta yms jotka meillä muillakin on edessä ennenkuin huomataan...



NapNap, paranemista ja jaksamista teidän perheelle!



Poppis ja Emiliina ovat päässeet juhlimisen makuun... juu onhan se porukka ja varsinkin koirat jänniä, mutta hyvähän se on äidin turvassa tutustua noihin maailman ihmeisiin, nyt vaan vedätte henkeä ennen kummipojan bileitä... :)



Odottelen Auroran ja Oliverin neuvolakuulumisia... ovat meidän lapsoset aika saman kokoisia ehkä.. E oli viimeviikolla 61cm ja 6,3 kg ja ikää siis 3 kk+ silloin.



Ope ja Aino olivat palautuneet reissusta, ja iskäkin oli ollut vielä ihan tuttu..varmaan Aino ihmetteli että missäs se isä oli oikein ollut...



Niin ja Leenikselle vielä uudelleen onnea! Ihania kuvia teidän pienestä!



Viiperolla ja Aleksille tosiaan jaksamista! Voi kumpa ne allergiajutut selviäisivät ja saisitte ehkäpä oikean ruokavalion seurauksena iloisen ja hyvin nukkuvan vauvan.



Mikäs turnaus MiaMikillä olikaan? Lihaksia siis löytyi... missähän mun olis?



han_ ja sampo ovatkin nyt siellä reissussa, toivottavasti matka meni hyvin ja ehdit ehkä anoppilan koneelle välillä.. :)



hihiii, burden siivous onkin ihan akrobaattista... onnea uuteen kotiin!

Niin ja Millin Aksun lipasto on kyllä söötti!



ihanalta kuulosti Q:n perheen matka! tervetuloa takaisin!



heh, posti tuli ja postinkantaja laittoi luukusta tavaraa varmaan viisi kertaa, ihan säälittää mitä toinen joutuu kantamaan.. Maanantaisin kun tulee myös la ja su aamulehdet... että nyt sanomalehtien pariin... Elli nukkuu parvekkeella...



Ihanaa viikkoa kaikille!



t.iiris(ennen siis iisa) ja Elli 3,5kk







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joonalle suuren suuret, myöhästyneet 1-vuotisonnittelut!!!!!



Jennin mies on alkanut nousta D:n kanssa aamuisin. Kuulostaa hyvältä. Meilläkin mies nousee aina aamulla Idan kanssa, jos ei ole aamuvuorossa. Mutta minä en kyllä osaa jäädä nukkumaan ja eipä kyllä juurikaan väsytä siihen aikaan kun tässä torpassa heräillään :) Varmasti ihanaa saada uudet vaunut! Brion novat on kyllä tooosi hyvät!



Poppis, meilläkin Ida pienempänä vähän häkeltyi jos oli kauheasti porukkaa ympärillä. Osaltaan johtui kyllä varmasti siitä vierastamisestakin. Mutta nykyään Ida haluaa olla kaikkien keskipisteenä. Jos aikuiset vain puhua pölpöttävät niin johan vähän ajan päästä neiti alkaa kiljumaan tai karjumaan että älkää unohtako mua :)



Mammis. Jos teitin typy ei meinaa rauhoittua äipän sylissä, niin se tosiaan voi johtua siitä että massu on täynnä. Joten susta lähtevä maidon haju häiritsee neitiä. Meillä oli tuota samaa myöskin ja isin syli vain kelpasi. Iitu olikin aika pitkään ihan isin tyttö, minä toimin vain jääkaappina ;) Meillä myöskin iho hilseili jonkin verran ja se kuuluu asiaan. Aika siihen tosiaan auttaa ja me vielä lisäksi laitettiin joka toiseen kylpyveteen kylpyöljyä¿



Leeniksellä oli ihana pojan pallero. Mistä noita vastasyntyneitä oikein saa :D Mä haluaisin vaikka pullottaa sellaisen tuohon kirjahyllylle ja siitä aina tuijottelisin ;)



Viiperolla on ollut rankkaa Aleksin masuvaivojen kanssa. Tuo on kyllä vaikeata arvuutella onko oireet tissimaidosta vai jostain soseesta! Saisko se sun mies mitenkään pidettyä vähän lomaa, jotta voisit levätä?



Burde, aloitiko Heidille jo puuron? Vai onko asia vielä mietintäasteella :D Me aloitettiin eilen kaurapuuro ja hyvin maistui, en kylläkään uskaltanut vielä paljoa antaa. Ainakaan siitä vähäisestä määrästä ei tullut mitään oireita¿



quierolla oli ihania matkakuulumisia! On se BF kyllä ihana paikka :) Tänäänkö teillä se neuvola on? Noilla sun viikoilla siskonikin juuri alkoi pitää äippähousuja. Sisko sanoikin että on se kumma, kun Jeminaa odotti niin äippähousut veti jalkaan ekaa kertaa rv 20 ja nyt toisessa raskaudessa jo ennen rv 10 ;)



Riikalle onnittelut vauvasta! Menikö mulla ihan ohi, että kummankos sait? :D



Karssulilla on kyllä oudot naapurit!!! Kyselit tuosta Tripp Trappista. Me alettiin istuttaa Idaa siinä pieniä hetkiä 5,5kk iässä ja neiti onkin istunut siinä alusta asti aika tukevasti. Missään vaiheessa ei ole alkanut kallisteleen tai muuta vastaavaa. Nythän Ida istuu jo tosi hienosti lattiallakin ilman tukea (ei kyllä uskalla yksin vielä jättää) ja on tainnut istua välillä syöttötuolissakin puolisen tuntia mun ja miehen seurana kun ollaan syöty. Mutta kannattaa tosiaan vähän lisätä siihen tyynyä jos Ainon asento tuntuu tai näyttää oudolle¿ Kuten moni muukin, mekin miehen kanssa sählättiin kokoamisen kanssa ;) Moneen kertaan tuli purettua koko homma ja samat virheet tehtiin kuin muutkin :D



Amy, et sä viitsisitsä tulla meillekin pihahommiin? :D



Joko Naperon Eetu on paranemiin päin?



Aksu oli saanut ihanan lipaston. Mun siskon tytöllä on tuollainen samanlainen prinsessa-sarjaa :)



NapNap oli päässyt viihteelle. Teki varmasti hyvää! Toivottavasti se teitin yskä alkaa pikkuhiljaa helpottamaan!!





Mä oon täällä vielä yökkäri päällä ja pitäisi alkaa pesemään pyykkiä ja tekemään ruokaa. Vaatteet pitää olla päällä ennenkuin mies tulee töistä klo 14 ;) Ettei se vaan luule että täällä laiskotellaan... Mulla meni tuossa aamusella melkein tunti et sain laskettua pinniksen pohjaa pykälällä. Iitu on sen verran alkanut roikkumaan pinniksen reunalla käsillään (onneksi jalat ei oo mukana touhussa) että ei enää uskaltanut pitää siinä ylimmällä tasolla.



Nyt hommiin...



MiaMik ja Ida 6,5kk+

















Vierailija
8/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä taisin nähdä unta, että jenni puhui Brion novista ;) Siis ethän sä ollutkaan kirjoittanut kuin että saat Briot :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iiriksen perhe oli vietäänyt laatuaikaa ilman konetta :) Mekin aina yritetään ja multa onnistuisi hyvin, mutta mies haluaa aina laittaa jotain peliä lataamaan. Vapaa-aikana me myöskin kyläillään, käydään lenkeillä (miestä kun pari tuntia suostuttelee ;D), siivotaan, tehdään ruokaa jne. Mulla oli siis lentopalloturnaus ja uskomatonta mutta kyllä, multa löytyy ilmeisesti lihaksia ;)

Vierailija
10/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=hotpink]

Eilen käytiin 170km päässä mummulassa, eka pidempi automatka. Ja voi että, meidän pikku kullannuppu on maailman hienoin automatkustaja. Mennessä pidettiin 10min ruokatauko ja tullessa nukkui koko matkan. Ja lauantaina käytiin piha&mökki&puutarha-messuilla, ja sielläkin pikkujäbä veteli koko ajan hirsiä hug-a-bubissa (ei viitsitty alkaa vaunuilla tunkea väkijoukkoon). Kyllä on tämä mama ylpeä pojastaan ja pojan unenlahjoista!!

[b]Leenikselle[/b] vielä onnea! On muuten aika samannäköinen teidän jr tossa 1vrk kuvassa kuin meidän poju samanikäisenä. Mä olin ihan varma, että sairaalassa vahingossa sekoitan vauvat enkä tunne omaani... Kai ne aluksi on kaikki samanlaisia söpöliinejä. Nyt alkaa selvästi pojalla olla jo omia kasvonpiirteitä. Meillä ei se Lansinoh ainakaan aiheuttanut sen kummempia vatsanväänteitä, vaikka yhdessä välissä varsin ahkerasti sitä vetelin tisseihini (joiden kunto on muuten herättänyt täällä huolta varsinkin MiaMikille... ;-) Jos ihan rikki menee, niin kantsii pitää kipeästä rinnasta imetystaukoa jonkun aikaa, mä käytin lisäksi maidonkerääjää (=ilmakylpy rintsikan alla) ja hyvin parani. Ja suklaa on hyvä lääke kaikkeen, sisäisesti nautittuna :-)

[b]Q:lle[/b] tervetuloa kotiin! Kiva, että matka meni mukavasti! Ja kyllä mulla ainakin jo ekassa raskaudessa tossa vaiheessa oli sen verran turvotusta, että housut kiristi. Ja eikös tokassa yleensä masu kasva aiemmin?

Mä muuten täällä kopioin [b]Hanin[/b] idean: Poju nukkuu makkarissa tyytyväisenä vaunukoppaan topattuna, ikkuna auki.

[b]Mammis[/b], mä päädyin tohon samaan maidontuoksuteoriaan. Poika on ensin ihan tyytyväinen sohvalla tai isin sylissä, mutta jos tulee mun syliin niin nälkä tulee automaattisesti ja hamuilu ja parku alkaa, vaikka edellisestä ruokailusta olisi vasta 15min aikaa. Mä oon laittanut " kuoriutuvaan" ihoon sitä äp:n rasvaa, hyvin on auttanut.

[b]Viiperolle[/b] jaksamista! Toivottavasti masuvaivoihin löytyy pian syy ja parannus!

Minkäikäiselle voi muuten alkaa syöttää tuttia? Musta tuntuu, että välillä meidän lapsi ei suinkaan ole nälkäinen, vaan haluaa tissiä rauhoittuakseen/nukahtaakseen yms. Kun syödessä nielee kuuluvasti ja selvästi imee maitoa, mutta välillä vaan lutkuttaa ja koko ajan sylkee rintaa pois suusta. Vai onkohan tossa kyse jostain muusta?

[b]Iiris[/b], haluaiskohan sun mies korjata munkin tietokoneen, josta dvd-asema on jotenkin jumittunut. Mä en millään viitseisi alkaa taas korjata koneita, kun just sain kasattua miehen veljen rakkineen. Välillä ottaa aivoon, että kaikki olettaa mun suorastaan rakastavan kaikkia tietokoneenkorjauspuuhia vain siksi, että oon insinööri... Mä oon ihan samalla linjalla kuin te, kummasti saa asioita aikaan kun luopuu " turhasta" ajanvietteestä. Mulla se oli TV:n katselu. Nykyään en katso juuri muuta kuin CSI:n keskiviikkoisin ja saan paljon enemmän aikaan, kuin hamassa menneisyydessä.

Jassoo, nyt voisi alkaa syödä ennen kuin nälkäisimmät herää :-)

Kesis ja poju 20 vrk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viikonlopun pinosta mä en jaksa nyt muistaa oikein mitään¿ olin aamupäivän taas koulussa ja informaatiotulva täytti pään.



Jenni, meillä menee syömiset vähän samaa rataa¿ toissaillasta eteenpäin Aksu ei oo suostunut syömään mitään muuta kiinteetä kun eilen yhden purkin hedelmäsosetta. Ei mee edes sitä kolmee lusikallista. Maitoo vaan jois. Eilen kyllä alkoi nuha että enpä tiedä onko kipeeks tulossa vai olisko ne nyt ne suuhun kuuluvat valkoiset jutut joiden nimeä en enää uskalla edes ääneen sanoa¿ =D



Pesukarhu, joo tosiaan tasan viikko on meidän pojilla ikäeroa =)



NapNap, meillä Aksu kovasti yrittää toistaa sanoja perässä mutta yhtään ihan kunnon selvää sanaa ei vielä tuu. Ei kun tuleepas¿ pupu ja anna (=nanna) =D ja apua tulee satunnaisesti =D muuten sitten lähinnä tavuja puhuu eli esim. tän hetken suosikit on vessan valo = lllo, isin porakone = po(+rohinaa ja murinaa), pallo = pa, napa = pe ja sitten öö¿ viitsinkö mainita =D suihkussa hyvin paljon kiinnostais isin peppe¿ jokainen voi arpoa mielessään mitä se tarkoittaa =D



Poppis, meidän Aksu on ihan sekaisin koirista¿ tosin voit varmaan kyllä kuvitella sen perusteella minkälaisen kohtelun teidän kisut sai Aksulta



Aurora, mihis päin Espanjaa te olittekaan lähdössä? On siitä ennenkin ollut puhetta mutta kun pää on laho niin ei voi mitään¿ me lähdetään juhannukseks kahdeks viikkoo taas Torreen



Ope ja Kesis oli ollut reissun päällä =)



Iiris, mä oon kanssa yrittänyt vähentää koneella istumista huimasti¿ jotenkin tähän aina juuttuu.



MiaMik oli löytänyt lihaksia =D mistäköhän mun kadonneet lihakset löytyis¿



Hitsi vie, Aksu nukkui viime yönä niin hyvin ettei vielä koskaan!!!!!!! Puol kaks heräs syömään ja siitä nukkui seiskaan asti jolloin mun kello oli herättämässä!!!! Puoli neljältä tosin havahduin kun Aksun huoneesta kuului eka kun tutti kopsahti laitaa vasten ja sen jälkeen kun pää pamahti sängynpäätyyn, mutta sen jälkeen ei sitten mitään kuulunutkaan =D



Nyt pitää lähtee vanhalle kämpälle avaan ovi kiinteistönvälittäjälle kun siellä on näyttö.



Pikku-milli & Aksu melkein 1v

Vierailija
12/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leenikselle oikein paljon onnea pienokaisesta! Kyllä on suloinen poika :)



Miamik, enpä ole vielä onnitellut uudesta asunnosta, ONNEA, kivalta näytti uudet seinät =))



Mammis, välillä tuntui, että poika ei tahtonut rauhoittua mun syliin. Nyt taitaa olla sellainen vaihe, että äitin syli on paras ja siihen helposti myös nukahdetaan. Mutta toi maidon tuoksu voi varmasti vauvaa ¿kiusata¿ ja saa kiukkuamaan joskus. Aikansa kutakin =) Eiköhän se iho ainakin toisilla vauvoilla saata hilseillä enemmänkin ja pitäisi olla ihan normaalia kuoritumista.



Jenni, toivottavasti teillä pian D ymmärtää, että syöminen on kivaa =) ja rytmit siitä tasoittuu! Kivalta tosiaan kuulostaa toi, miten miehet jaksi hassutella D:n kanssa



AA, vai miehuudelle iski vatsapöpö, auts. Onneksi nuo ei pitäisi montaa päivää kestää¿



Viipero, no johan on kurja juttu, jos Aleksilla on jotain allergiaa..jospa olisi kuitenkin jotain ohimenevää =) jaksamisia sinne kovasti.

.

Joonalle 1v. synttärionnittelut! Onpa pojalla supermiehen otteet, jos on meinannut jo sohvaa nostella =))



Osse, hyvältä kuulosti sun ¿lepohetket¿, kyllä varmasti sitä saa ainakin vähän niitä akkuja ladattua, vaikka eihän se väsymys ihan helposti katoa =)

Oliko kiva reissu?



Burde, johan on monella tota muuttorumbaa, jaksuja sinnekin ja kivan jakkaran olitte kekanneet =) ja onnea makoisista yöunista!



Queen, aika hurjalta kuulosti teidän tuttavien lasten kasvatustyyli! Mutta kyllä sitä saa kuulla mitä ikävämpiä kasvatustarinoita, huh.



Q, kivalta kuulosti teidänkin reissu!! Ja voi miten kivaa, et pikku-q viihtyy vedessä. Mua ihan jänskättää, miten meidän poju vielä tulee sinuiksi veden kanssa¿vielä ainakin kylpeminen on tosi jänskää puuhaa =)) ja kiitos matkavinkeistä, sillä ollaan lähdössä 2 viikon päästä Espanjaan ja toi pieni uima-allas kuulosti kivalta, voitais meitinkin pojua siinä vähän viilennellä¿jos oikein hellettä pukkaa =))





Kandi, vai teillä hampeja pukkaa =) tollanen kylmäpurulelu kannattaa varmaan hommata, jos siitä kerta on apuva =)



Riikalle myös onnea pienokaisesta!



Karssuli, johan teillä on naapurit, tuntuu niin kurjalta, jos ei sitä pienokaista kukaan jaksa viihdyttää¿.tarviihan vauvat heti pienestä pitäen virikkeitä =(



Amy, sitä ollaan oltu ahkeria pihalla, on varmaan kiva kun sai hommat tehdyksi?

Toi sun duunijuttu tuntui täälläkin kurjalta, toivottavasti saat pysyä sitten tossa vanhassa pestissä bd bd



Eetu reppana ollut kipeänä, varmaan alkaa jo helpottamaan =)



NapNap, taitaa olla tosiaan tota flunssaa liikenteessä. Meillä ukko jäi tänää kotiin, ku kurkku nii kipee. Pojalla taitaa kans olla tai ainaski yskii jonki verran ja syöminen tuntuu hankalalta =) peukkuja sinne paranemisiin!



Poppis, joo vielä ei taida noi pienokaiset ymmärtää, miten kivaa synttäreillä oikeesti voi olla =))



Aurora, tuuhan kertoo mitat! Ja viestitellään siitä keskiviikosta, nehän on luvannut silloin tosi lämmintä keliä =)



Aino oli käyny mummolassa, kiva on varmaan taas kotiinkin päästä =)



Iisa, me ei hirveesti mitään viikonloppuisin olla vielä tehty. Vierailuja toki harrastetaan eri suuntiin, mut muuten on mennyt sillai köllötellessä =)



Kesis, kivasti oli teidänkin eka reissu mennyt =)



Me nyt sitten varattiin se Espanjan matka 6.5. jänskättää kyl vähäsen, mut poika pääsee tapaamaan vaaria =) siinä mielessä toi 5.5. treffipäivä sopii meille paremmin.

S tuntuu vähän siltä, että olisiko tulossa kipeeksi, kun yskii välillä ja on sellai aika väsyneen oloinen =( kuumetta ei tunnu olevan, pitäis varmaan varmuudeksi mitata!

Yöt menee vaihdellen, nyt on nukkunut muutaman yön 3-4 putkeen, mut sit päiväunia on vähän venytetty pidempään¿.niin ne ¿rytmit¿ vaan vaihtelee. Mietin et olisikohan pojalla sellainen tiheen imun kausi meneillään?



Mykis ja S viikon vajaa 3 kk *kääks*

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis Pikku-milliä piti onnitella uudesta asunnosta =)) ONNEE

Vierailija
14/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihis päin Espanjaa te ootte menossa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mennää Marbellaan Costa del Soliin =) ja ollaan siel viikko.

Vierailija
16/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

taas koneella... ellis siis unessa edelleen....

Piti vaan tulla sanomaan, että en siis todellakaan paheksu koneella oloa varsinkaan tällä palstalla! Tämähän on ihan upea henkireikä ja ihana tapa käyttää aikaa. Mun mielestä kotiäidin työ on paras työ missä olen ollut koskaan, ainoa mitä siitä puuttuu on työyhteisö eli työkaverit ja juuri tämä puuttuva osa on tämä palstat ja Te hyvät " työkaverit" !

--kun luin tuon edellisen kirjoitukseni uudestaan niin kuulosti vähän pahalta, siksi siis uudestaan samaa aihetta... :)



Mykiksen vapaa-ajanviettotapa rentoillen kuulosti ihanalta! Sitä just kaipaisi että osaisi ottaa rennosti ja nauttia hetkestä, mutta oon vaan jotenkin niin suorittaja, ärsyttävää.... mutta koitan relata vähän.

Hassua että teidänkin vauva on jo noin " iso" ! Ihanaa kun pääsette lomalle!



Kesis, ei kiitos lisää tietokoneen palasia meille! Eikä mun mies edes ole mikään tietokoneenkorjaaja eikä edes ihan insinööri (melkein di muttei kuulemma aio koskaan tehdä opintoja loppuun ja vaihtoikin alaa ja valmistui muualta sit..) kunhan vaan huvikseen purkaa kaikkea tavaraa osiin ja kokoaa...hullu. Kerran se purki silitysraudan kun muka tiesi mikä vika siinä on...mutta piti ostaa sit uusi. ja kerran se purki kahvinkeittimen ja pisti siitä kaikki osat paitsi sähköiset tiskikooneeseen palasina ja kokosi uudelleen ja ihme kyllä toimi se vempele...

ainiin, ja ihanaa että mummolan reissu meni hyvin ja messut kanssa!



hauskoja nuo Aksun puheet! ja onnea hyvin nukutusta yöstä! :)



Muuten...Onkohan muilla äideillä samaa vikaa? Kun musta on tullut ihan yliherkkä kaikille uutisille joissa lapsille on tapahtunut jotain ikävää...ja on myös vaikea katsoa ees fiktiivisiä tv ohjelmia/leffoja joissa lapset kärsii..oon heti tippa linssissä. Kun luulis että nuo synnytys yms hormonit olis jo tasaantuneet, mutta silti...

Ja aina kun luen tätä palstaa niin tulen iloiseksi siitä että on niin paljon lapsia joita rakastetaan ja joista pidetään huolta niin hyvin. Kaikki väsyneetkin äidit haastavien/huonosti syövien tai nukkuvien lapsien ja allergiajuttujen yms kanssa vaan tekevät parhaansa lapsensa hyväksi ja tulee niin hyvä mieli. Mun mielestä kaikkien vauvojen pitäisi saada olla niin rakastettuja kuin meidän vauvat ovat. Olette mahtavia kaikki.

Muuten, pian on monilla eka äitienpäivä tai enintään toka, jännää...



joo, menenpäs miettimän elämän filosofiaa tuonne pyykkien pariin. Kolmekpl aamulehteä tulikin jo luettua :)



-iiris





Vierailija
17/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikki liikuttuminen on potenssiin sata verrattuna entiseen! Olen mä ollut kyllä aina melko herkkä itkemään, mutta synnytyksen jälkeen se on mennyt ihan mahottomaksi=) Erityisesti kaikki lapsiin liittyvä, mutta myös muut. Mä en varmaan ollut ainoa eilen tuomareiden ja kilpailijoiden lisäksi, joka pyyhki silmiään katsottuaan Tanssii tähtien kanssa...?=)

Kerran katoin telkkarista jotain Venäjän orvoista kertovaa dokkaria ja itkin. Oma täydellinen tyttö nukkui sylissä ja telkkarissa näytettiin sairaita lapsia. Ja silti piti katsoa...

Tää mahoton itkeminen alkoi jo silloin sairaalassa kun tyttö oli syntynyt. Mä en voinut moneen tuntiin soittaa kenellekään kun en olisi saanut itkun seasta puhuttua=) Aluksi oltiin huoneessa, jossa oli toinenkin pariskunta tuoreen vauvansa kanssa, ja heille tuli vieraita, ilmeisesti naisen vanhemmat, ja kun sieltä rupesi kuulumaan niiskutusta niin mäkin siellä verhon toisella puolella rupesin itkemään. Mies ihmetteli että mikäs nyt on... kyllä muakin rupesi naurattamaan, niille omille tunteilleen ei vaan voinut mitään.

Eilen katsoin hautajaisvalokuvia, en tuntenut vainajaa enkä ollut hautajaisissa, mutta itkin silti kun kuvia katsoin. En olisi ennen itkenyt.

Vierailija
18/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli oikein meidän kotivaaka näyttää, painoa oli 6100g ja pituutta 59,5cm. Oliver painoi vajaat pari viikkoa sitten 6200g ja sit kun herra aloitti syömään vaan 900ml/vrk entisen 1300ml/vrk sijaan, putosi paino 5900g:aan. Nyt sit noussut parisataa takaisin. Mut vähän ihmetyttää tuo syöminen, kun Oliver tarttis sen 1220ml/vrk neuvolan aavan mukaan:( Eli kolmessa viikossa tullut vain 1,5cm ja painoa 640g!



Milli, lennetään Alicanteen ja siitä suunnataan sit sellaseen pikkuiseen kylään, jossa ei hotelleja eikä mitään menoa ja meinikiä;) Mut ihanan rauhallista paikallista menoa. Tarkoitatko " Torrella" Torreviejaa vai Torremolinosta vai kenties jotain muuta?!=)



Nyt miehuksen seuraksi kun kotona kerrankin..



A & O

Vierailija
19/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävinkin aamulla avaamassa meille pinon, mutta sitten Aleksi heräsi ja jäi kirjoittelut muilta osin.



Surkea sää ulkona, Aleksi-raukka siellä nukkuu, toki suojattuna kylmältä viimalta.



Killa oli käynyt, kovasti plussaa minäkin toivon teille, olisit sen jos kuka, jo viimeinkin ansainnut!! Muistan sinut kuumeiluajoilta aina tsemppaamassa muita, vaikka itsellä ei varmasti ole helppoa ollut. Tsemppiä!



Emmillekö tulee tänään ½vuotta täyteen, onnea vaan :)



Riikalle onnea vauvasta!



Quu oli palannut linjoille, tervetuloa takaisin ja kiva että reissu meni hyvin :)



Karssulille lähti eilen spostia :) Jokos Ainon hammas/hampaat on puhjennut?



Aksu-kaimalle liikenisi meidän Aksun purukalustosta jokunen hammas, meillä niistä on vielä tässä vaiheessa selvästi enemmän haittaa kuin hyötyä ;) Hauska tuo " peppe" :D



Iiris, täällä kanssa yksi herkkis ilmoittautuu! Vähän väliä itku silmässä.

Minä en kanssa pysty ollenkaan lukemaan/katsomaan enää nykyään mitään juttuja, missä lapsille tapahtuu/on tapahtunut jotain kauheaa. Alkaa ihan hirveästi vain ahdistamaan. Ja kyllä, tippa linssissä eilen Tanssii tähtien kanssa -ohjelman aikaan :) Kauniisti olit kirjoittanut meistä enskoista, kiitos siitä! Ja ihan oikeassa olet :)



Kyselit, mitä puuhataan yhdessä koko perhe. No meillä ei yhteisen ajan puutteen vuoksi tällä hetkellä mitään erikoista.. Kyläillään mummoloissa tai kavereiden luona jos aikaa on, ja sitten ne lyhyemmät yhteiset hetket vain ollaan yhdessä.



Josta päästäänkin aiheeseen miehen loma.. MM kyseli siitä. Ei ikävä kyllä ole tällä hetkellä mahdollista, kun sillä on töissä tällä hetkellä niin isot muutokset käynnissä ettei lomaan ole tilaisuutta hetkeen. Ehkä kesällä sitten.. Mutta silloinkin vain muutama päivä kerrallaan :/

Mutta oma äitini on kyllä iso apu jos haluaa vähän levähtää, ollaan aina välillä Aleksin kanssa mummolassa, ja siellä sylittelyä löytyy jotta saan levähtää. Ja jos yökylässä ollaan, niin mumma ottaa pojan aamulla jotta saan nukkua pari ylimääräistä tuntia. Äidit on korvaamattomia :)



TrippTrappista oli ollut juttua. Meillekin sitten tuli viikonloppuna sellainen. Kylläpäs te olette ahkeria kokoajia, minä en edes yrittänyt taistella moisen kanssa, vaan laitoin miehen hommiin. Laitetaas tähän linkki kuviin, joissa Aleksi testaa ekaa kertaa tuoliaan :)

http://s158.photobucket.com/albums/t116/Viipero/?action=view&current=IM…

Ei se vielä osaa tuossa istua ilman, että heiluisi vähän väliä, joten syömingit hoidetaan vielä sitterissä. Mutta ihan innoissaan oli kun sai kokeilla isojen poikien tuolia :)



Älkää välittäkö sotkuisesta ympäristössä kuvassa, meillä oli siivous kesken eikä edes mattoja lattialla...





Kiitos tosiaan vielä tsempityksistä, nyt on taas ollut ihan mukavia päiviä tämä ja eilinen. Tai ainakin parempia. Aleksi hokasi tänään kuinka pyöritään paikasta a paikkaan 2 :) Tai ei ehkä tietoisesti sitä tehnyt, kunhan kääntyili selältä masulleen ja taas takaisin jotta eteni pitkän matkaa olkkarissa.



Nyt kahvinkeittoon ennenkuin poitsu herää..



Viipero & Aleksi 5½kk



Vierailija
20/30 |
23.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis paikasta a paikkaan b tietenkin :)



Ja hyvinhän Oliver oli kasvanut :)



Mutta NYT sitä kahvia.....