Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

D-vitamiinin määrä 8kk

20.04.2007 |

Meillä käytössä Jekovit. Ohjeessa lukee, että 5 tippaa täysin tai osittain imetetyille lapsille ja sitten 3tippaa, jos käytössä teolliset d-vit. maitotuotteet.



Imetän edelleen, eli korviketta ei olekäytössä, mutta 200ml velliä juo iltaisin ja vauvajugurtin välipalaksi päivällä. (Nämä on d-vitaminoituja) kiinteitä ruokia menee jo reilusti.



Neuvolantäti kehoitti kiinteiden aloittamisen jälkeen tarkastamaan sitä d-vit. määrää, mutta en huomannut kysyä, että kuinka paljon tulee käyttää vitamin. maitotuotteita, ennenkuin vähentää vitamiinin määrää??



Tähän asti olen antanut sen 5 tippaa, olisikohan syytä vähentää sitä määrää jo vai vasta sitten kun äidinmaito kokonaan korvaantuu??

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
20.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä käsittäsin tuosta Jekovitin ohjeistuksesta, että ku ainoana maitona on korvikkeet niin sitten 3 tippaa muuten se 5 tippaa. Oikaskaa joku, jos oon väärässä.

1-2 vuotiallehan se on ainaki sit 3 tippaa.

Vierailija
2/2 |
20.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos saa vitaminoitua korviketta tai velliä alle 2 dl/vrk annetaan d-vitamiinia 5 tippaa, jos 2-10 dl/vrk sit 3 tippaa ja jos yli 10 dl/vrk 0 tippaa. ja kaikille 1-2 vuotiaille 5 tippaa.

Ja nää määrät siis ympäri vuoden.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla