Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vauva puree rintaa, voiko sille mitään?

01.02.2007 |

Meidän melkein 3kk-ikäinen tyttö on ruvennut tällä viikolla puremaan mun rintaa, ilmeisesti siinä vaiheessa, kun ei enää ole hirveä nälkä. hampaita neitillä ei vielä ole, mutta iskee leuat niin tiukasti yhteen, että kyllä se kipeää tekee. Olen katsonut häntä silmiin ja sanonut tiukasti että sattuu eikä saa purra, mutta en oikein tiedä, tajuaako tuon ikäinen vielä tällaisia... Pelottaa vaan, että pureminen jatkuu sittenkin kun hampaat ovat puhjenneet, olen kuullut useamman tarinan siitä, kuinka imetys on loppunut tasan siihen. Voisiko tyttöä siis jotenkin opettaa puremisesta pois jo ennen kuin hampaat on tulleet, jotta pystyisin jatkamaan imetystä mahdollisimman pitkään??



-Osse ja tiukkaleukainen typy 12vk

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hei Osse,



mulle neuvottiin, että kun painaa lasta rintaa vasten, hän automaattisesti päästää irti. Tällä keinolla pitäisi oppia, että purra ei saa. Itse en ole vielä (kop kop) joutunut neuvoa käytännössä testaamaan, koska pikkumies ei hampaista huolimatta ole innostunut puremaan.



bisous ja poika 6,5kk

Vierailija
2/5 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulle annettiin semmonen neuvo neuvolassa et sun ei tarvi kestää sitä puremista.. siis sanoo melko kovaa äänellä vauvalle ku purasee et EI SAA tms.. siis ei mitenkään karju, mut silleen selvästi normaalia kovemmalla äänellä käskee ja sit läppäsee kädellä poskelle. ei tietenkään mitenkään kovasti mut kumminki.. vauva säikähtää ja sitä kautta jättää sen tekemättä sitte..



no jouduinki sitte testaamaan tätä käytännössä, kun pikkumies sai alahampaat 4kk iässä ja alkoi purempaan tissiä.. aluksi en raskinu " korottaa ääntä" vauvalle mut sit aattelin et testataan.. ei siitä ainakaan mitään traumoja voi jäädä..



ja se tepsi. alkoi kyllä sitte itkemään, mut lohduttelin ja rauhottui pian. mut ei oo sen jälkeen purru.. ja ikää nyt 6kk..



eihän se tietenkään kaikilla toimi, mut yks vinkki ainaki..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tere osse,



Juu kipiää ottaa -varsinkin kun tuli hampaat 3kk iässä. Meillä ei auttaneet mitkään kiellot kovalla äänellä.Lähinnä vaan herra puri ja naureskeli päälle. Tehtiin niin että päivisin pumpattiin maidot pulloihin (ja pumpataan vieläkin) Öisin imetetään normaalisti.Jätkä on niin sumussa ja nälkänen öisin että ei tajua purra.Niin ja jos päivisin haluan imettää niin teen sen vain ja ainoastaan silloin kun on NÄLKÄ. Jos vähänkin näyttää että ei ole hirveä nälkä niin puremiseksi menee heti.



Tuo pureminen kyllä liittyi myös vahvasti siihen hampaiden puhkeamiseen.Nyt kun alahampaat ovat jo isot niin ei pure enää yhtä hanakasti:ilmeisesti ikeniä kutitti silloin enemmän.

Vierailija
4/5 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja myös oneliselle kiitos vinkeistä. Täytyy koettaa noita eri keinoja, jos/kun seuraavan kerran puree. Koetin eilen tutkia alaikeniä, ja minusta siellä tuntui jotain hampaantynkää, mutten kyllä silmällä nähnyt. Todennäköisesti se oli vaan ien, joka sormeen tuntui, oon ennenkin erehtynyt luulemaan hampaanaluiksi. Voi että, toivottavasti ei nyt vielä puhkeis... Multa ei pumppaamalla maitoa juuri tule ja olen liian laiskakin jatkuvaan pumppaukseen. Yöllä tosiaan tuota puremisongelmaa ei ole, on niin uninen.



No, toivottavasti tästä ei tule sellaista kauhujuttua kuin pelkään. :)

Vierailija
5/5 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

noita puremiskausia tulee ja menee.

Meillä oli 9-kuisella kova puremishimo. Puri neljällä hampaalla ja kovaa. Kun kielsin, nauroi vain " räkäsesti" , oli siis hänestä hauska leikki.

Parhaiten toimi, kun sanoi rauhallisesti ja " tylyllä" äänellä ei saa purra, mutta en katsonut vauvaa, vaan puhuin ns. seinille. Vauva ei näin saanut toivomaansa kiljaisureaktiota ja huomiota, vaan tylyn poissaolevan reaktion. Toimi meillä.