Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pakkasta -15c mitä vauvalle päälle, vinkkejä!!! toiv. nopeasti.

22.01.2007 |

siis, meidän on pakko lähteä käymään pihalla tänään. pakkasta n. 15 siis. mitä vauvalle päälle? etenkin te Lapin naiset, kun paljon olette vauvan kanssa tottuneet kovaan pakkaseen, kertokaa kuinka pärjäätte!!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...mutta meillä ollaaniloisia, että päästään vihdoin kokeilemaan toppapukua! Meidän neiti (6 kk) taitaa siis olla kuumaverinen, mutta tähän asti toppapuku on ollut naulassa. Kerran kokeiltiin mutta unet jäi lyhyiksi kun tuli niin kuuma vaunuissa.



Tänään lähdetään vaunuilla liikkeelle, tytölle sisävaatteiden päälle villahaalari, pipo, sukat ja lapaset, toppapuku, rukkaset, töppöset ja toppapuku siihen päälle. Vaunuihin (meillä on kova koppa) laitan makuupussin ja koko mimmin sullon sen sisään. Bussissa availen vetskareita.



Meillä taretaan näillä varmasti, kylmemmällä sällä lisäisin yhden välikerroksen tai laittaisin vanupuvun toppiksen alle, ja laittaisin kopan pohjalle villahuovan (tai taljan, mutta se ei enää mahdu). Olisko muilla vielä vinkkejä ap:lle?



L.

Vierailija
2/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan yhdellä toppapuvulla siis lähdetään, kirjoitin näköjään parikin kertaa. Sorry!



L.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä pehmeä kantokoppa ja Emmaljungan Ceroxit. Tähän saakka olemme mekin pelkällä vanupuvulla pärjänneet ja siltikin neidin niska on ollut vaunuttelun jälkeen nihkeä...tänään kokeillaan kunnon toppapuvulla. Vähän arvelluttaa, miten sinne makuupussiin mahtuu...



Kanelisokeri

Vierailija
4/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoilla linjoilla edellisten kanssa, mutta meillä villapuvun tilalla fleece-puku. Eli sisävaatteet, fleece-puku ja toppapuku. Ja tumput+muut tietty.



Pehmeällä kantokassilla (jotain toppakangasta..?) makuupussin voi jättää pois. Meillä ei siis makuupussia olla koskaan käytetty kun pehmeä kantokoppa on niin lämmin. Selvitään talvivauvan kans näin vähemmillä kerroksilla!

Vierailija
5/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta meinasin ulos lähteä. En usko, että saisin tytön nukkumaan sisälle kuitenkaan. Eli päälle: body-sukkahousut-gollegepuku-villapuku-toppapuku. lapaset ja toppatumput/villasukat ja tumput. kypärämyssy ja toppahattu. Koko paketti makuupussiin taljan päälle vaunuun ja vielä päällevillahuopa varulta. Hyviä unia ulkona!!!

Vierailija
6/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös kuumaverinen tyttö, vaunut suojaa todella hyvin ja pakkasta 13.5.

Ruskovillan villapuku ja myssy, villasukat, villatumput, collegehousut ja -paita, toppahaalari, -myssy ja -tumput.

Saa nähdä tuleeko kuuma, menee vielä makuupussin sisään ja se jalkapeitto vai mikä onkaan on vaunuissa aika paksu myös..

Laitatteko vaunuihin mitään " hengityssuojaa" , harsoa tms. siihen eteen?

Mä en ajatellut laittaa, kun vaunut suojaa kuitenkin tuulelta aika hyvin ja jotenki kuvittelen että vaunuissa voi olla aika tukalat paikat jos sen viimesenkin tuuletusaukon tukkii :)

Onneksi mahdutaan vielä jotenkuten vaunukoppaan, rattaisiin saiskin topata ihan eri tavalla..

Nazuli ja tyttö 7,5kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun on ihan pakko päästä käymään postissa eikä meillä ole autoa. Mies ei ole kotona enkä saa lapsenvahtia. Ajattelin laittaa päälle bodyn ja sukkahousut, collegehousut ja päällyspaita, villapuku, toppapuku, villasukat, töppöset ja hanskat. Neiti on rattaissa lampaantaljan päällä, peitoksi makuupussi kaksinkerroin ja vielä semmoinen suojapussi siihen rattaisiin. Niin ja hattuna on semmoinen kypärämyssyn näköinen talvihattu + toppapuvun huppu.



Tytteli-83 ja neiti 7kk

Vierailija
8/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyviä neuvoja edellä. Näin meilläkin puettu. Lisäksi olen laittanut paksumman sideharson suojaksi kuomun eteen ei pääse kylmä kuomun sisäpuolelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta!



Kirpeä pakkasaamu on meilläkin täällä pohjoisessa,-26 astetta,mutta aion pakkasesta huolimatta lähteä tytön kanssa ulkoilemaan.



Meillä on porontalja vaunuissa ja sen päällä vielä villahuopa ja vaaville puen alimmaksi Ruskovillan villaiset vaippahousut+aluspaidan,niiden päälle potkarit ja pitkähihaisen bodin ja vielä kahdet villapuvut ja niiden päälle äitiyspakkauksen kevyttoppapuku ja toppahaalari ja jaloissa on kolmet villasukat+toppatöppöset ja käsissä kolmet villaiset tumput+toppakinttaat, sitten vain koko paketti makuupussiin joka on kääritty huopaan- ja hyvin on tarennut nukkua lähemmäs kolmenkymmenen asteen pakkasessakin useita tunteja, ennätys taisi olla lauantaina, tyttö veteli sikeitä 5 tuntia!:)



Mukavaa pakkaspäivää!

Vierailija
10/10 |
22.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tytteli nukkuu juuri sikeitä pihalla, ja hyvin tuntuu maistuvan. :)