G: Toukokuisten yöt..
Ajattelin laittaa kyselyä pystyyn näin pinon ulkopuolelle..
Eli nukutaanko teillä koko yö? Monestiko herätään syömään?
Tarvisin nyt tukea nimittäin.. Meidän neiti herää yleensä näin: klo.02, 05, ja 07. Lopullinen herätys klo.09. Herääkö muilla vauvat enään näin usein?
Mä oon jotenkin ihan pirun väsyny. Toi ei ehkä kuullosta kamalalta, mutta mä tarvisin unta paljon enemmän. Viime yönä tuntu jo, että itkuksi menee kun niin väsytti. Lisäksi isoveli on alkanu pissaileen sänkyyn, kerran tai kaksi yössä.
Miehelle laitoin just töihin viestiä että sen on pakko nyt viikonloppuna toisena yönä herätä vauvan kans. Täytyy saada yksi yö nukuttua kunnolla..
väsynyt miitu, neiti 5½kk sekä isoveli 2v 10kk
Kommentit (17)
Heips,
meinasin melkein myös laittaa ketjua miten saisi oman reilun 5 kuukautisen tytön öitä rauhallisemmiksi. meillä herätään nykyisin tosi usein. Esim. viime yönä nukkumaan 21.00, herätys 23.00 , tutti auttoi sitten auttoi vain syöminen seuraavilla kerroilla 00.00 , 2.00, 4.00, 6.00.. Väsyttää täälläkin! Aiemmin syötiin vain 2 kertaa yössä. Kiinteitä syödään jonkin verran ja mietinkin pitäisikö niiden määrää sitten reilusti kasvattaa??. Illalla olen kyllä yrittänyt tuputtaa velliä ja maitoa. Ongelmana on myös koko ajan kulkenut vatsavaivat ja kaikki kiinteät eivät ole sopineet. Toivottavasti tämä ohimenevää, jaksamista sinnekinpäin
Sinu
Vielä viime viikolla neiti söi 2 kertaa yössä ja lisäksi sai tuttia laittaa useamman kertaa. No loppuviikolla aloitimme puuron antamisen ja kun siitä ei ensimmäisellä kerralla mitään masuvaivoja tullut seuraavana iltana annettiin jo kunnon satsi. Heti vaikutti puuron syönti siten että maitoa ei enää tarvinnut yöllä, mutta mutta..
Sitä tuttia joutui laittamaan n. 10 kertaa yön aikana. Eli tosi rauhatonta nukkumista. Itse yhdistin sen jotenkin siihen että opettelee eteenpäin menoa yölläkin. Vielä ei ryömimistä ole oppinut, mutta eteenpäin hivuttautuu/kurkottautuu jo hyvin ja samalla potkii jaloilla. Tällä tyylillä siis pääsee jo inan eteenpäin.
No nyt taisin harpata jo vähän ohi aiheesta.. ajatus ei oikein pysy kasassa..=)
Vielä edellisöinä tyttö heräili näin: eka kerta 12-2 ja sen jälkeen koko loppu yö tunnin välein sai olla tuttia lykkäämässä. TODELLA RAIVOSTUTTAVAA!
Päivisin neiti ei syö lainkaan tuttia, päiväunille ja yöunillekkin nukahtaa aina ilman tuttia ja koska esikoinenkin luopui tutistaan ilman mukinoita 6kk iässä ajattelin kokeilla samaa myös pikkusiskolle. Viime yönä heräsi samalla tavalla n. klo 2, mutten antanutkaan sitä tutti. Reilu puolen tuntia tyttö ähisi, vähtäsi ja vähän kitisi, ei kuitenkaan itkenyt! Ajattelin että jos kovasti tuttia kaipaa eli alkaa kunnolla itkemään annan suosiolla tutin ja vieroitan myöhemmin. Mutta neitipä nukahti kiltisti hetken ähistyään ja nukkui koko loppuyön heräämättä.
Esikoinenkin aikoinaan alkoi nukkua koko öitä saman tein kun tutti otettiin pois. toivottavasti nyt menis yhtä hyvin!=)
Mahtoiko tästä nyt mitään apua olla, toivottavasti!
Mitä isommaksi vauva kasvaa, sitä huonommin menee yöt. Meillä herätään nykyään useamman kerran yössä. Onneksi joskus saa rauhoitettua tilanteen tutilla, mutta usein se on tissi, joka vasta rauhoittaa. En tiedä jäikö vauvalle päälle tuo tiheä yösyöminen, kun tuli hampaita joku aika sitten ja silloin roikuttiin tississä käytännössä koko yö... Päivällä ei sitten syökään enää niin usein. Pitäisi rytmiä saada muutettua.
Kaiken lisäksi vauva herää joka aamu klo 6 vaikka menisi kuinka myöhään nukkumaan. Onneksi olen vielä jaksanut hyvin vaikka aamulla kyllä väsyttäisi niin vietävästi :) Mutta vauvan hymy saa väsymyksen kaikkoamaan.
Vähän vaihtelevasti menee yöt. Meillä poika alkoi joskus 6 viikkosena nukkua yöt tosi hyvin usein syötin vasta 5-6 aikoihin aamulla kun viimeisen kerran olin syöttänyt 9-10 aikaan illalla, oli luksusta. Sitten tuossa kolmen ja puolen kuukauden paikkeilla kun oli siirretty omaan huoneeseen isoveljen kanssa alkoi useammin heräillä öisin. Välillä en tiennyt mitä olen tehnyt koko yön, tuli rampattua 3-4-5 kertaa yössä syöttämässä, tosin usein sitten otinkin vauvan viereen aamuyöstä kun en enää jaksanut rampata toisessa huoneessa. Nyt on ollut muutama yö jälleen pitkästä aikaa niin, että olen herännyt aamulla 5 tai 6 tissit ihan täynnä kun poika ei olekaan syönyt yöllä vielä kertaakaan. Mutta välillä (esim. viimeyö) on niitäkin öitä kun edelleen syö (tai paremminkin haluaa tissiä) useasti. Ei tästä varsinaisesti ollut nyt apua...:) mutta näin meillä.
...riittää, kuten huomaat!!! Meilläkin kesällä iltaysistä aamuviiteen nukuttiin kertaakaan heräämättä mutta nykyään on luksusta, jos herätyksiä yössä on vain neljä!!! Alkuyöt menee yleensä kahden kolmen tunnin unipätkissä mutta sitten neljästä viidestä eteenpäin tuttia saa työntää suuhun puolenkin tunnin välein. Äidin Väsymys on tuttu sana myös tässä perheessä ja viime viikkoina se on kyllä jo meillä ainakin heijastunut mun turhana kiukkuiluna isompiin sisaruksiin ja mieheen. Ei kiva...TIedän toki ettei tätä loputtomiin kestä ja kunhan imetys loppuu, saa mies kyllä mennä pojan kanssa yökylään mummulaan ja sitten minä nukun. Mutta eihän se tietysti tässä vaiheessa hirveästi lohduta. JAKSAMISIA KAIKILLE!!!!
Pullis ja poju 5kk
Meillä ihan sama juttu!! Olenkin miettinyt sitä imetystä kovasti. Toisaalta hienoa, että voi imettää, mutta toisaalta se on varmaankin syy tiheisiin yöheräilyihin. Kun on niin helppo totuttaa vauva sille, että kun se herää niin työntää tissin suuhun ja saa sitten jatkettua unia. Varmistaahan täytyy kai, ettei ole nälästä kyse, mutta usein olen huomannut, että aina ei kunnolla edes syö. Ja vauva sit oppii, et aina kun herää täytyy äitille ilmoittaa... :)
Onko teitä, jotka olette antaneet puuroa illalla reilu satsi ja siten alkaneet unikouluttaa jo näin pienenä? Oletteko ottaneet saman tien tutin pois? Itse en ole puuroa antanut vielä, mutta mietin jo kovasti, että sen jälkeen pakko saada tolkkua näihin öihin ja samalla jos uskaltais ottaa tutin pois. Tutti kun on toisaalta riesa, toisaalta niin kätevä (esim päikkäreille)! Ja jos silloin myös siirtäis omaan huoneeseen nukkumaan...
Nämä keinot tepsi esikoiselle, mutta hän alkoikin jo vierottaa itsensä tissistä kun olin alkanut antaa pullosta velliä rinnan lisäksi. Nyt en kuitenkaan haluaisi lopettaa imetystä, mutta haluan nukkua yöt!! Onnistuukohan tämä vai onko utopistista toiveajattelua??
Eli meillä ei kyllä poika ole enää nälkäinen öisin. Heräilee tosiaan usein ja silloin kyllä rauhoittuu kun vaihtaa asentoa ja laittaa sen ihanan/kamalan tutin suuhun. Neljän viiden aikaan on pirteä kuin peipponen ja silloin ei tuo tutti enää auta vaan rupeaa pyörimään ja leikkimään ja kitisemään sängyssä. Silloin olen imettänyt mutta minusta poitsu ei ole mitenkään nälkäinen mutta rauhoittuu tissille.
Sitä olen todella miettinyt että rauhoittuukohan nämä yöt pikku hiljaa itsestään vai onko jossain vaiheessa jonkunlainen unikoulu edessä. Esikoisen yöt rauhoittui meillä muinoin 7kk iässä sillä kun nukkui muutaman yön isän ja sit pari yötä mummon kans. Ilmeisesti tuo äitin hajusta kauemmas pääsy auttoi asiaa.
..eli liityn usein heräilevien uupuneeseen joukkoon. Unille mennään n. klo 20.15 ja herätykset 23, 01, 03, 05 ja lopullinen herätys 06-07 välillä.
Eivät ole toistaiseksi kiinteätkään auttaneet.
Jaksamista kaikille...
Jansku
Meillä nukuttiin 4.5kk hyvin.. Yhdellä tai kahdella syötöllä ja sitten yhtäkkiä 4-5 herätystä yöllä.. Kyllä siinä aamuisin oli naurut kaukana kun piti herätä esikoisen kanssa klo7 ja esikoinen ei nuku enää päikkäreitä ja on oikea 3v duracell...
Mä rupesin iltasin antamaan 6päivää sitten maissivelliä ja meillä ainakin palattiin takaisin 1-2 syöttöön.. Vielä kun niistäkin pääsis.. Tosin mä nukahdan heti kun olen tissin suuhun laittanut niin uudestaan..
Mäkin mietin jo vierestä pois siirtämistä tai ihan mitä vaan kun olin niin väsy, mut en malta vielä kun vauvat ovat niin vähän aikaa vauvoja..
Neuvolassa sanottiin torstaina että ehdottomasti kiinteet peliin kun tyttö on niin iso kokoinen. Vaikka maitoa tulee pakkaseen asti, on mun maito jo aika laihaa...
Mutta voimia meille kaikille!!!
Meillä neiti on nukkunut 7 viikon ikäisestä 10-12 tunnin yöunia, kertaakaan heräämättä. Aamulla kun ekan kerran kuuluu ääntä, käyn laittamassa tutin suuhun ja unet jatkuvat. Nukkumaan mennään 8-9 aikaan ja herätys on 7.30-9.00 välillä. Kiinteiden aloitus ei ole muuttanut yöunia mitenkään, nyt on hampaita tehty muutama päivä, eikä ole sekään vaikuttanut uniin (ainakaan vielä), vaikka päivällä ollut melko kiukkuinen..:)
Voimia kaikille yöheräämisten kanssa taisteleville! Odotan koko ajan milloin ne meillä alkavat...
-niina ja nenna 4,5 kk-
-NiIna-:
Meillä neiti on nukkunut 7 viikon ikäisestä 10-12 tunnin yöunia, kertaakaan heräämättä. Aamulla kun ekan kerran kuuluu ääntä, käyn laittamassa tutin suuhun ja unet jatkuvat. Nukkumaan mennään 8-9 aikaan ja herätys on 7.30-9.00 välillä. Kiinteiden aloitus ei ole muuttanut yöunia mitenkään, nyt on hampaita tehty muutama päivä, eikä ole sekään vaikuttanut uniin (ainakaan vielä), vaikka päivällä ollut melko kiukkuinen..:)Voimia kaikille yöheräämisten kanssa taisteleville! Odotan koko ajan milloin ne meillä alkavat...
-niina ja nenna 4,5 kk-
Olisin vain NiInalta kysynyt, että onko tuommoiset yöt mahdollisia jos imettää? Imetyksen ylläpitämiseksihän olisi hyvä imettää yöllä, mutta 1-2 kertaa saisi riittää, eikä nykyiset 4-5 kertaa... :(
En ole tainnut koskaan kuulla äidistä, joka täysimettää/antaa kiinteitä + imettää, eikä kuitenkaan joutuisi öisin imettämään.... Oletteko te?
T. Väsynyt myös
Tsemppiä tosiaan muillekin!
Tajusinkin uudestaan lukiessa pinoa, että teistä vastanneista kaikki taitavat imettää. Emme siis " kuulu porukkaan" ..:) Mutta siitä huolimatta tsemppiä kaikille jatkossa!!
eli aikasemmin nukku usein 6 (joskus 7 tai 8:kin) tuntia putkeen ja pärjättiin yhdellä/kahdella yösyötöllä, mut nyt herää 2 tunnin välein (nukahtaa n.22-23 sit heräilee noin 01.30, 3.30, 5.30, 7.30 ja 9.30, jolloin yleensä noustaan) ja tahtoo tissille, tutti ei kelpaa öisin*. joskus saattaa vain ähistä hetken ja nukahtaa uudelleen, mutta yleensä tarjoan huikan. poika nukkuu kuitenkin lähellä, ettei tarvitse kuin istumaan asti nousta.
*joskus harvoin tarttee tutin nukahtamiseen, mutta päästää sen pois kun on kunnolla unessa. öisin tämä johtaa siihen, että herää hetken kuluttua kiukuten kun tutti on kulkeutunut pään alle ja painaa poskea tai vastaavaa...
en kuitenkaan tunne itseäni (vielä) hirmuisen väsyneeksi ja univelkaiseksi. olen kyllä miestä varoitellut, että keväällä saa varautua siihen, että otan viikon kestävät päikkärit! :) kyllähän se kohta 5kk ilman kunnon unia alkaa jo jossain tuntua välillä...
monasti nousen ekana, siinä yhdeksän maissa, ja jätän miehet (esim. viikonloppuisin) vielä aamu-unille. vauvan viiminen unipätkä aamusyötön jälkeen kun voi olla 2min-2 tuntia niin en uskalla riskeerata, että just kun nukahtaisin vielä hetkeksi niin pitääkin nousta. muuten oisin koko päivän sit niin väsyny, kuin en olis nukkunu lainkaan.
iltatankkaukset ovat vaihtuneet nyt unitaisteluun. poika rimpuilee ja rääkyy kun ei millään halua nukahtaa, vaikka on ihan väsy, monasti jo unessakin. koitan tissiä, tuttia ja tuutulauluja, mutta välillä vaan huutaa itsensä nukuksiin. onneks ei kuitenkaan joka kerta. joskus se on vaan musta kiinni eli isi saa laulaa (kuten juuri nyt) tai vaari hyssyttää, mutta mä en kelpaa... :(
täällä myös jo kolmatta hammasta tehdään ja se huudattaa välillä öisinkin. ilmavaivojakin on välillä ja joskus vaan kaikki uudet/oudot äänet ja muut kiinnostaa niin kovasti, ettei nukkumisesta tule mitään...
meillä ei vielä juurikaan muuta syödä kuin tissiä, joten elättelen toivoa, josko kunnon ruoka-annokset ja iltavellit/-puurot sit aikanaan antasivat lisää uniaikaa meille molemmille. täähän on kuitenkin vaan väliaikaista. oon henkisesti varautunu vauvavuoteen ja näihin kaikkiin toimintoihin jo lapsettomuusvuosina sillä mielellä, että koitan nauttia hankaluuksistakin nyt kun vihdoin saan omaa vauvaa hoitaa! ja onhan tää ollu helpompaa kuin millä itteäni " pelottelin" :) ei koliikkia, terve vauva, imetys sujuu ja pikkuinen itkee hyvin harvoin. meillähän on kaikki oikeesti ihan hyvin :)
kaikkea hyvää, paljon hermoja, mukavia hetkiä, jaksamista ja kauniita syyspäiviä kaikille!
Tiina ja Aapo 4,5kk :)
Olipas lohduttavaa lukea! Ja osalla oli vielä risasempia öitä, isot tsempitykset kaikille!!
Mä en imetä enää, ja iltasin oon antanu puuron sijasta hedelmä/marjasosetta. Sen puuron antamista kun aijon suvussa olevan keliakin takia siirtää..
Kiinteitä syödään siis ja illalla menee 200-300ml maitoa ja silti heräilee suht usein. En siis usko, että on nälkä.
Meillä (kuten myös jollain muilla) ei esikoinen enää nuku päikkäreitä, voi kun nukkuisikin!
Ja esikoinen aikoinaan (on vieläki) oli loistava nukkuja jo vauvasta, sillä kai nyt olen vähän ihmeissään.. Vaikka tiedänhän minä että vauvoissa on eroja.. =)
Viime yö meni siksi paremmin, kun ollaan täällä mummilassa ja esikoinen nukku mummin ja vaarin kanssa. Ei siis hänen takia tarvinu herätä. Ja ensi yön aijon nukkua kotona eri makkarissa, nyt on sitten miehen vuoro nousta..
Kaikille paljon jaksamisia!!
miitu
... (nyt 5½kk) on nukkunut 4 viikkoisesta täydet yöt (noin 10 tuntia), kiinteät aloitettu reilu 2 viikkoa sitten. Tällä hetkellä syödään kasvissosetta päivällä ja illalla puuroa (vielä pieni määrä, koska puuro aloitettu vasta 3 pv sitten). Yöt nukuttu siis yli 3kk heräilemättä, mutta nyt nyt viimeisen 3vk:n aikana yöt käyneet levottomammiksi, yöllä saatettaan herätä itkemään, ja rauhoittaminen onkin hankalampaa kun tutti ei ole kelvannut koskaan. Rinnallekaan en ole ottanut vaan yrittänyt silittelyllä ja taputtelulla rauhoitella takaisin uneen. Välillä hiljenee heti kun menee sängyn viereen, välillä pitää rauhoitella pidempään. Tyttö ollut viikon verran hieman nuhainen, silläkin ehkä merkitystä yöheräilyihin, samoin ryömimisen oppiminen ajoittui samoihin aikoihin kuin heräilyt lisääntyivät. Mutta heräilyjä kuitenkin tällä hetkellä vain 0-3/yö.
Mutta siis imetetytkin vauvat voivat nukkua täysiä öitä, meillä jo kolmas esimerkki siitä. Aluksi oli aamuisin itsellä aika piukka olo, mutta pian rinnat siihen tottuivat, että aamulla on vasta seuraava imetysaika.
Voimia kaikille toukoäideille!
tv007
sen verran että meillä herätään syömään edelleen kaksi-kolme kertaa yössä. Jos nukkumaan mennään esim. klo 22, niin ensimmäinen syönti voi olla jo klo 0.00, sitten 2.00, 4.00...aamuun herätään sitten useimmiten seitsemän aikoihin. Jos neiti ei syö kun esim. kaksi kertaa yön aikana, saattaa hän silti huudahtaa useita kertoja yössä, nukahtaa kyllä sitten samoin tein uudestaan, mutta tällainen huutelu kuitenkin häiritsee unta ja olen kanssa ollut viime aikoina tosi väsynyt. Kiinteitä ollaan vasta maisteltu, mutta niiden mukaan tulo, ei ole vienyt tilannetta onneksi huonompaan. Saa nähdä sitten kun annoksien määrä kasvaa, niin tuoko se lisää pituutta yöuniin vai ei. No täytyy kuitenkin olla tyytyväinen, asiat voisivat olla hunomminkin ja meillä on kuitenkin tyytäväinen tyttö:)
Kookosmaito ja tyttö reilut 5kk