**^^*JOULUISTEN täystuhojen loppuviikko*^^**
Kommentit (36)
kyllä minä ainakin täälä hengaan, pää on vaan niin tyhjä ja ottaa päähän riita ukon kanssa.. olipas tuo tyhmästi kirjoitettu.
MrsCruiser Kiitos kaunis neuvosta, kohti kangas kauppaa tänään :)
nefili ja Adam
Edelleen vaan tulee luettuu pinoja mutta ei saa otettuu niskasta kiinni että itse kirjottaisi. Nyt on hyvä kun on kerrottavaa. Eilen oltiin 10 kk neuvolassa. Painoa 11.150 kg ja 78 cm pitkä ja pipo oli 46.4 cm. Paino menee 0-käyrillä mutta pituus huitelee 2:lla. Th sanoi että tulee pitkä poika. (Me vanhemmat on molemmat 176 cm pitkiä) Oikein hyvä jos kasvaa miehen mittaan :D
Ensimmäistä kertaa otettiin verikoe sormen päästä eikä poika ollut moksiskaan. Ihmetteli vaan kun verta valui että mitäs tää on. Seuraavan kerran onkin sitten pojan 1v neuvola ja silloin rokotus eli enempi huutoo tiedossa.
Jaahas poika nukahti, taitaa tämä mamma painella pehkuihin kans, oli aamulla oma lääkärini ja piti herätä totuttua aiemmin.
Sonette ja Nicolas huomenna 10 kk
Tällä viikolla ei oo oikein ajatus kulkenu jotenkin. Ihan pirteä mieli kyllä, kun on menty ysiltä nukkumaan, mutta ei mitään kummempia ole tapahtunu meidän elämässä.
Eilen vein kotihoidontuen hakemuspaperit kelaan, vaikka jo kk:n olisin sitä ansainnu! Laiska mikä laiska:) Nyt suunnittelen olkkarin muutosta, siis ihan vaan uudella matolla ja verhoilla. Värit kun muuttaa niin saa ihan eri näköisen! Kodin 1:een huomenna nääs menossa, niin jos sieltä sit jotain kattois...
Meillä on nukuttu taas hyvin=) Ja päätetty taas miehen kans panostaa toisiimme, ettei ihan kämmpiksiks muututtais. Muutaman viikon päästä lapsonen menee hoitoon, niin päästään päiväksi jotain kivaa tekemään. Niinkuin joku täällä kirjottelikin siitä pizza-rax-päivästä;) Jotain yhtä kivaa!
Ei, kyllä mun täytyy nyt luovuttaa vuoro jollekin täyspäiselle nyt;) Kahveekin on tippunut!
t.jkv ja t kiltisti unilla
osui ja upposi! Täystuho, silppuri tai mikä vaan... kaikki pakko heitellä ympäri kämppää ja repiä lehdet ja viskoa lelut... arggg!
meillä kans kitinä öitä ollut nyt jo useita, tunnin välein kitisee unissaan yöllä, kulmahampaat tulossa ylös JA alas yhtäaikaa, kai se vaikuttaa. Nytkin nukkuu ulkona mut oon käyny jo 3 kertaa hyssyttelemässä kun silmät kiinni itkee.
huh, mä siivoan täällä. Ei huvittais yhtään, ei kukana tulis hjelppiin???
mullakin pää tyhjä tänään, menenn jatkamaan.
Voikaa hyvin!
äk ja pojat
Meilläkin jäi viimeyönä unet vähiin, mutta ei johtunut Nemosta vaan tosta miehestä kun se kuorsas kuin mikäkin koko yön. Välillä yritin tuuppia hereille tai repiä eri asentoon mutta eipä tuo mitään auttanut. No, toivotaan että ens yönä saa nukuttua.
Nemolla kävelyharjoitukset jatkuu, ja poika on aivan onnesta soikeana kun pääsee kävellen äidin syliin! Aika huteraa vielä mutta harjoitus tekee mestarin...
Ihanaa, me päästään ylihuomenna uuteen kotiin! Käytiin tänään siellä katsomassa, remonttimiehet oli just laittamassa olohuoneeseen uutta lattiaa. Kyllä siitä tulee meidän koti! Nemokin saa oman huoneen, täytyy ensviikolla käydä ikeassa ostamassa kalusteita... Jeejee!
Joulukuunvauvalla oli Kelan hakemukset jäänyt laittamatta ajoissa... Sama juttu meillä. Saisin kodinhoidontukea ja opintotukea ja kohta myös asumistukea, täytyis laittaa hakemukset mutta odotan että saatais ietää miehen uudet tulot tarkasti ettei tarttis sitten laittaa korjaushakemuksia perään. Onneks nuo kaikki saa takautuvasti.
Jotkut kirjoitti kuinka sotkuista on kun lasta ei saa enää syöttää vaan haluaa itse syödä. Nemoa ei kiinnosta itse syöminen tippaakaan, aina yritän tarjota lusikaa käteen mutta lattiallehan se lentää. Sormiruokia syö kyllä mutta lusikalla ei mitään. Toisaalta sitten kun Nemo aloittaa tuon itse syömisen niin äiti muistelee kaiholla tätä aikaa kun sai syöttää ja ruokailu oli nopeaa ja siistiä...
Toivottavasti kaikilla yöunet paranee. Nyt tämä mamma jatkaa taas opiskelua. Enää ens viikko ja sit oon taas kevääseen asti kotona. Tai no, käyn mä maanantaisin Kankaanpainanta asiakastyössä -kurssilla. Ja tuostakin saa kolme opintopistettä! :)
Tinnis & Nemo
Jees poks, kaikkea löytyy! Kirjat silputaan SEKÄ repimällä ETTÄ kahdella alahampaalla, roskat imuroidaan suuhun (ennenkuin äiti ehtii imuroimaan...), laatikot ja kaapit tyhjennetään, pukemista ja vaipanvaihtoa heilutaan karkuun kikatellen ja kyllä, ruokakin pitäisi ITSE saada lusikoida suuhun. Tai vaatteille. Tai korvaan...
Korvatulehdus on toivottavasti muisto vain viikon ab-kuurin jälkeen, mutta tänään tuli uusi vaiva: nokkosrokko. Ihan mystistä, lastentautien päivystyksestä sanottiin että Amorionista voi tulla vielä 2 päivän päästä kuurin loppumisesta allergiaoireita, mutta kun se kuuri loppui jo maanantai-iltaan... Olisiko pikkumies Alpi nyt sittenkin napannut suuhunsa jotain epäkuranttia? Ataraxia annan luvan kanssa, jos oireilu tuosta pahenee, nyt näppylöitä ilmestyy kasvoihin, kaulaan ja päähän. Ääh.
Jihuu, siipalla alkaa huomenna syysloma ja ensi viikolla lähdetään vähän sukuloimaan. Ja sinne IKEAan myös :D! Tämä työ/lastenhuone on nyt pakko saada ruotuun, ei täällä kaaoksen keskellä ajatus luista. Feng Shui ja niin edelleen ;D
Terkkusia kaikille. Jokos [b]Miilukan[/b] haamu on vahvistunut?
Tinuri ja Alpi ♥ 14.12.
se on jo perjantai....aikainen sellainen.saa nähä tuleeko lunta niinkuin lupasi vähän ;D
joo,en oo nyt kirjotellu ku OON OLLU VÄHÄN PAHALLA PÄÄLLÄ niinkuin aina kun menkat alkaa. tulee aina pieni pettymys kuitenkin kun niin kovasti odottaisin ja olin jo taas niin suht varma ett nyt on tärpänny :( ei oo haamu voimistunu. tosin tein seuraavana päivänä uuden.jolloin myös alkoi rusehtava vuoto jota jatkunut koko ajan nyt. aika " kuivat" menkat silti, ei tuu normi-menkkojen verran. mut mikäpä mulla oiskaan normaalii ku nää kierrotki on päin peetä. nytkin sitten 40päivää :/ aina nää alkupäivät on näitä kiukuttelu-päiviä ja ei jaksais ja huvittais tehä mitään mut sit siitä alkaa elämä taas voittamaan kun lähdetään uudelle kierrokselle :)
eli nyt lähden mököttämään tonne sänkyyn, öitä!!!!!
Mä en tiedä onko tää nyt sit kivaa. Kesästä luopuminen oli vähän nihkeetä, ja aloin juuri nauttimaan syksyn kirkkaista raikkaista lenkkeilyilmoista, niin syt sitten tämmöstä räntäkeliä... Tuli jotenkin ankea milei. Rupesin miettimään odotusaikoja viime syksyltä, ai että kun se oli jännää ja ihanaa kun ei tiennyt millasta se sitten on kun se vauva syntyy! Olen täällä ihan vihreänä kaikille odottajille;)
Miilukalle lupa synkeisiin tunnelmiin:/ Kyllä mäkin muistan miten suuri pettymys se aina oli kun ne menkat sieltä vaan tuli. Meilläkään ei ihan heti tärpännyt, joskin ihan normi aika se puoli vuotta taitaa olla yritystä. Mutta kyllä se aurinko sinnekin koiran persuksiin (anteeksi ruma ilmaisu!) vielä paistaa, usko pois=) Mun kaveri aina sanoo noin, musta se on nii hauska:)
Tinnis: Meilläkin joskus nukutaan huonosti MIEHEN takia, kun se kuorsaa. Muutamana päivänä hän itse ratkaisi ongelman niin, että nukkui oamtoimisesti sohvalla. En mä sitä sinne ajanut, mutta virkeänä tulin makkarista tietty aamulla, ja päivittelin, että nukuttipa hyvin kun oli tilaa;)
Niin, aikasemminkin vähän kyselin, että moniko täällä jo yrittää uutta vauvaa?
Talvisia perjantaitunnelmia kaikille! Vai sataakohan muualla edes lunta..?
t.jkv ja t 10kk
...Missäs kaikki muut täystuhot!?
Lunta oli aamulla maassa, nyt paistaa aurinkoinen. Pikkumies on edelleen nokkosrokossa, punaiset paukamat vaeltavat pitkin kroppaa. Onneksi ei kutise kauheasti, vaikka viime yö menikin melko levottomasti. Pakko siivota, joten ei tässä ehdi tämän pidemmästi jorisemaan. Moi!
T & A
Olin ihan siinä (harha)luulossa, että tämä kolmen viikon työputki tarkoittaa piiitkiä kahvitaukoja, antaumuksellista shoppailua Hulluilla päivillä ja lyhyitä työpäiviä. Ja kattia kanssa! Uusi esimieheni on heittänyt aika tahdilla koko ajan jotain tekemistä nenäni alle. Tahti sen kuin kiihtyy viimeistä työviikkoa kohden. Ensi viikolla onkin pari asiaa mietittävänä/aloitettavana.
Ruosteessa ovat kai kaikkiataidot. Kyllä kotona olo on niin helppoa aivoille, heh! No, menevätpä työpäivät nopeasti. Tosin " vähän" oli motivaatio-ongelmia aamulla, kun laahustin puoli 7:ltä ruhtinaallisten 6,5 h yöunien (kahdella syötöllä vielä) jälkeen hakemaan Hesaria kaatosateessa. Olisipa ollut ihana jäädä nukkumaan tytön viereen!
Tässäpä sitten tuli [b]gallup:
Miten teillä nukutaan?[/b] (siis nukkuuko vauva vieressä, pinniksessä?
Onko vielä yösyöttöjä, imetättekö ehkä?
Meillä nukutaan ensimmäinen syöttöväli pinniksessä, mutta siitä lähtien sitten tulee tyttö viereeni nukkumaan. Saapa nähdä, koska saadaan aikaiseksi unikoulu (yösyötöistä vierottaminen) ja siirto isoveljen kanssa samaan huoneeseen.
Meillä perheessämme muuten tuo kuorsauspuoli on täysin minun hallinnassani. En siis oikein osaa asettua teidän asemaan, jotka kärsitte armaanne yöllisestä metakasta. Voisin kyllä kuvitella, että ketutuksen määrä olisi aika tapissa, jos vauva antaisi yörauhan, mutta ukko korisisi vieressä.
Nemoa on pitänyt onnitella uudesta taidosta eli askelten ottamisesta. Eli onneksi olkoon vaan! Meillä tyttö ottaa isänsä mukaan yhden askeleen ilman tukea. " Puita pitkin" liikutaan sujuvasti. Kontaten meno on varsin nopeaa.
Mies opetti tytön nyt isäkuukautenaan nukkumaan aina ruhtinaalliset 1,5 h vaunupäikkärit. Täytyy toivoa, että sama " perinne" jatkuu ensi viikon jälkeen, jolloin heittäydyn hoitovapaalle. Sain muuten vinhaa vauhtia <Kelan päätöksen ruhtinaallisista tuloistani. Hakemus oli saapunut 2.10, päätös tehty 4.10. ja postitettu 5.10. Vau!
Jep, kohta lähden puskemaan tuonne räntäsateen sekaan. Oikein rentouttavaa viikonloppua!
Iituli
Äsken kävin hakemassa uuden kämpän avaimet ja illalla mennään siivoamaan. Huomenna muutto. Ihanaa!
Meillä uutta vauvaa odotellaan Tulee jos on tullakseen -periaatteella. Saa nähdä milloin tärppää, Nemoa ei ehditty edes yrittää kun tuli heti kun oltiin seurusteltu vasta pari kuukautta. Ei mitenkään erityisesti yritetä, mutta ehkäisyä ei olla käytetty nyt ollenkaan. Eli tervetuloa vauva milloin vaan... :)
Mun sisko soitti eilen ja kyseli jos haluttais lähteä laivalle nyt sunnuntaina, olis pari lahjakorttia jotka täytyis käyttää pois. Ja halutaanhan me! Sinne olis lähössä mun sisko, äiti, minä ja Nemo. Äiti ei tykkää risteilyistä ja lupasikin jäädä illalla Nemon kanssa hyttiin nukkumaan niin me päästään siskon kanssa olemaan iltaa. Tukholmassa olis sitten tarkoitus shoppailla. Nyt täytyy vaan vielä selvittää, että pääseekö Nemo laivalle kun ei oo passia eikä kuvallista henkkaria, kuvaton kela-kortti vaan. Poliisille soitin ja sieltä sanottiin, että pohjoismaihin ei tarvii mutta riippuu laivayhtiön omista säännöistä. Siljalle yritin soittaa mutta ei saanut yhteyttä. En kyllä usko että tarvii, kai ne haluaa niin paljon matkustajia kuin mahdollista. Jos Nemo ei pääse niin sisko ja äiti saa lähteä kahdestaan.
Miilukalle sympatioita!
Nyt täytyy jatkaa (jälleen kerran) opiskelua... Yritän käyttää hyväkseni tän ajan kun asutaan täällä mun vanhempien luona että saisin nyt mahdollisimman paljon tehtyä.
Tinnis & Nemo
Meillä nyt on tilanne vaihtumassa kun päästään tuonne uuteen kotiin, mutta nyt tuo pikkumies saa nukkua joka yö äidin kainalossa... Mä kyllä nautin, ihanaa kun tuo tuhisee vieressä mutta mies ei osaa nukkua kun pelkää kääntyvänsä Nemon päälle.
Uudessa kodissa ajateltiin aluksi antaa Nemon nukkua omassa sängyssä meidän huoneessa (täytyykin muuten ostaa se sänky kun edelinen jäi jo pieneksi), ja sitten kun on taas tottunut nukahtamaan omaan sänkyyn niin siiretään sänky herran omaan huoneeseen.
Yösyötöt on meillä jo historiaa, mutta aamulla ja illalla saa yleensä maitoa vielä tuttipullosta. Muuten mennäänkin päivät nokkamukimaidolla.
Yö kestää n. klo 22-9, eli ihanan pitkät unet! Saa nähdä miten käy kun siirtyy omaan sänkyyn, herääkö kuudelta... Mutta sitten pääsee äidin kainaloon jatkamaan vielä unia. Ehkä toiveajattelua... :)
Sara on risteillyt nyt kaksi kertaa Tukholmaan Viking Linella. Tyttö ei omista vielä passia, mutta eipä sitä ole kysyttykään risteilyllä. Riittää, kun aikuiselle on hyttikortti/-avain, joilla on päässyt porteista läpi. Henkilöllisyyttä ei ts. ainakaan vielä touko- ja kesäkuussa varmennettu mitenkään.
Oikein mukavaa risteilyä sitten!
nyt vähän paremmalla mielellä. kaverilla oli tänään ensimmäinen ultra ja ilmoitti että yksi vaavi tulossa vaan vaikka hänellä ennestään kaksoset ja itsekin kaksonen :) vähän jänskätti hänen puolestaan että kuinkas käy,että napsahtaako nyttenkin tulla kaksoset mutta ei. ihanaa.... ois kyl niin kiva olla samaan aikaan hänen kans raskaana. *haaveilee*
kuorsauksesta ollu puhetta niin
MUN MIES KUORSAA JOKA HIIVATIN YÖ JA TOSI PAHASTI.SILLÄ ON NIITÄ PIKKU HENGITYSKATKOKSIAKIN. OON MONESTI SANONU ETTÄ SAISIT MENNÄ LEKURIIN TON KUORSAUKSESN TAKIA KUN SE ON OIKEESTI TERVEYSRISKIKIN JA TODELLA SUURI HAITTA MINULLEKIN. JOKA YÖ SAAN TÖNIÄ HÄNTÄ KYLJELLEEN JA EI SE OO SIINÄ KU HETKEN KU ALKAA TAAS KUORSAUS.
ite jään sitä kuorsausta kuuntelemaan aina ja mulla menee valehtelematta joka yö sen kuuntelemiseen n.tunti ennen kuin ite sit loppujen lopuksi nukahan. just ku saat tönittyy sen kylelleen niin sit ku oot ite just nukahtamassa niin se kääntyy selälleen ja alkaa uudestaan.
välillä oikeesti niin äänekästä se kuorsaus että kuuluu olohuoneeseen ku katon telkkaa. pakko käyvä takomassa kesken kaiken siellä että käänny kylelleen että lenni ei herää :/ ja että ite saa kahtoa telkkaria rauhassa. toooodella ärsyttävää... ja tää on joka öistä!!!!!
mutta pyykkitupa kutsuu näin perjantaisin tätä mammaa joten luikutukset sikseen ja mars hommiin :D
Meillä nukutaan omassa sängyssä omasssa huoneessa. Kolmekuiseksi sänky oli meidän huoneessa. Aamuisin otin ennen aina viereen vielä jatkamaan unia, mutta kerran putosi sängystä, niin siitä lähtien ollaan heti noustu kaikki ylös, kun poika ei halua enää sängyssään olla. Tämä aika tulee nykyään klo 5:/
Unikoulu pidettiin joskus 8-9 kk iässä (mä en muista tarkkaan!), koska ei syönyt soseita päivällä. Maitoa saa päivällä vielä tuttipullosta, kun ei mukista halua kuin vettä. Meillä ei nokkamukia muuten käytössä ole koskaan ollut, on 5kk asti tarjottu suoraan lasista ja hyvin sujuu! Saa nähdä, kun itse opettelee juomaan, josko nokasta olis sit apua:)
Minkä ikäsitä jengiä täällä muuten on? Onks sopivaa mennä näin henkilökohtaisuuksiin näin julkisesti:)? Täällä ollaan 22 ja opinnot kesken.
t.jkv ja t unilla
Esikoinen tuossa vielä pelailee palapeliä,mutta pienemmät on untenmailla:) Josta hyvä on siirtyä nukkumisgalluuppiin. Johanna menee nukkumaan illalla omaan sänkyyn ja nukahtaaakin sinne itsekseen,ensin juotuaan pullosta maitoa. Yleensä herää tuossa klo3-4,ja annan maitoa ja sitten nukahtaa omaan sänkyyn,toisinaan herää tuossa 5-6 aikaan ja seisoo sängyssään jolloin otan tytön meidän keskeen nukkumaan,ja nukkuu sitten siinä aamuun asti,n.klo7 herätäään. Meillä siis on yö 20-07.
Johanna juo enää iltamaidot ja yömaidon pullosta. muuten juo nokasta,ja osaa itse juoda:)
tintti ja Johanna 9,5kk
Mä oon 25v. ja Johanna on mun kolmas lapsi,kaikki tyttöjä! Esikoinen menee ensi syksynä eskariin ja esikoisella ja keskimmäisellä on ikäeroa vajaa 13kk. Keskimmäisen jälkeen olin vuoden verran töissä ja nyt oon kotona ainaki siihen asti kun Johanna täyttää 3v.
eli Miilukka ompi vähä aikaa sitten 28vuotta täyttänyt ja mulla siis noi 4 mukeloopi :) ja viidetää kuumeilen ;D kuten varmaan on saattanut teksteistäni huomatakin ;)
tytöt mulla 2/99 eli tokaluokkalainen sekä 8/00 ekalluokkalainen sit on noi pojan viikarit 1/05 sekä 1/07 .... vilskettä kyl riittää ja VARSINKIN KUN TÄSSÄ VIELÄ KOLMIOSSA ASUTAAN :) mutta sopu sijaa antaa kun ei paremmastakaan tiedä kun tää on isoin asunto jossa asuttu :) meillä on lapsien huoneessa sellanen 3-kerroksinen kerrossänky hommattu,ett hyvin mahtuu (*VINK VINK..niinku ukollekki olen sanonu että pari sellaista niin sinnehän mahtuupi 6lasta hyvin*) se oli ett JUST JUST. auto sentään meni uusiksi viime syksynä että reissun päälle mahdutaan kaikki kyytiin tavaroineen päivineen :)
mutta mukavaa perjantaita illan jatkoa kaikille :)
--Miilukka ja Lenni 9kk--
Kuten otsikko kertoo, meillä ei viime yönä kauheasti nukuttu. Ihmeellistä kitinää ja vinkunaa ja sitä seisomaan nousemista koko yö. Ihan väsyneitä ollaan molemmat. Harkitsen jo korvatulppien käyttöä, etten heräisi ihan ensimmäiseen inahdukseen, vaan vasta sitten kun oikeasti on joku hätänä. Epäilen kitinän syyksi Semperin maitoa, kokeilin sitä, hyvin maistui mutta pulautteli hieman illalla ja kitisi yöllä niin epäilen sen johtuvan siitä.
Voihan vitsi, tänään pitäisi leipoa huomisille tytsyn synttäreille. Kakun ja suklaapiirakan teen, loput hoitaa marketin pakasteosasto.
Ei kulje ajatus ei, annan virkeimmille tilaa. *laittaa villasukat jalkaan ja menee peiton alle*
Kirsikka, narinanaisia ja Akseli, narinamiehiä.