Olenko tosiaan naiivi vai kuinka.....
Me emme mieheni kanssa juurikaan ehdi arjen keskellä halata, pusutella saati edes nähdä kunnolla joka päivä. Mies ei halua lähteä elokuviin, syömään, kylään tms. Meillä on pieni lapsi ja talon rakennus vielä vaiheessa, joten olen ymmärtänyt (tavallaan) tilanteen. lapsen takia teemme paljon eri vuoroja, joten yhteistä aikaa ei todellakaan ole paljon. Seksiä ehkä 3 xkk. Yleensä siksi että mieheni haluaa.
Hän ei ymmärrä että kaipaan läheisyyttä ja yhteistä aikaa poissa kotoa. Hänestä seksiin pitäisi syttyä saman tien. Minusta taas tuntuu kuin joutuisin rakastelemaan vieraan miehen kanssa. Onko tosiaan niin että puolisoa ei tarvitse hemmotella, viedä ulos ja osoittaa että rakastaa vaan riittää kun minuutin jaksaa lämmittää?
Kommentit (6)
Se on sitä kuuluisaa hätäistä äijäseksiä. Semmoinen meininki meilläkin on huomasin kuitenkin, että sitä saa mitä antaa. Otin tavaksi ohimennen aina koskettaa miestä. Ei siis mitään lääppimistä vaan silittää selkää tai muuten hipaista mennessäni ja kas olemme lähentyneet fyysisesti kummasti. Kun itsekkin oli varautunut enkä koskenut toista niin samaa sain itse takaisin. Tuli paljon helpommaksi antaa suukko ihan noin vaan tai halata yllättäin.
Miusta vähän tuntuu et miehes yrittää saada sitä teidän taloa valmiiks niin nopeasti kuin suinkin et pääsette sit muuttamaan uuteen kotiin ja sit saatte rauhassa viettää aikaa perheenä. Varmasti jos hän vuorotyötä tekee ja muun ajan raksalla pyörii, on varmaan aika väsyny! En usko et tekee tahallaan tuota. Siun pitää aina vähän hipasta sitä ohikulkiessas, sanoa et kulta, SUUKKO!, hommaa lastenvahti ja mene sinne raksalle sen kaveriks puuhaamaan tms. Juttele, ehdota et vaikka joka viikon lauantai-aamun olisi teidän kanssa rauhassa eikä hötkyilis raksalle. Kerro miltä siusta tuntuu... Sanotaan et talon rakennus on parisuhteelle aikamoinen koetus, et jos sen yli parisuhde kestää, kestää se mitä vain. Joten varmasti vaatii sultakin nyt malttia.
Meillä ei ole lapsia ja meillä on aina töiden jälkeen iltaisin ja kaikki viikonloput yhteistä aikaa. Mies haluaa mennä elokuviin ja illallistaa kanssani ulkona sekä matkata maanääriin, mutta seksistä hän ei ole juurikaan kiinnostunut. Itsestä tuntuu vaan tyhmältä, miksi hän haluaa tarjota minulle kaikkea muuta kuin seksiä.
Itse en kuitenkaan kadehdi osaasi. Pelkkä seksi ei missään nimessä korvaa yhteistä aikaa, mittei myöskään toisin päin.
mies taas ei lämpene silloin kun on työstressiä.
Meillä on ihana seksielämä silloin, kun ei ole erityistä stressiä, esim. lomalla. Silloin nähdään paljon, itse saan huomiota, miehellä ei paineita.
Arkena kyllä halaamme, mutta etäisyys kasvaa helposti.
Emme ole mitään kovin hyvää ratkaisua tähän keksineet, paitsi sen, että silloin tällöin mutta säännöllisesti on pyhitettävä aikaa yhdessäoloon.
Miehellä on yksi avioero takana, joten jaksaa tehdä töitä suhteen eteen enemmän kuin ehkä olisi ilman tuota kokemusta tehnyt.
Yleensä panettaa päivittäin. Sitten jos ei vastakaikua pitkiin aikoihin haluillensa saa, niin tulee fiilis, että antaapa olla ja välttelen jopa läheisyyttä vaimon kanssa, " ettei tule vääriä käsityksiä" . Seksi kerran kuussa, silloin kun vaimo sen yhden kerran haluaa, ei kiinnosta. Kaikkea valtaa en ole valmis antamaan hänelle. Jos ei enemmän irtoa, niin ollaan sitten kokonaan ilman. Tarpeeksi kun torjutaan, niin oppii olemaan haluamatta toista.
rakastamaan myötä kuin vastoinkäymisissäkin. Ota naapurin ujo aikamiespoika salarakkaaksi.