Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Näittekö unta vauvan sukupuolesta raskausaikana, pitikö uni paikkansa?

28.09.2007 |

Te jo vauvanne saaneet, tuliko unen lupaama tyttö/poikavauva? Mä sain viime yönä unessa pojan. Tyttö olisi kyllä " toivotumpi" , kolmen pojan jälkeen.

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta muuten mulla oli alusta saakka " tyttö-olo" ja tyttö tuli.

Vierailija
2/19 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin jatkuvasti unta, että saan pojan. Poika tunne oli todella vahva. Ja poikahan sieltä tuli. Toisen raskauden aikana sukupuolesta ei ollut mitään tuntemuksia, mutta näin useasti unta helposta synnytyksestä. Ja synnytys oli todella helppo! Sattumaa vai mitä... :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisesta näin ainakin puoli tusinaa poikaunta ja vain yhden tyttöunen. Tyttö tuli. Nuo unet lähinnä heijastelivat omia oletuksia ja mieheni toiveita. Tavallaan miehen vuoksi toivoin poikaa, ja siitä siis unetkin. Toki " itselleni" tyttöä toivoin, joten oli ihana yllätys.

4/19 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutaman kerran näin unta synnytyksestä ja yhessä pääsin " loppuun" asti, jolloin kätilö ilmoitti että " tyttö tuli!" mää vaan tuumasin siihen ettei voi olla...muuten unissa vauvat on olleet " sukupuolettomia" eli ei ole unessa muuten tullu selväksi kumpaa olisi ollut..

joo siis tiesin että kolmatta poikaa meille ootettiin ja poikaolo oli alusta asti...aamulla piti kuitenki vielä tarkistaa 4d-ultran kuvia pienokaisemme sukukalleuksista :) Ihan hyvästi kyllä meni päänuppi unesta sekasin, voi noita raskausajan aatelmia...

Ja aivan ihana poikahan meille tuli!



Nani76 ja hyökkäysketju valmentajineen

Vierailija
5/19 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


kerran, ja tuli 8kg poika! HEHE! Muuten oli tyttöolo ja tyttöhän sieltä sitten tulikin.. :)



Mammanalku + Oona 5,5kk

Vierailija
6/19 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekassa raskaudessa näin unta vaaleansinisistä vauvan villavaatteista. Silti minulla oli tyttöolo. Poika kuitenkin tuli.



Toisessa raskaudessa en muista nähneeni unia. Poikaolo oli ja tyttö tuli...



Nuorimmaisen odotusaikana näin unta, että olin kerhossa suloisen pyöreän vauvan kanssa, jolla oli sininen pusero ja tummanvihreät housut. Näin kyllä myös unen, jossa oli tyttövauva, mutta se oli ennemminkin painajainen, vauva kun oli tosi pieni ja heikko eikä jaksanut elää. Saimme ihanan pyöreän poikavauvan.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
28.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin odotusaikana 2 vauvaunta. Molemmat olivat painajaisia; unohdin vauvan pakkaseen vähissä vaatteissa ja se oli jo aivan sinertävä, mutta suli takaisin terveen väriseksi.. Huih!



Toisessa unessa vauva oli pieni naku tyttövauva, toisessa kesämekkoinen mollamaijani lapsuudesta (eli tyttö).



Tyttö tuli! (en ole onneksi unohtanut pakkaseen..)

Vierailija
8/19 |
29.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vain yhden unen näin ja paikkansa piti, vaikka muuten tyttöolo olikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
29.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskausaikana (ja koko elämäni aikana) olen nähnyt vain yhden ainoan vauvaunen. Siinä meillä oli ihan vastasyntynyt pellavapäinen poika joka osasi ihan vastasyntyneenä kävellä ja sain juosta koko unen vauvan perässä. Meille syntyi mustatukkainen tyttö :D (eikä osannut kävelläkään ;) )

Vierailija
10/19 |
29.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja poika tuli. Toisesta näin unia pojasta ja oli ihan poika olo vaikka tiesin 100% varmasti odottavani tyttöä, ja tyttö siis tuli. Mutta tunne oli hassu kun tiesin odottavani tyttöä, vaikka kuitenkin olo oli ihan kun olisin odottanu poikaa. Vaikka sukupuolella ei ollut mitään merkitystä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
30.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mies näki selvän unen, jossa meillä oli tyttö. Muutenkin oltiin ihan varmoja koko ajan, että meille tulee tyttö. Tyttö tuli. Ja mulla meni pitkä tovi synnytyksessä, ennenku muistin ees kysyä mieheltä, että kai se nyt sit on tyttö, kun kätilöt niin kovalla kiireellä juoksuttivat vauvaa teholle eivätkä ehtineet paljoa lasta kommentoimaan... :) Sukulaisille lähetettyyn viestiinkään mies ei muistanut laittaa, kumpi tuli, kun se oli meille niin päivänselvää, vaikkei siis ultrissa koskaan saatu tietää. Työnimenä oli kuitenkin Santeri, joten ilmiotusviestin jälkeen kaikki luulivat, että meille tulikin poika... :D

Vierailija
12/19 |
30.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekan tytön kohdalla näin unen että synnytin keskostytön helmikuun 24pv, ja tyttö jäi henkiin. Sain täysi aikaisen tytön kesäkuussa.



Toisen kohdalla näin unen että vauva syntyi raskaus viikolla 16 ja kun ambulanssi täti lähti juoksemaan vauva sylissä sairaalaan huusin perään että kerro edes kumpi se on, tyttö huusi täti ja toukokuussa syntyi lasketun ajan jälkeen tyttö..



Kolmannesta näin unen alkuraskauden ultrasta jossa muka näkyi sukupuoli, kutakuinkin vkolla 10 ja aamulla kun heräsin kaivoin vauva kirjan esiin ja tarkastelin alku raskauden sukupuolielimien eroja totesin että tytöltä näyttää.. Ja tyttö syntyi sitten huhtikuussa..



Joka kerralla olen enemmän uskonut olevan poika tulossa, mutta näin se meidän mimmiliiga vaan jatkaa kasvuaan..



Neljännen kohdalla jännitin jo tosissaan kumpi tulee lähes päivittäin mietin asiaa vaikka mies sanoi koko ajan että tyttö tietysti. Olisi vaan pitänyt uskoa miestä joka kosiessaan 10 vuotta sitten sanoi että haluaa elää mun kanssa loppu elämän ja tehdä talon täyteen pellavapäisiä tyttöjä.. : )

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
30.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoista odottaessani näin unta, että synnytin 4-kiloisen, punatukkaisen tyttövauvan. No, tyttö tuli, mutta 1620 g, ja tukkakin oli musta, kun isä on Aasiasta kotoisin.



Tokasta uneksin poikaunia, mutta tyttö tuli.



Vierailija
14/19 |
30.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta " päiväunissa" ... siis sellasissa, ettei itse ajattele vaan on hiukan kuin unessa. poikaolo oli alusta asti ja jouduinkin itteäni toppuuttelemaan ja muistuttamaan, etten oikeasti tiedä. vaan poikahan sieltä tulikin! muistan ensimmäisen ajatukseni kun kätilö ilmoitti pojan tulleen. se oli :" ha, tiesimpäs!" :)



myöskin valveunissani aina kutsuin poikaa Aapoksi. huusin usein " Aapo, älä juokse tielle!" ja kun poika oli syntynyt en osannut häntä juuri muuksi kutsua. Aapoa on siis kutsuttu nimeltä lähes syntymästään asti.



Tiina ja Aapo 4kk :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
30.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä näin kolme kuukautta etukäteen ennen kuin edes tulin raskaaksi, että poika tulee ja pieni sellainen. Niinhän siinä sitten kävi, että poika tuli. Tiesin sen koko ajan. Kukaan ei uskonut ei edes mies.

Itselläni on tosin ennenkin käynyt nuo enneunet toteen.

Vierailija
16/19 |
01.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin koko raskausaikana useankin tyttöunen, noin kuukautta ennen laskettua aikaa (20.3.) näin unta että saan tumma hiuksisen tytön 28.3. ja näin kävi, viiden päivän käynnistelyjen jälkeen. Eli omalla kohdalla yksi unista piti ihan täysin paikkansa.

Vierailija
17/19 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...näin, että syntyy soikeapäinen tyttö (kuvakulma päälaelta, sukupuolta en nähnyt... tiesin vain). Unta jo jonkin aikaa ennen olleessa np-ultrassa pää oli pyöreä samasta perspektiivistä ja luonnollisestikaan sukupuolesta ei tietoa. Uni piti paikkansa.



Äitini puolestaan näki jo minua aiemmin unen, että meille tulee punahiuksinen tyttö, ja oli varsinkin sukupuolesta 100 varma. Punertavat hiukset ovat... saa nähdä pysyvätkö sellaisena (ikää kohta 12vkoa). Äitini se meillä on se enneunien näkijä... en minä... ja hänen unensa pitävät hyvin paikkansa.

Vierailija
18/19 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

näin unta, että käyn vaan synnyttämässä ja palaan koulun penkille, jossa sitten mietin että ai niin pitäisköhän kertoa jollekkin että synnytin! En edes ollut silloin enää koulussa vaan ollut jo monta vuotta töissä, mutta synnytyksen helppous piti paikkansa!!



Toisesta näin unta, että sillä oli poikanuken vartalo ja elävä pää... Tyttö syntyi, että ehkä se elävä pää oli sitten tytön???

Vierailija
19/19 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta tulikin poika. en siis ole alkamassa meedioksi näillä eväillä;)