JKL
Heippa!
Mitäs kuuluu?Mulla on tässä kp16 ja odotukset on aika korkealla:)
Nyt pitää mennä laittamaan aamupalaa, mutta pinoutukaahan pitkästä aikaa!
-beijaflor
Kommentit (11)
Tais täälä vaihtua kp29 -) kp1:ksi, valitettavasti plussaa ei tullut vieläkään. Aamulla ei ollut mitään oireita, että täti tulis, mutta jo puolen päivän aikaan vatsa oli ihan mielettömän kipee ja paperiin tuli tuhrua tosi paljon, särkylääkettä oli onneks töissä mukana. Nyt on alkanut vuotaan sitten kunnolla. Oottelin menkkoja alkavaksi vasta aikasintaan huomenna tai torstaina, tosin kierron normaali pituutta mulla ei oo tiedossa. Nyt toi kierto näyttäs olevan ton 28 päivää. Tosin sekin taitaa olla ton Terolut-kuurin ansiota.
Nyt on sitten mieli ihan maassa ja töitten jälkeen piti käydä pahimpaan " masennukseen" ostamassa suklaata ja se sai hieman paremmalle tuulelle. Tosin kun mies tuli töistä olin kuulemma sen näkönen, että olin maani myyny. Ehkä tää pettymys pian väistyy ja jatketaan yritystä iloisin mielin.
Palaillaan taas.
No mulla on kp 22 kait menossa ja oon ollu 38 asteenkuumeessa. Tuntuu että jos oisinki raskautunut ni ois varmaan sikiö kuollu jo tällasissa lämpötiloissa:( No vapun jälkeen selviää miten kävi. On tää kyllä niin perseestä kun tuntuu että niin monille tää on aivan älyttömän helppoa ja sitä vaan miettii et miksei meille koskaa tuu vauvaa. Tutun äitiki on jo varmaan 43 ja uutta pukkaa koko ajan, sillä on jo 10 lasta.On se vaan niiiiiin väärin. Vielä aika ärsyttävä ihminen kaikkine ihmeellisine mielipiteineen, tyyliin arvostelee muitten opiskelualoja vaikka ite on kaupassa pakasteosastolla aina sillon kun ei oo äitiyslomalla (eli aika harvoin). Äh.
Toivottavasti suklaa auttoi edes vähän!Tuun kertomaan vapun jälkeen miten kävi. Missäköhän ihmeessä helmiina luuraa?
tsemppiä ja haleja!
Meitsillä on tässä menoa taas ollut siinä määrin, etten ole paljon suffailemaan ja palstailemaan ennättänyt.. edes töitten lomasta..huoh..! Nyt kun tuo kesäkin näyttää kovaa kyytiä lähestyvän pihatöineen ym. voipi olla että en jatkossakaan kovin tiuhaan tahtiin ehdi pinoutumaan, mutta silloin tällöin olisi kiva ehtiä lukemaan mitä tänne kuuluu.. :)
Harmi, ettei teillä kummallekaan ole tullut sen enempää tulosta kuin mullekaan. Kyllä se koville tosiaan ottaa. :/
Mulla taitaa olla kroppa menossa jotenkin sekaisin, kun kierto tuntuu taas venyvän. Nyt taitaa olla jo menossa kp33, eikä menkkoja vielä kuulu. En ole nyt kuitenkaan alkanut edes elättelemään raskaustoiveita, kun siinä oletetun oviksen aikaa pupuilut oli aikas vähissä. Testiäkään en siis ole tehnyt, kun ei ole edes yhtään sellainen olo, että kannattais testata.. Varmaan tässä viikonlopun aikana vielä menkat alkaa.. joten lähinnä niitä tässä odotellaan.
Jatkon suhteen tässä kovasti mietitään, että yritetäänkö vielä inssillä vai luovutetaanko kokonaan tältä erää. Selvittelin jo adoptiopuoltakin sen verran, että Keski-Suomessa PeLa hoitaa adoptiot. Toisaalta ajatukset on siirtymässä jo siihen suuntaan.. Saa nähdä nyt sitten meneekö tässä kesä vielä kypsytellessä päätöstä.
Onnea yritykseen ja plussasäteitä kovasti lähettelen..
..ja aurinkoista viikonloppua toivotellen,
-helmiina
Tulin pikaisesti kertoileen, mitä lääkärissä eilen sanottiin. Mulla todettiin pco, mitä olen epäillyt mulla olevan, mutta nyt sain varmistuksen asiasta. Teroluteja sain puoleksi vuodeksi eteenpäin kiertoja tasaamaan ja laihduttaa pitäs 10-15 kg. Laihduttaminen kuulemma saattaa auttaa palauttamaan kierron takaisin. Eilen toi diagnoosi hieman masensi, mutta tänään on jo paljon parempi mieli. Että tällästä tänne.
Niin ja hyvää kevättä molemmille. Nyt ruuan laittoon ja sit saunomaan.
beijaflor: puhutko portugalia? =)
poppis
HItsi, ette usko mut meitsi plussas maanantaina:)Jten täällä nyt rv 4+2. En meinaa uskoa koko juttua ja nyt vaan toivon että pikkunen pysyy kyydissä koko matkan. Kannatti oviksen aikoihin matkustaa miehen luokse lappiin kun hän oli siellä kylässä;)
Kathy, kyllä diagnoosi aina jotenki helpottaa tilmannetta. Toivottavasti nyt terot tehois ja pääsisit plussajunaan
Helmiina:Olipa mukavaa kuulla sinustakin, ehdinkin jo muutamaan kertaan ihmetellä että missä luuraat.Plussasäteitä toivottelen hirmuisen paljon.
Nii mun LA ois 10.1. En täs uskalla kyl mitään viel juhlii kun on niin alussa.
Muuten mihis mä soitan, missä on joku äitiysneuvola?Teiltä on hyvä kysyy kun ootte jyväskylästä:)
Poppis: Kyllähän mä portugalia puhun, brasiliassa oon viettäny muutaman kuukautta tossa 1,5 vuotta sitten ja sinne suunnalle oli tarkotus lähteä opiskelemaan, mutta plussan myötä suunnitelmat tais vähän muuttuu;)
Mä asuin 7 vuotta Brasiliassa! Mogi das Cruzes nimisessä kaupungissa jos tiedät? Kävi toi sun nikki vaan silmään! =)
A gente pode falar portugues algum dia, né? =)
poppis
OIKEIN PALJON ONNEA PLUSSASTA. =)
Toivottavasti tuun pian perässä.
Tässä olis osoite missä olis noi Jyväskylän neuvoloitten puhelinnumeroita. Valitse niistä mikä on sua lähin tai mihin alueeseen kuulut. Ota tosta osoitteesta välit pois, kun kirjoitat sen. www. jyvaskyla. fi/sotepa/ terveys/ neuvolat.shtml
Olipa tosiaan kannattava lapin reissu! :D ONNEA roppakaupalla mukaan. Pidän peukkuja, että kaikki sujuis mutkitta ja onnellisesti! Mukava olis edelleen joskus kuulla kuinka teillä edetään, mutta varmaan siirtynet tuonne odottajien puolelle, ehkä käyn siellä joskus moikkaamassa..
Meillä ollaan onnellisesti päätymässä adoption suuntaan. Alkuinfoon ollaan nyt menossa ja inseminaatiot unohdettu. Odottelen jo malttamattomana, että päästään vihdoin uuden alkuun.
Aurinkoista kesän odotusta kaikille..
Helmiinalle tsemppiä adobtio taipaleelle.Mies teki meillä selväksi että eka ja vika biolapsi ois tulossa.Mekin sitten adoptioon varmasti seuraavien kohdalla siirrymme. Tuntuu se niin hyvältä ajatukselta.
Tuun moikkailemaan teitä tänne ja lueskelen kuulumisia. Millon helmiina jyväskylässä on adoptio info?Vois melkein piipahtaa siellä jos ei nyt maha oo viel pullahtanu esiin...tietäs vähän et mikä on meininki.
Jepulis.Oon sukuloimassa ni en kehtaa pidempää kirjotella. On hirvee turvotus iltasin...yöpuvun housut jalassa ja just tuli vieraita..toivottavasti on vaan yks tulossa..
Hyvää viikonlopun jatkoa!
-Beijaflor (rv 5+2)
Eipä tänne mitään kummenpia.
Toinen Tero-kuuri on nyt takana, hetki sitten otin viimesen pillerin. Nyt siis on menossa kp25. Kierron pituudesta en osaa sanoo mitään, toivottavasti se kauan odotettu plussa pamahtas testiin. Aattelin testata, jos menkkoja ei näy ennen vappua eli reilu viikon päästä. Edellisen Tero-kuurin jälkeen menkat tuli kuus päivää viimesen pillerin jälkeen.
Mutta nyt taidan mennä nauttimaan viimesestä lomapäivästä ja lähteä shoppailemaan tai ainakin katsomaan löytyskö jotain kivaa itselle ja sit pitäs löytää neljä ristiäislahjaa, kahden kaverin tytöille ja yhden kaveri kaksospojille.
Palaillaan. =)