Millainen olisi unelmahaalarinne (+hanskat yms.), jos saisitte itse suunnitella ne?
Olen miettinyt tätä, kun aina on hyvissäkin haalareissa ja hanskoissa jotain vikaa. Meillä on ollut kyllä lähinnä Reimateciä ja Jonathania, joten aika suppea kokemus mulla on noista lasten ulkoiluvaatteista.
Tässä jotain ominaisuuksia, joita mun unelmahaalarissa pitäisi olla:
-vedenpitävyys Reimatecin luokkaa
-kestävyys parempi kuin Jonathan cordurassa (ei ole kokemusta muista vahvistetuista toppahaalareista, mutta toi ei ole meillä ehjänä pysynyt)
-ainakin alle 3-vuotiailla vetoketju mahdollisimman alas pukemista helpottamaan, samoin liukas vuori
-hyvät kiinteät heijastimet
-Reimatecin jalkalenksut (miksi edes tehdään muunlaisia, esim. Jonathan?)
-irroitettava huppu
-lahkeen vuorikankaan pitäisi olla samanlaista materiaalia kuin Reimatecissä, niin kosteus ei hiivi haalarin sisäpuolelle niin hyvin (vrt. esim. Jonathan välikausihousujen puuvillavuori, huoh!)
-kuraystävälliset värit eli ei siis vaaleansinistä tai vaaleanpunaista haalarin/takin etuosaan, eikä hihansuihin
-pesu 60 asteessa
-kätevää olisi, jos haalari kuivuisi seuraavaksi aamuksi, kun sen illalla pesisi (meillä ei ole kuivausrumpua)
Ja hanskoissa:
-oikeasti vedenpitävät
-jos kuitenkin pääsisivät kastumaan, olisi kiva, jos hanskat saisi käännettyä ympäri ilman, että vuorikangasta ei saa enää paikoilleen kunnolla (vrt. Reimatec-välikausihanskat)
-kuraystävällisen väriset (ei vaaleanpunaista tai vaaleansinistä kämmenosaan)
Millaisista ominaisuuksista te muut haaveilette ja oletteko jo löytäneet unelmienne haalarin?
Kommentit (2)
Tässäpä jotain ajatuksia:
- kankaat sellaisia vettä pitäviä kuin esim. Reimatecissa ja Jonathanissa oli joskus 5-7 vuotta sitten (nykyiset minusta huonompia kestämään)
- haalareissa ei olisi lahkeissa sisäsaumaa (ei auta teippaukset, jos kangas hajoaa kulutuksessa siitä teippaussauman viereen tulevasta terävästä reunuksesta)
- irrotettava huppu, mutta ei liian helposti irtoava (ei ole yksi tai kaksi kertaa, kun joku huppu on jossain koulussa tai ties missä, kun irtoaa kun vaan hipaiseekin)
- kunnolliset heijastimet, jotka on sijoitettu niin, että ne eivät silmää häiritse
- mallistossa olisi joka vuosi joku haalari, joka olisi androgyyni (esim. tummansini-keltainen, tummansini-kirkkaanpunainen, musta-murrettu vihreä, ruskea-beige tai yksivärinen haalari eikä näihin mitään frilloja tai kisu- tai autovuoria) ja asusteita olisi sitten niihin saatavissa niin, että voi hyvin asustaa sekä tytölle että pojalle
- malliston perusvärit tummansininen, musta, punainen jne. eivät vaihtaisi joka vuosi sävyä vaan esim. aikaisempina vuosina ostetut perusväriset asusteet sopisi seuraavanakin vuonna
- talvihaalareita saisi olla kahta sorttia, toinen muistuttaa jotain kosteussuojahaalaria ja toinen jotain pakkashaalaria, ehkä lähinnä Peuharia, mutta mitoitus saisi pakkashaalarissa olla aikaisempaa Peuharia vähän reilumpi, että edes hoikalle lapselle mahtuisi villahaalari alle ilman että vetää vatsaa sisään
- välikausihaalaria saisi kahdella eri vuorella, joista toinen ihan ohut tekokuituvuori ja toinen sellainen vähän paksumpi Reimatec (ja jotkut Lassiet) tyyppinen vuori
- hatuissa voitaisiin mallia ottaa kesähattuihin Reimatecilta, talvihattuihin Lenneltä (ohuemmat) ja Fredriksonilta (paksummat)
Ilman vuorta voisi ehkä olla vielä aavistuksen kevyempi/kylmempi. Ja vuori saisi olla yksivärinen, nyt meillä pinkki haalari jossa pinkki-limevuori. Lahkeensuissa saisi olla kans vielä vetskarit pukemista helpottamassa, sellaiset vetskarit jotka sitten kiinnilaiton jälkeen myös pysyisi kiinni.