Kelan vaatimasta soijamaitoaltistuksesta
Meillä on tällä viikolla altistus tavalliselle korvikkeelle, mutta kun maha rauhoittuu pitäisi jälleen kokeilla soijamaitoa. Kerran se jo kotona kokeiltiin lääkärin käskystä eikä sopinut (kakka alkoi haista, tahnamaista, pylly punoitti, 4. pv:nä maha kuralla ja yöitkua, riittääkö oireet Kelalle?!?). Muutoin korvikkeena nyt Neocate kun Almironkaan ei sit sopinu.
Mikä homma täs soijamaitoaltistuksessa on, kun lääkäri väittää et Kela vaatii ja Kela sanoo et olis lääkärikohtainen ja hänen harkinnassaan oleva asia? Millaisia kokemuksia teillä muilla on? Voiko lääkäri puoltaa ettei sellaista tehtäisi vai onko tehtävä aina, että saa Kelan korvauksen? Onko ketään kun olis välttäny koko altistuksen lääkärin kirjoittaessa jonkun todistuksen Kelaan? Kiva kun nyt on saatu nukuttua edes viikko, heti sen jälkeen kun Neocate aloitettiin, niin taas täytyy raukkaa rääkätä kaikenmaailman altistuksilla... sit tulee vielä ainakin vehnäaltistus...
Miten muuten on, kuinka kauan takautuvasti saa sairaan lapsen hoitotukea jos todetaan sekä maito- että vilja-allergia (vai onko se niin, että 1-v. alkaen kuten oli muistaakseni 4 v sitten)? Senkin määrä on kuulemma noussut hiukan, paljonko on nykyään?
Kai tän tavallisen maitoaltistuksen jälkeen kuitenkin saa jo sen B-todistuksen ettei tuo sikakallis Neocate mene kaikki omasta pussista. Sitäkään Kela ei kuulemma enää korvaa takautuvasti kuten teki vielä 4 v sitten, vaan siitä päivästä maksetaan kun B-todistus saapunut Kelaan.
Tällaisia mietteitä tällä kertaa ;-). Jatkoa seuraa taas taatusti kun ruvetaan lisämään uusia ruokia ruokavalioon.
Markelmi
Kommentit (9)
Kelan käytäntö tosiaan tuntuu vaihtelevan paikkakunnittain, mikä on kyllä sinänsä laitonta.
Mutta siis: 6kk iässä tai sen jälkeen tehdään nuo maitoaltistukset tavallisella korvikkeella ja hydrolysoidulla (Almiron). Jos näistä tulee reaktiot, saa B-todistuksen ja sen perusteella yleensä korvattavuuden aminohappopohjaiselle korvikkeelle (Neocate) 1v. ikään saakka.
Yksivuotiaana pitää sitten tehdä (vain) soija-altistus, lääkärin valvonnassa, ja sen perusteella, jos kiinteitä ei ole tarpeeksi, saa yleensä Neocate-korvattavuuden vielä 2v. ikään saakka (kannattaa toki hakea suoraan 3v. ikään - ei siitä ainakaan haittaa ole).
Meillä tehtiin näin ja saimme juuri päätöksen, että korvattavuutta jatketaan. Soija-altistuksen jälkeen saatuun B-todistukseen liitin muutamia otteita lapsen ruoka- ja oirepäiväkirjasta ja vapaamuotoisen selostuksen tilanteestamme. Meillä poika on nyt 1v.4kk ja käytössä noin 12 ruoka-ainetta, muuten aika monipuolisesti, mutta sopivaa viljaa ei ole löytynyt.
Kuten edelliset sanoivat, lääkäristä riippuu, että miten helpolla kirjoittaa todistuksen. Oma allergologimme pyysi maitoaltistuksen jälkeen valokuvia ihottumasta ja tarkan selostuksen oireista. Kuitenkin soija-altistuksessa (olimme kokeilleet Nutri-Soijaa jo kotona ja siitä tuli parin päivän päästä selkeät oireet) poika sai soijamaitoa vain n. 20ml, minkä jälkeen lääkäri totesi, että " kyllä nuo posket taitaa vähän punoittaa" ja kirjoitti todistuksen. Hän siis tiesi, että olemme soijaa jo kokeilleet eikä se sovi, eikä halunnut turhaan aiheuttaa lapselle pahoja oireita.
tuo Neocate on toki ihan hirveän hintaista, mutta vuosikkaalla sitä ei onneksi mene enää ihan valtavia määriä, ja kannattaa muistaa, että jotkut joutuvat jatkuvasti ostamaan sitä omaan laskuun. Kelan päätös korvaa korvikkeen takautuvasti siitä päivästä, kun lääkärintodistus on jätetty. Ja meillä allergologi kehotti antamaan vuoden vanhalle Neocatea hiukan laimeammassa suhteessa, kun meill kuitenkin kiinteitä syödään ihan normaaleja määriä. Lisänä annamme varmuuden vuoksi kalkkitabletteja.
Tsemppiä altistuksiin, toivottavasti teillä on hyvä ja ymmärtäväinen lääkäri!
Kyllä Kela nykyään vaatii sekä hydrolysoidun että soijakorvikkeen altistukset yli puolivuotiaille, ennen kuin saatta erityiskorvaavuuden Neocateen. Olihan lapsesi yli 6 kk (alle puolivuotiaille soija-altistusta ei tehdä, eikä soijakorvikkeen käyttöä suositella)? Olen kyllä kuullut, että joillakin paikkakunnilla tätä vuonna 2006 muuttunutta käytäntöä ei kirjaimellisesti noudateta. Ja tietty voimakkaasti positiiviset Prick-testien tai RAST-testien tulokset saattavat auttaa asiaa... Mutta virallisesti altistukset kyllä vaaditaan:( Jos molemmista altistuksista tulee reaktiot, olette sitten oikeutettuja Neocaten korvaavuuteen, mutta vasta siitä päivästä, kun diagnoosi on kirjoitettu ja B-todistus VIETY Kelaan - eli tässä on huononnusta aikaisempaan. Eli en usko, että saatte korvaavuutta Neocateen, ennen kuin soijakin on altistettu! Olen kyllä täsmälleen samaa mieltä siitä, että järkyttävää, miten lapsia (etenkin suolioireisia, joilla altistuksista toipuminen voi viedä jopa kuukausia) rääkätään näiden korvaavuuskäytäntöjen takia:(
Hoitotukeen olette oikeutettuja maito- ja vehnäallergisena 1 vuoden iästä alkaen, toki esim. astma muuttaa tilanteen. Sain juuri päätöksen alimmasta hoitotuesta ja se taisi olla noin 83 euroa kuussa (jos siis oikein muista).
Kuten jo viimeksi sanoin, suhun voi aina luottaa!!
Luulin että maitoaltistuksen jälkeen jo saadaan B-todistus mut näin ei ilm. ole vaan vasta soijamaitoaltistuksen jälkeen? Hitsi, täytyy varmaan sit heti viikon kuluttua maitoaltistuksesta varata aika siihen.
Hain tänään Neocatea ja senkin hinta oli noussut viime viikkoisesta 5 ¿!! Advancea (yli 1-v tarkoitettua, meillä siis 11 kk ikäinen) yritin tilata mutta tukku ei ollut sitä voinut toimittaa, tulee vasta viikon loppupuolella. Se olis kuulemma ollu muutaman euron halvempaa...
No, tietää mihin kotihoidontukirahat menee, Neocateen! Kiva :-(... Taisin odotella liian kauan että yöt alkais rauhoittua. Olis näin jälkiviisaana pitäny mennä tutkimuksiin jo alle 6 kk ikäisenä niin olis välttäny ainaki ton soija-altistuksen.
markelmi:
Mikä homma täs soijamaitoaltistuksessa on, kun lääkäri väittää et Kela vaatii ja Kela sanoo et olis lääkärikohtainen ja hänen harkinnassaan oleva asia? Millaisia kokemuksia teillä muilla on? Voiko lääkäri puoltaa ettei sellaista tehtäisi vai onko tehtävä aina, että saa Kelan korvauksen? Onko ketään kun olis välttäny koko altistuksen lääkärin kirjoittaessa jonkun todistuksen Kelaan?Hei
Olet saanut Kelasta ihan oikeaa tietoa: tuo sääntö on harkinnanvarainen.
Me ei tarvittu Kelalle soijamaitoaltistusta, vaikka poika oli jo yli 6 kk! Saatiin Neocate-korvattavuus Kelalta yhteen ikävuoteen asti maito- ja Almiron -altistuksilla. Yhden ikävuoden iässä pitää sitten tehdä soijamaidoaltistus jos/kun haetaan jatkoa Neocate-korvauksille. Maito - ja soijamaidonaltistuksia ei enää tarvitse tehdä.
Meillä allergologi kirjoitti b-lausunnon siten, että siinä haettiin Kelalta Neocate-korvauksia ilman soijamaidon altistusta. Lausunnossa oli allergologin perusteluina (en muista ihan tarkkoja sanankäänteitä mutta suunnilleen näin...), että lapsella on vähän kiinteitä ja kiinteiden laajennuksen takia haetaan päätöstä ilman soijamaidonaltistusta sekä lapsen vaikea jo pikkuvauvana alkanut oirekuva maitoallergiasta.
Kyllä siis voi saada yli 6 kk:lle Kelalta Neocate-korvauksen ilman soijamaidon altistusta. Pitää vaan olla perusteluita b-lausunnossa. Meille tuo Kelan päätös tuntui kuin lottovoitolta kun ei tarvitse vielä kiusata lasta sillä soijamaidon altistuksella. Allergologimme ei usko sen sopivan lapsellemme.
kun lapsi täyttää helmikuussa tuon vuoden? Eli joudumme siis soijamaitoaltistamaan vai?
Meidän lapsi oli 7 kk, kun altistukset tehtiin ja b-lausunto vietiin Kelaan. Saatiin siis siirrettyä soijamaidon altistus 1 ikävuoteen. Jos teillä on 1 ikävuotta jo noin lähellä Kela saattaa kai jo sitten vaatia soijamaidon altistuksen (?) Ikäviä nämä Kelan pakkoaltistukset kaiken kaikkiaan...
Käytännössä korvaavuuden saaminen ilman kaikkia vaadittuja altistuksia on joillakin paikkakunnilla täysin mahdotonta, toisilla paikkakunnilla tuntuu onnistuvan (ehkä pienemmillä???). Asianhan päättää viime kädessä Kelan lääkäri ja tällöin paikkakuntien välisiä eroja voi hyvin olla. Mutta yleinen linja on kyllä selkeä: alle puoli vuotiaille altistetaan ensin maito, sitten hydrolysoitu ja vasta sitten aminohappopohjainen (johon saa korvaavuuden vasta kun edellisistä on tullut riittävät reaktiot) ja yli puolivuotiaille lisäksi soijakorvike ennen aminohappopohjaista. Voimakkaat reaktiot Prickeissä ja Rast-kokeissa yleensä kuitenkin riittävät esim. soija-altistuksen välttämiseen. Ja toiset lääkärit ovat innokkaampia kyllä kirjoittamaankin sävyltään ehdottomampia lausuntoja ylimääräisten altistusten välttämiseksi.
Mutta kannattaa siis selvittää oman paikkakunnan Kelan linjauksia:)
Meidän tytöllä epäiltiin lehmänmaitoallergiaa ja se altistettiin n. 7kk iässä. Maitona oli Minimax soijamaito. Siitäkin alkoi tulla rajuja oireita ja soija-altistus tehtiin kun tyttö oli 9kk ikäinen. Diagnoosi oli selvä,
lehmänmaito ja soija-allegia. Maidoksi Almiron Pepti.
Saimme maitoaltistuksen jälkeen b-lausunnon ja pian postissa tulikin Kelasta uusi kelakortti jolla saimme korvauksen maidosta. Samalla olisi saanut korvauksen myös Almironista mutta ajattelin, että soija-altistus on hyvä tehdä jo sen vuoksi, että diagnoosi varmistuu. Ja on sitten lääkärintod. valmiina kun jossain vaiheessa alkaa hoito ja eritysruokavaliota kaivataan.
On se kurjaa kun pientä pitää kiusata altistuksilla mutta lienee ainoa tapa selvittää allergiat varmaksi. Kela on aika byrokraattinen :(
Meille myös allergologi selitti että on paikkakuntakohtaisia eroja linjauksissa. Sitten kuulemma joskus lausunnot meneekin jollekin muulle paikkakunnalle päätettäväksi, kun Kelassa jaetaan/tasataan töitä paikkakuntien välillä.