Lapset tuhoaa ystävyyden
Näin totesin viimeksi tänään. Lapsia hankkineet (ex-)kaverit ovat niin itsekkäitä ja omaa napaa kohti kääntyneitä, että ei kiitos enää. Olen kyllästynyt siihen, että mun pitäisi olla aina valmis näkemään kun he haluavat. Itse taas tekevät ohareita surutta. Huomenna pitin olla entisen opiskelukaveriporukan pikkujoulut, asiasta sovittu jo lokakuun puolivälissä, liput erääseen tapahtumaan hankittu, ravintolasta pöytä varattu jne. No, lapsia hankkineistahan ei kuulunut mitään. Päätin etten piruuttanikaan kysele perään. No, yksi kaveri (lapseton) sitten kysäisi lapsia hankkineilta että niin ovatko tulossa? No ei. On kakaroiden lukukauden päättäjäistä (seuraavana päivänä), ei saa lapsenvahtia (2kk ollut aikaa järjestää), anoppi tulossa kylään (edelleen, 2kk ollut meno tiedossa)..Eli kukaan lapsia hankkinut ei tule paikalle. Ja tuskin aikovat maksaa lipuista mitään kun eivät käytä (40eur/kpl), onneksi en sentään kaikille hankkinut (pahimmille ohareiden tekijöille), koska arvasin näin käyvän.
Ja tämä oli vaan yksi esimerkki. Itse en halua enää soitella nolona ravintoloihin 2h ennen pöytävarausta, että ei meitä tulekaan kuin 2 vaikka oli pöytä seitsemälle. Enkä selittele näiden puolesta. Kun tekevät ohareita myös kun kyseessä virallisempi tapahtuma, johon varattu kuljetus7ruokailu/jotain lukumäärän perusteella ja nämä jättävät tulematta niin ompahan on asiansa. Tapelkoot itse järjestäjän kanssa maksuista, minö en selittele että kun sen pentnulle ei nyt lapsenvahtia sitten saanutkaan niin voivoivoi. Tästä lähtien suunnittelen elämäni kyllä täysin itseni ja lapsettomien kavereiden varaan. Ei noiden yksien kanssa voi sopia enää MITÄÄN. Jos piffaan leffaliput kun mulla sattuu olemaan edullisia e-lippuja, niin perutaan tuntia ennen näytöstä. Ja kyllä se ottaa päähän kun itse järjestelee työvuoroja sen mukaan, että huomisen kaltaiset tapahtumat onnistuisivat niin nämä kotona makaavat vajakit eivät vaan viitsi vaivautua paikalle jonkun onnettoman tekosyyn varjolla.
En käsitä, miten jokainen tuttavapiirin (iät 28-38v) lapsia hankkinut tosiaan tuntuu pullauttavan ne aivonsa pihalle kakaran mukana. No, jos heille joskus tulee ero tai vaikka haluaisivat ulos tuulettumaan kun lapset isompia, minö en ole käytettävissä. Oikeasti, tuollaista itsekkyyttä ja omahyväisyyttä ja pummimista (eihän lapsiperheellä ole rahaa sitä 40eur...Miksi sitten innoissasi ilmoitit että tulet ehdottomasti mukaan ja pyysit hankkimaan lipun??) en käsitä!
Ihmettelen, että vaivaudun edes kommentoimaan tähän mutta eiköhän nyt ole selvää ettei lapsiperheen äiti aina jaksa kaikenmaailman kissanristiäisiin. On nimittäin äitinä vähän tärkeämpääkin tekemistä kuin juosta jossain baareissa ja ravintoloissa. Esimerkiksi omista lapsista huolehtiminen. Surullista jos et tätä ymmärrä.