Tavoitteena terveellinen ruokavalio, päivän syömiset
Eli tarkoituksena on muuttaa ruokavaliota terveellisempään suuntaan, kiloja ei ole välttämättä tarve juurikaan tiputtaa, tosin lomaherkuttelun tulokset saisivat kadota.
Mitä mieltä olette tämän päivän aterioistani?
Aamupala klo 8:
2 dl luonnonjugurttia
n. 2rkl sekoitusta, jossa pellavasiemenrouhetta, seesaminsiemeniä, auringonkukan siemeniä ja manteleita
2 hapankorppua (päällä keijua ja 1 juustosiivu)
Kuppi kahvia
Välipala klo 10.30:
2 hapankorppua
Omena
Lounas klo 13:
Kaurapuuro tehtynä rasvattomaan maitoon
Pari lusikallista rahkaa
Piltti- marjasose
Päivällinen klo 16.30:
Annos juures-broilerivuokaa (porkkanaa, lanttua, parsakaalia, perunaa, broileria, ruokakermaa)
2 hapankorppua
Iltapalaksi ajattelin vielä n. Klo 21:
Sitä hapankorppua taas
Tee/kaakao
Kasviksia lisää, vai mitä?
Kommentit (9)
Aikuinen ei tarvi välipaloja ja iltapaloja. Syö lounaalla salaattia ja proteiinia, esim kalaa.
Lisää kasviksia, vähemmän hapankorppua (pois). Lounaalle oikeaa ruokaa. Puuro iltapalalle tai aamupalan tilalle ja aamupala iltaan.
Samaa sanon kuin aikasemmatkin, kasviksia lisää, joka aterialle. Piltti pois. Muuten ok, ehkä hapankorppuja vähentäisin minäkin.
[quote author="Vierailija" time="07.01.2015 klo 20:37"]Aikuinen ei tarvi välipaloja ja iltapaloja. Syö lounaalla salaattia ja proteiinia, esim kalaa.
[/quote]
Nimenomaan se viisi ateriaa päivässä pätee myöa aukuisille. Kovin pitkä aika on päivällisen ja iltapalan välissä. Leipä aika yksipuolista ja sen päälle voisi lisätä kasviksia. (:
Kiitos mielipiteistä!
Tuosta lounaasta sen verran, että se on ollut aina se kompastuskivi. Sen pitää olla täyttävää, helppoa, nopeaa ja terveellistä. Nyt päädyin puuroon. Syön sen töissä, joten kunnon ruoka ei onnistu.
Ihan mielenkiinnosta, miksi kaikki pitivät tuota pilttiä pahana? Otan aina niitä, joissa ei ole lisättyä hedelmäsokeria.
Joo, olen hapankorppuaddikti. En tykkää tavallisesta leivästä.
Ap
Ei hapankorpussa mitään vikaa ole! Ruista ja kuituja, hyvä juttu! Nyt on vaan muotia vältellä leipää, mutta leipä on oikeasti useimmille hyvää ravintoa. Lisää kasviksia joka aterialle. Hedelmiä, marjoja, leivän päälle kurkkua, paprikaa jne. Pääruokien kanssa puolet lautasesta voisi olla salaattia ja siihen öljypohjainen kastike! Saathan tarpeeksi kalsiumia? Ihan hyvä pohja sulla ja muista että joka hetki ei tarvitse pyrkiä täydellisyyteen.
Oma ruokalistani (esimerkki)
Aamupala kl 8: kaurapuuro, raejuusto, mustikat ja kiivi. Vettä ja kuppi kahvia.
/
Päivällinen kl 11: lohta, salaatti (jääsalaatti, kurkku, tomaatti, paprika, jalopeno), kvinoa,
/
Välipala kl 14: esim turkkilainen jugurtti + hunaja tai itsetehty hedelmäsalaatti (omena, kiivi, viinirypäle appelsiinin puristetusta mehusta)
/
Päivällinen kl 17: kasvishöyste (paistettua paprikaa, kesäkurpitsaa, valkoisia papuja, cashew pähkinöitä, chiliä ja creme fraichea), salaatti, kurkku, tomaatti, raejuusto.
/
Iltapala n kl 19: 1/2 annos kaurapuuro, raejuusto, kiivi, mustikat/mansikat
Tähän lisättynä päivän mittaan n 2 l vettä (sitä tulee nautittua liian vähän ja yritän panostaa) sekä 2 kuppia kahvia lirauksella kermaa, napostelen esim cashew pähkinöitä ja kuivattuja karpaloita jos hirveä himo.
Mun syömiset tänään:
Kaksi munaa paistettuna oliiviöljytilkassa, maitokahvi
Salaattia ilman kastiketta ja broilerin rintafilee, pieni
Keitettyjä porkkanoita, kanaa kermakastikkeessa, ohrarieska benecolilla
klementiini ja pieni kuppi mustikoita
Hapankorppu pois kokonaan, liikaa suolaa ja turha
Muuten ok, piltti pois ja pakastemarjat tilalle